Megújuló erőművek épülését is segíti a Növekedési Kötvényprogram

Elemzések2021. nov. 30.Növekedés.hu

Nem hagyott alább az érdeklődés a Növekedési Kötvényprogram iránt, amelyet a Magyar Nemzeti Bank több mint két éve indított. A MET Csoport az első cég, amely a kötvénykibocsátással teljes egészében a megújuló energiatermelést finanszírozza.

A jegybank a vállalatikötvény-piac likviditását akarta növelni a programmal, hogy a magyarországi vállalatok a bankhitelek mellett más finanszírozási formákat is igénybe vegyenek. Az érdeklődés éppen annak köszönhető, hogy a közép- és nagyvállalatok a kötvényprogramos kibocsátásokat a hitelfelvétel valós alternatívájának tekintik.

A kötvényvásárlási program keretében a jegybank legalább B+ minősítésű, minimum egymilliárd forint kibocsátási volumenű kötvényeket vásárol. Ami a kötvények futamidejét illeti, az összes eddigi kibocsátás a 611 év közötti futamidőbe esik; a programban résztvevő cégek száma már átlépte a félszázat.

A legfrissebb, mai kibocsátás a MET Csoport európai energiavállalathoz kötődik.

A svájci székhelyű cég 100 százalékos tulajdonában álló MET Hungary Solar Park Kft. (HSP) tízéves futamidejű, 64,8 milliárd forint névértékű kötvényt bocsátott ki a Növekedési Kötvényprogram keretében – magyarországi naperőműveinek fejlesztése érdekében. A kötvény minősítését a Scope nemzetközi hitelminősítő végezte, a befektetési kategóriák közül a kötvények B+ besorolást kaptak.

A Dunai Solar Park

A MET HSP tulajdonában álló, már termelő Dunai Solar Park és Kabai Solar Park, illetve a még fejlesztés és kivitelezés alatt álló buzsáki, gerjeni és söjtöri naperőművek várható összkapacitása 2022 végére 237 MWp lesz.

A hétköznapi életben mindez azt jelenti, hogy a napelemparkok 100 ezer magyarországi háztartás villamosenergia-ellátásának megfelelő volument tudnak majd megtermelni.A MET teljes egészében a magyarországi zöld energetikai portfóliója fejlesztését kívánja finanszírozni a kötvényprogramból keletkező pénzügyi forrásokból. A megújuló erőművek akvizíciója és fejlesztése ugyanakkor egész Kelet-Közép-Európában és Dél-Európában is üzleti prioritássá vált.

Lehőcz Balázs Gábor, a MET Csoport Eszközmenedzsment Igazgatóságának elnöke ennek kapcsán úgy nyilatkozott:

Az egész világot érintő fenntarthatósági törekvések csak energiahatékonysággal és megújuló energiával valósíthatók meg. Az energiaigény ráadásul nem csökken, sőt az iparágak kizöldítése még több villamosenergiát igényel majd. A politikai elköteleződés és a pénzügyi befektetői szféra zöld irányba fordulása már megtörtént. Energetikai befektetőként úgy gondoljuk, hogy a mi felelősségünk jelentősen növelni a beruházási volument a megújuló energiatermelésben.

A kötvénykibocsátást megelőző hitelminősítési eljárás, illetve annak évenkénti felülvizsgálata minden résztvevő vállalatot átlátható és prudens működésre kötelez. A kötvényprogram így arra is ösztönzi a cégeket, hogy egyre hatékonyabb struktúrákat és folyamatokat alakítsanak ki.