Összeomlott az űrcég, 20 részvény helyett kapnak 1 újat a befektetők

Elemzések2024. jún. 15.Fellegi Tamás

Három év alatt lényegében teljes értékét elveszítette a Virgin Galactic részvény, ezért a részvényfelaprózás fordítottjára, részvényösszevonásra kerül sor.

A brit vállalkozó, Richard Branson álma, az űrugrás néhány éve megvalósult: 100 km magasságig jutott fel a Virgin Galactic járműve a cégvezetővel a fedélzeten, mielőtt visszatért a földre. Pár nappal később tette meg ugyanezt Jeff Bezos, a világ jelenlegi második leggazdagabb embere az általa vezetett Blue Origin űrcég járművével.

Falta a pénzt

Akkor úgy tűnt, hogy ezzel beindulhat az űrturizmus, pontosabban a világűr határát érintő turizmus, de a dolgok nem így alakultak. A Virgin Galactic esetében a jármű üzemeltetése túl költséges volt, rengeteg munkát kellett rajta végezni két repülés között. A társaság be is szüntette az idei évre a kereskedelmi repüléseket, és megpróbálja kifejleszteni a Delta névre keresztelt űrjárművet, amely sokkal hatékonyabban használható.

Csődöt áraznak

A részvényesek úgy tűnik, nem nagyon bíznak már a további sikerben: az amerikai kereskedésben a részvény ára a 2021-ben elért 50 dollárról immár 0,7 dollárra, hetevened részére esett. A befeketetők attól félnek, hogy a cég fenntartásához és fejlesztéseihez szükséges tőkét a piacon már nem tudják bevonni, Richard Branson 3 milliárd dollár körüli vagyonából pedig nem áldozhat rá sokat, mivel más társaságai is mentésre szorulnak, és akkor könnyen csődbe mehet a cég.

Részvényösszevonás

A társaság a részvények összevonására kényszerül, de eddig bizonytalan volt, hogy ez milyen mértékű lesz. Ha egy részvény 30 napig 1 dolláros ár alatt zár, automatikusan törlik a kereskedésből. A Bloomberg szerint megszületett a döntés: 20 jelenlegi részvény helyett egy újat kapnak a részvényesek, így a jelenlegi ár mellett egy új részvény 14 dollár lenne.