Még tart a moratórium, de már most sokan bujkálnak a korábban lejárt tartozások elől

Elemzések2021. aug. 31.Sz.A.

A büntetőkamatokkal megnövelt, reménytelen nagyságúvá nőtt, lejárt tartozások miatt sokan arra rendezkedtek be, hogy bujkálnak a behajtás elől: nem vállalnak bejelentett munkát, nem nyitnak bankszámlát, és emiatt folyamatos stresszel kénytelenek együtt élni. A lejárt tartozás miatti stressz a nők egészségét jobban károsítja - derül ki a Corvinus Egyetem kutatóinak friss tanulmányából.

A hitelmoratórium meghosszabbításáról születhet döntés szeptember elején, a jegybank figyelmeztetése ellenére is a moratóriummal élők többsége még mindig nem tért vissza a törlesztéshez.

A lejárt tartozások, illetve a tartozás előli menekülés egyfajta szegénységi csapdát hoznak létre, mivel számottevően csökkentik a bejelentett munka arányát -  mutat rá a Közgazdasági Szemlében megjelent tanulmány, amely olyan hátrányos régiókban vizsgálta a lejárt tartozásokat, ahol ezek a nehéz élethelyzetek amúgy is gyakrabban fordulnak elő. 

A tartozások itt viszonylag kisebb összegűek, az adósokkal való kommunikáció azonban sokkal nehezebb, és a tartozásra adott fedezetek is kisebb értékűek.

Ez az oka annak, hogy a kisebb összegű tartozások sokszor hosszú távon rendezetlenül maradnak, miközben a nagyobb összegű nemteljesítő hiteleket hatékonyabban és gyorsabban újratárgyalják, sőt, az adósok nagyobb kedvezményeket is ki tudnak alkudni.

Berlinger Edina, Dobránszky Bartus Katalin (Budapesti Corvinus Egyetem) és Molnár György (KRTK) kutatása több mint 500 háztartást és közel 1800 főt vizsgált a lejárt hitelek hatásával kapcsolatban többek között

  • a bejelentett munkahely,
  • a bankszámlával rendelkezés,
  • a lejárt tartozás összege és
  • az egészségi állapot alapján.

Becslésük szerint a lejárt tartozások legalább 14 százalékponttal csökkentik a bejelentett munka valószínűségét.

A bejelentett munka hiánya 21 százalékponttal, és ezen túlmenően a lejárt tartozások még további 9 százalékponttal csökkentik a bankszámla-tulajdonlás valószínűségét.

A felmérés szerint tehát a bankszámlákon lévő pénzek zárolása miatt a lejárt tartozásokkal rendelkezők körében összesen 28 százalékkal kevesebb a bankszámlával rendelkezők aránya.

A lejárt tartozás ráadásul a hiteladós egészségét is negatívan befolyásolja. Ez a negatív hatás az egészségre nézve körülbelül akkora, mint amekkora pozitív hatást a szakmunkás-bizonyítvány vagy az érettségi megszerzése jelent az általános iskola elvégzése után.

A lejárt hitelek főként a nők egészségét viselik meg, de összességében kicsi a különbség ebből a szempontból a férfiakhoz képest.

Az egészségügyi negatív hatás jóval több, mint elsőre gondolnánk: körülbelül akkora, mint amekkora pozitív hatást a szakmunkás-bizonyítvány vagy az érettségi megszerzése jelenthet az általános iskola elvégzése után. A kutatók az egészségi mutatóknál figyelembe vették többek között a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a gyógyszerhasználatot, a stresszt és a boldogtalanságot, reménytelenséget is.

A lejárt tartozások a kutatás szerint nemcsak a munkaerő-keresleten keresztül fékezik a gazdasági növekedést, hanem a munkaerő-kínálat oldaláról is, és nemcsak a válság rövid távú hatásaként, hanem hosszú évtizedekig, konjunktúrában is.

A lejárt tartozások miatt kialakult ördögi kör megszüntetése miatt a hitelrendezés javítását, a családi költségvetés készítésének tanítását előtérbe kellene helyezni.

A negatív társadalmi hatásainak csökkentése érdekében a döntéshozóknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a hitelciklusok tompítására, illetve a kialakult nemteljesítő adósságok rendezésére, különösen ebben a törékeny társadalmi csoportban - állapítják meg a kutatók. Az elemzés a Közgazdasági Szemlében jelent meg, teljes egészében itt olvasható.