Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Mutatjuk, hogy áll Magyarország az uniós GDP-rangsorban

Elemzések2023. jún. 9.Sz.A.

Idén az első negyedévben az Unió GDP-je minimális mértékben, 0,1 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, de az euróövezet 0,1 százalékos visszaeséssel az egymást követően a második negyedévben nem tud növekedni. Magyarország GDP-je 0,3 százalékkal mérséklődött. Éves összehasonlításban nagyobb a különbség: míg az EU-ban 1 százalékos növekedés volt, addig nálunk 1,1 százalékkal visszaesett a gazdaság teljesítménye.

Európában továbbra is a lengyel gazdaság húz a legjobban 3,8 százalékos növekedéssel az első negyedévben az előző negyedévhez viszonyítva, Luxemburg 2 százalékkal, Portugália 1,6 százalékkal magasabb GDP-t tud felmutatni.

Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben Észtország, Litvánia, Hollandia és Írország GDP-je esett vissza az első negyedévben, (nyilván az ír adatot az oda bejegyzett fiókcégek teljesítménye erősen torzítja.)

Az euróövezet GDP-je 0,1 százalékkal mérséklődött az előző negyedévhez képest, így ez a második negyedév, hogy mínuszban van a GDP változás.

Az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 0,1 százalékos volt a növekedés, Magyarországon 0,3 százalékos visszaesést regisztráltak.

GDP növekedési ráta 2023 első negyedév

Az uniós GDP-t erősen lefelé húzták a magas energiaárak, mert visszafogta az ipari termelést, a magas infláció miatt pedig kevesebbet költött a lakosság.

Az Eurostat adatai alapján

  • a háztartások fogyasztása az első negyedévben 0,3 százalékkal csökkent,
  • a kormányzati kiadások 1,6 százalékkal estek vissza, 
  • a beruházások 0,3 százalékkal nőttek,
  • az export 0,1 százalékos emelkedést mutatott, 
  • az import 1,3 százalékkal esett vissza.

Összességében az első negyedév számai a tavalyi utolsó negyedévénél kissé kedvezőbben alakultak.

Éves összehasonlításban már jobb számokat láthatunk: az euróövezetben 1 százalékos emelkedést mértek az első negyedévben, míg tavaly az utolsó negydévben 1,7 százalékkal bővült az uniós gazdaság.

A járvány előtti gazdasági teljesítmény szintjéhez képest az euróövezet 2,2 százalékkal, az EU 2,9 százalékkal áll magasabban, az Egyesült Államok gazdasága pedig 5,4 százalékkal bővült 2019 utolsó negyedévéhez képest.

Az első negyedévben éves alapon a legnagyobb mértékben, 3,8 százalékkal a spanyol gazdaság nőtt, melyet követ Ciprus (3,4%), Portugália 2,5%), Olaszország (1,9%), Holllandia, Ausztria (1,8%), Franciaország (0,9%), Németország (0,0%).

A legnagyobb visszaesést Észtországban regisztrálták (-3,7%), illetve Litvániában (-2,7%), Magyarországon (-1,1%), illetve Németországban (-0,5%).

A régiós államok GDP növekedési sora a következőképp alakul (év/év):

Románia 2,8%

Szlovákia 1%

Szlovénia 0,7%

Lengyelország 0,0%

Csehország - 0,4%

Magyarország - 1,1%

Hazánkban az uniós átlagnál nagyobb mértékben esett vissza a kiskereskedelmi forgalom, a beruházások és az ipari termelés. Ennek fő oka a magas energiaárak következtében mérséklődő termelés, és a tartósan magas, 20 százalék feletti infláció miatti visszaeső lakossági vásárlóerő.

Magyarországon az első negyedévben

  • visszaesett a kiskereskedelem 9,5 százalékkal,
  • az ipari termelés 4,3 százalékkal,
  • a beruházás 2,8 százalékkal ,
  • emelkedett a kivitel volumene 7,9,
  • a behozatalé 3,7 százalékkal.

Elemzői előrejelzések szerint az uniós tagállamok idén növekedést fognak elérni az egész évet tekintve.

Az Európai Unió gazdasága mögött álló két gyengébb negyedév elsősorban a magas energiaárak miatt visszafogott termelésnek és a magas infláció miatt a háztartások gyengébb fogyasztásának tudható be.