Még nem kezdtek el bedőlni a hitelek, de a behajtó szerint még most jön a neheze 

Elemzések2023. júl. 21.Kovács Dániel

Harmadik negyedéve tart a recesszió Magyarországon. A korábbi tapasztalatok alapján ilyenkor rendre megugrik a lejárt tartozások száma. De mi a helyzet most, hogy a romló gazdasági környezethez durva infláció is társul? Összegyűjtöttük a banki hitelek adatait, és adósságbehajtó cégeket is megkérdeztünk, az eredmény meglepő.

- Általában véve sok a munkánk, de nem mondhatom azt, hogy mostanában megszaporodtak volna az ügyfeleink - szögezi le a Növekedés.hu-nak Czin László. Az adósságbehajtással és követeléskezeléssel foglalkozó Pitbull Group Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója elárulja, szezonálisan nagyon fel tudnak pörögni a megbízások, ilyen időszak például a karácsony előtti pár hét, hiszen mindenki a pénzéhez akar jutni az ünnepek előtt, de ez mindig is így volt, nincs benne semmi rendkívüli. Azt viszont hozzáteszi,

valamelyest körülményesebb lett az adósságok behajtása, érezhetően nehezebben fizetnek az adósok, ami már lehet annak a jele, hogy az emberek kifogytak a pénzből.

Nagyjából hasonló eredményre jutunk, ha a késedelmes hitelek számának alakulását vizsgáljuk. A Magyar Nemzeti Bank nemrég közzétett adatai szerint a lakossági bankhitelek mindössze 1,5 százaléka számít 90 napon túl késedelmesnek, tíz évvel ezelőtt még ennek a tízszerese, 15 százalék volt.

Ez azt jelenti, hogy a bruttó 9800 milliárd forintnyi belföldi lakossági hitelből csupán 147 milliárd forint számít 90 napon túl késedelmesnek, ehhez jön hozzá még kicsivel több mint 80 milliárd forint 90 napon belül hátralékos hitel.

Ez nagyjából stagnálást jelent a 2022-es adatokhoz viszonyítva. 

2022-ben 409 304 fizetési meghagyásos eljárást kezdeményeztek, kilenc százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban - derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara adataiból. Szerintük a csökkenés elsődleges oka, hogy a követeléskezelő cégek a tavalyi utolsó negyedévben visszafogták működésüket.

A korábbi évekhez hasonlóan a kérelmek túlnyomó többsége tavaly is tízezer és hárommillió forint közötti követelésről szólt, és szinte kizárólag jogi személyek kezdeményezték. Továbbra is kevés magánszemély indít fizetési meghagyásos eljárást, az összes eljárás mintegy 3 százaléka köthető hozzájuk - számol be a MOKK. 

Továbbra is kevés magánszemély indít fizetési meghagyásos eljárást, az összes eljárás mintegy 3 százaléka köthető hozzájuk - számol be a MOKK. 

A jövő már nem lesz ilyen rózsás

- A céges világban már elkezdtek dőlni a dominók, ebből az irányból már tavaly jól láthatóan több megrendelésünk érkezett, nagyjából 30 százalékos növekedést tapasztaltunk - mondja Sörös Géza, a Costella Követeléskezelő Kft. vezetője. A cég nagyjából 50-50 százalékos arányban cégektől, és magánszemélyektől megrendeléseket. Utóbbiak esetében még viszonylagos nyugalom van, de Sörös Géza úgy látja,

ez csupán annak tudható be, hogy sokan éppen most adósodnak el, legalább fél év átfutási idővel kell számolni, akkor derül majd ki, hogy a hitelesek közül kik lesznek azok, akik nem tudják megadni a tartozást.

A cégvezető úgy számol, hogy amint a most kölcsönadott pénzek fizetési határidői elkezdenek lejárni, a behajtással kapcsolatos megrendelések is megszaporodnak, a Costella máris számos megkeresést kapott olyan magánszemélyektől, akik kölcsönadtak, de már most látják, hogy a hiteles nem tud, vagy nem akar majd fizetni, ezért puhatolóznak, hogy milyen eszközökkel lehetne a pénzt visszaszerezni.