Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Oroszország többet költ fegyverkezésre, mint az európai államok együttvéve

Elemzések3 órájaSz.A.

A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) értékelése rávilágít azokra a kihívásokra, amelyekkel Európának szembe kell néznie, ha az USA csökkenti Ukrajna katonai támogatását.

Egy tanulmány szerint a katonai kiadások Oroszországban, amelynek gazdaságát Vlagyimir Putyin elnök háborús alapokra helyezte, most meghaladják Európa összes védelmi költségvetését együttvéve.

A teljes orosz védelmi kiadások tavaly reálértéken 42 százalékkal, 13,1 milliárd rubelre emelkedtek. Ez vásárlóerő-paritás alapján 462 milliárd dollárnak felel meg - számolt be a Financial Times.

Ehhez képest az európai védelmi költségvetések, beleértve az Egyesült Királyságot és az EU tagállamait, tavaly csaknem 12 százalékkal, 457 milliárd dollárra nőttek, ami valamivel kevesebb, mint Moszkva kiadásai - közölte szerdán a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének agytrösztje.

Az IISS "Military Balance", a globális katonai képességek és védelmi kiadások éves értékelése feltár néhány olyan biztonsági kihívást, amellyel Európának szembe kell néznie, ha az Egyesült Államok csökkenti az Ukrajnának és az európai védelemnek nyújtott támogatását.

Donald Trump amerikai elnök, aki megfogadta, hogy gyorsan véget vet Oroszország Ukrajna elleni háborújának, elmondta, hogy kormánya "nagyon komoly" tárgyalásokat folytatott Moszkvával, és panaszkodott, hogy az Egyesült Államok túl sokat költ a konfliktusra és az egész európai biztonságra.

A Trump-adminisztráció vezető tanácsadói, köztük JD Vance alelnök és Keith Kellogg különmegbízott várhatóan találkoznak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és európai kollégáikkal a héten a müncheni biztonsági konferencián.

Trump többször is említette, hogy Európának többet kell fizetnie a védelméért, és Ukrajna támogatásáért is. A Kieli Világgazdasági Intézet agytrösztje szerint az Ukrajnának nyújtott amerikai segély eddig mintegy 88 milliárd eurót tesz ki, ami csaknem harmadával kevesebb, mint Európa 125 milliárd eurós összértéke.

Trump azt is elmondta, hogy Európának a GDP 5 százalékát kellene védelemre költenie, szemben a jelenlegi 1,7 százalékos átlaggal. Mark Rutte NATO-főtitkár eközben kijelentette, hogy az európai védelmi kiadásokat 3 százalékra kell növelni.

Mindkét szint azt jelentené, hogy Európa messze felülmúlná az orosz védelmi kiadásokat.

Az IISS előrejelzése szerint ebben az évben a teljes orosz védelmi kiadás – beleértve a regionális hatóságok és vállalatok úgynevezett önkéntes befizetéseit is – 13,7 százalékkal nő, elérve a 15,6 milliárd rubelt, ami a GDP 7,5 százalékának, vagyis az orosz szövetségi kiadások közel 40 százalékának felel meg.

Bár ez megterhelő a gazdaság számára, az IISS szerint: "Oroszország még mindig képes viselni a háború költségeit."

Ezzel szemben, ha Európa a GDP 3 százalékára növelné védelmi kiadásait, az 250 milliárd dollárral növelné az összeget az IISS szerint. Ha ez a GDP 5 százalékára emelkedne, a védelmi kiadások mintegy 800 milliárd dollárral emelkednének, ami majdnem kétszerese Oroszország jelenlegi kiadási szintjének.

Azonban az európai védelmi kiadások már 2014 óta a felével nőttek, és "a költségvetési megszorítások visszafoghatják a [további] növekedést".

Németország védelmi költségvetése 23 százalékkal nőtt, és elérte a 86 milliárd dollárt, ami több mint három évtized óta először haladja meg az Egyesült Királyság 81 milliárd dolláros védelmi költségvetését.Ez azonban egy speciális német védelmi alapból származó egyszeri kifizetéseknek volt köszönhető. Ennek a szintnek a fenntartása "nagyon bizonytalan " - mondta az IISS. Németország azon kötelezettségvállalása, hogy 2029-re a GDP 2 százalékát költi el, szemben a jelenlegi 1,8 százalékkal, szintén "bizonytalan" - tette hozzá.

Az Egyesült Királyság, amely hagyományosan a NATO második legnagyobb védelmi kiadásával rendelkezik az Egyesült Államok után, jelenleg a GDP 2,3 százalékát költi védelemre. A kormány kötelezettséget vállalt amellett, hogy ezt 2,5 százalékra emelje, bár azt nem közölte, hogy mikor.

A francia védelmi kiadás, amelyek abszolút értékben hagyományosan Európa második legnagyobbja, tavaly 4,5 százalékkal, 64 milliárd dollárra nőtt, ami a GDP 2 százalékának felel meg.

Európa legtöbbet védelemre költő ország, az Oroszországgal határos Észtország, tavaly a GDP közel 4 százalékát költötte erre a célra, Lengyelország pedig 3,25 százalékkal Európában a második helyen áll. Ezek a védelmi kiadások azonban abszolút értékben jóval kisebbek volt, mint Európa három legnagyobb gazdaságáé, az 1,7 milliárd dolláros, illetve 28 milliárd dolláros szintjükhöz képest