Mibe fektetjük a pénzünket? Így alakult az állampapírvásárlás a kamateső után
ElemzésekA lakossági megtakarítások piaca 2025 első öt hónapjában komoly változásokon ment keresztül. A lakossági állampapírok továbbra is fontos szereplői maradtak a magyar pénzügyi piacnak, de a kamatfordulók és az átárazódások következtében a befektetők portfóliói egyre inkább diverzifikálódtak. Az ingatlanpiacon is érezhető volt a változás, mivel a lakossági állampapírokból felszabaduló pénzek egy részét lakásvásárlásokra fordították. A Magyar Közgazdasági Társaság Pénzügyi Szakosztályának kerekasztal-beszélgetésén a szakértők értékelték az első öt hónapot, valamint megvizsgálták, hogyan változtak a piaci trendek, és hogyan alakultak az állampapírpiaci kamatok.
A lakossági állampapírok piaca, ami a befektetési jegyekkel és a forint betétekkel együtt 13 ezer milliárd forint körüli nagyságrendet képvisel, így a legfontosabb megtakarítási formák közé tartozik, és nem várható, hogy a kamateső után jelentős változás következne be.
Az állampapírok széleskörű elérhetősége lehetővé teszi, hogy az ügyfelek jelentős része kisebb összegekkel is részt vehessen a megtakarítások piacán. A lakosság 20 százaléka, azaz 800 ezer háztartás rendelkezik állampapírral, ami a megtakarító közösség jelentős részét képviseli.
-hangsúlyozta a lakossági állampapírok népszerűségét Banai Ádám, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója.
A lakossági állampapírok térhódítása
A 2008-2009-es válság rávilágított, hogy az államadósság szerkezete nem megfelelő, túl nagy a deviza és a külföldi arány. Jelenleg az ÁKK három pillérre támaszkodik a finanszírozási aktivitásában: az intézményi piacra, ahol belföldi és külföldi intézményi befektetők vásárolnak magyar állampapírt; a devizapiacra, ahol külföldön nemzetközi befektetőknek bocsátanak ki adósságot; és a lakossági állampapír piacra. Az intézményi piac 50 százalékot, a deviza adósság 30 százalékot, míg a lakossági állampapírok 20 százalékot képviselnek.
A 2010-es évek végén azt a célt tűztük ki, hogy 10-11 ezer milliárd forint megtakarítást érjünk el, amit már túlszárnyaltunk, mivel jelenleg 13 ezer milliárd forintnál tartunk. Jelenleg az a cél, hogy a lakosság aránya 20-25 százalék között maradjon a teljes adósságportfólión belül.
-számolt be a lakossági állampapírokat érintő célkitűzésekről Hoffmann Mihály, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb sikerének számít, hogy a lakosság szélesebb rétegei is aktívan részt kezdtek venni kezdtek venni az állampapírpiacon. Jelenleg a lakossági állampapírok aránya az államadósságon belül 20 százalékra tehető, míg 15 évvel ezelőtt még csupán 2 százalékot képviseltek.
Jelenleg 800 ezer értékpapírszámla létezik, és ha a babakötvényeket is beleszámítjuk, több mint 1 millió ember megtakarításáról beszélünk, így ez nemcsak pénzügyi, hanem társadalmi kérdés is.
-hívta fel a lakossági állampapírokat érintő társadalmi kérdésekre a figyelmet Hoffmann Mihály.
Kamatfordulók, átárazódások és az ingatlanpiaci beruházások
A PMÁP állománya 2024 végén összesen 7000 milliárd forintot tett ki, míg az összes lejáró lakossági állampapír nagyságrendileg 2000 milliárd forint volt, ebből 500 milliárd a PMÁP, 1500 milliárd pedig egyéb papírokat képviselt. A kamatfizetés idén összesen 1800 milliárd forintot jelentett, amiből 1300 milliárdot a PMÁP kamatai tettek ki.
Ha ezeket összeadjuk, látható, hogy a lakossági állampapír állomány bőven 10 ezer milliárd forint felett van.Így, a teljes, 13 ezer milliárd forintos állomány 80 százaléka idén az első öt hónapjában koncentrált módon mozdult meg.
Az idei évben a kamatfordulók és átárazódások jelentős hatással voltak a lakossági állampapírok piacára. Az első öt hónapban a lakossági állampapírok körülbelül 10-40 százaléka visszaváltásra került, amit a piacon zajló kamatváltozások és az inflációs várakozások magyaráznak.
A legnagyobb mozgás a PMÁP papírok körül zajlott, amelyek a befektetők számára vonzóak maradtak, de a BMÁP (Bónusz Magyar Állampapír) és a FixMÁP, is egyre inkább magukra vonták a befektetők figyelmét, így kiegyensúlyozottabbá vált a lakossági állampapírok portfóliója.
-elemezte a befektetési piacot Hoffmann Mihály.
Az állampapírból felszabaduló pénz jelentős része a lakáspiacra áramlott, ami körülbelül 300 milliárd forintos nagyságrendet képviselt. A lakáspiacon az utóbbi időszakban fokozódó aktivitás figyelhető meg, és az ingatlanárak már az első negyedévben jelentős mértékben, 15-20 százalékkal emelkedtek. Ezt az ugrást az indokolja, hogy sokan az állampapírokból származó pénzeket ingatlanvásárlásra fordították.
A lakossági megtakarítások piacának alakulásáról szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linkentekintheti meg.