Őrült tempóban adósodik el a lakosság: már napi 3 milliárd forint hitelt vesznek fel
ElemzésekMeredek emelkedőn van a lakossági hitelpiac: négy hónap alatt az új személyi kölcsönök és lakáshitelek összege 459 milliárd forintot tett ki, ez 25 százalékos éves növekedést és napi átlagban 3 milliárdos hitelfelvételt jelent.
Elképesztő ütemben adósodik el a lakosság: az év első négy hónapjában a lakáshitelek összege 19 százalékkal 284,5 milliárd forintra, a személyi kölcsönöké több mint 35 százalékkal 174 milliárd forint fölé nőtt.
Az eddigi masszív bővüléshez képest még nagyobb pörgés lesz a piacon július elejétől, az új, államilag támogatott csok-os konstrukciók és a babaváró hitel megjelenése miatt.
Továbbra is erős a kereslet a lakossági hitelpiacon. Januártól április végéig a két legfontosabb hitelfajtából, a lakáshitelekből és személyi kölcsönökből összesen közel 459 milliárd forintot folyósítottak a bankok, ez pedig 25 százalékos emelkedésnek felel meg – derül ki a money.hu legfrissebb, jegybanki adatokat feldolgozó elemzéséből.
Átlagban napi 3 milliárd
Az elemzés szerint a legfrissebb adataink is erőteljes keresletet mutatnak. Az idén, május végéig a money.hu kalkulátoraival személyi kölcsönökre több mint 106 ezer, a lakáshiteleket magában foglaló jelzáloghitelekre pedig 154 ezer kalkulációt készítettek az érdeklődők.
Egyre tudatosabbak a hitelfelvevők, az igénylés előtt megnézik a bankok ajánlatait, és a biztonságra törekednek. Ez azt is jelzi, hogy egyre többen választják a több évig fix törlesztésű hiteleket. Ugyanakkor sokan csak a kamatokat, a teljes hiteldíjmutatót figyelik, de nagyon fontosak az egyéb feltételek is. Például a jövedelem nagysága vagy a bankok által előírt kötelezettség, például folyószámla. Fontos, hogy ezeket a kötelezettségeket nem csak a hitelfelvételkor kell teljesíteni, hanem a teljes futamidő alatt, különben elveszhetnek a kedvezmények.
Sebességet válthat a piac
A money.hu előrejelzése szerint lakossági hitelezésben idén látható erőteljes növekedés fokozódhat július elejétől.
Utána lesznek ugyanis elérhetőek a legújabb államilag támogatott konstrukciók, köztük a kibővített családi otthonteremtési kedvezmény (csok), a kistelepüléseken lévő ingatlanokat célzó falusi csok és a babaváró hitel. Ezekre pedig már most, az indulás előtt elég jelentős az érdeklődés, így várhatóan további lökést adnak a fejlődésnek.