Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nagyot emelt az MNB az orosz-ukrán háború árnyékában

Elemzések2022. márc. 3.Harsányi Péter

Az orosz-ukrán háború következtében jelentős forintgyengülés bontakozott ki, ami megemeli az importált inflációt. A hazai fizetőeszköz védelme és az infláció mérséklése érdekében az MNB a mai napon 4,6 százalékról 5,35 százalékra emelte az egyhetes betéti kamatlábat.

Gyorsított ütemben folytatja az MNB a kamatemelési ciklust. A mai napon a jegybank 4,6 százalékról 5,35 százalékra emelte az egyhetes betéti kamatlábat.

Egyhetes betéti kamatláb alakulása

Forrás: MNB, növekedés.hu

A lépésre a forint védelme és az infláció leszorítása érdekében volt szükség. Az orosz-ukrán háború miatt jelentősen elromlott a befektetői hangulat, menekül a biztonságosabb befektetésekbe a tőke.  

Ez a feltörekvő régiós devizákat leértékelődési nyomás alá helyezi. A háború kirobbanása óta jelentősen gyengült a forint, a lengyel zloty és a román lej.

Piaci becslések alapján 1 százalékos forintgyengülés 0,15 százalékponttal emeli meg a hazai inflációs mutatót.

Az euró/forint árfolyam a háború előtt 355 forint környezetében tartózkodott, míg napjainkban 380 forintos történelmi csúcsnál jár. Ez megközelítőleg 7 százalékos forintgyengülést takar.

Ha ez állapot tartósan így maradna, az megközelítőleg 1 százalékponttal emelhetné meg a teljes inflációs mutatót.

Jelenleg ráadásul nincs olyan kereskedelmi bank, aki 6 százaléknál alacsonyabb árdinamikát vár erre az évre.

A Magyar Nemzeti Bank időben reagálva gyorsított a kamatemeléseinek ütemén. A lépés hatására emelkedik a magyar befektetéseken elérhető reálhozam, ami forinterősítő hatású.

Az MNB továbbá kész interveniálni bármelyik pillanatban minden rendelkezésre álló eszközzel, hogy biztosítsa a pénzügyi piacok stabilitását.