Pénzeső érkezik a Moltól

Elemzések2024. márc. 22.F. P.

Csinos összeget fizet ki a Mol osztalékként, hasonlóan ez előző két évhez. A társaság részvénye egyre inkább osztalékpapírrá válik, és a részvény ármozgása is ennek megfelelő.

Az elmúlt két évben meglepően nagy osztalékot fizetett a Mol a részvényeseknek, noha akkor sok válságtényező miatt azt lehetett volna gondolni, hogy a társaság óvatosabb lesz. A magas osztaléknak ugyanakkor volt egy logikus magyarázata, azon túl, hogy a társaság eldönthette, mennyit bír el: három alapítvány is jelentős tulajdonos a Molban, az ő működési költségükhöz igen csak jól jön a Mol osztaléka.

Kisebb, de igen csinos

A 2023-as osztalék ugyan valamivel alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi, de még így is gigagntikus összeg mind a cég szintjén, mind részvényenként. A csütörtököki javaslat szerint a társaság összesen valamivel kevesebb mint 198 milliárd forintot fizetne ki, ami részvényenként 150 forint alap, és 100 forint rendkívüli osztalékot jelentene, vagyis

összesen részvényenként 250 forintról van szó.

Tavaly 350, tavalyelőtt 300 forint osztalékot kaptak a részvényesek: elképzelhető, hogy a meghatározás mértékében szerepet játszott az infláció is.

A piaci szereplők egy része a 2022-es év után fizetetthez hasonló, 350 forintos osztalékot várt, de az osztalékjavaslat indoklásban elhangzik, hogy igazgatóság figyelembe vette a 2023-es eredményt, az eladósodottságot, a jövőbeli beruházási terveket és a külső piaci környezetet övező bizonytalanságot, különös tekintettel a makrogazdasági fejleményekre, valamint a szabályozási- és adóintézkedésekre.

Osztalékhozam

Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy az előző két évben fizetett igen magas osztalék után most a társaság kicsit óvatosabb, és most a jelenlegi ár melletti 8,5 százalékos osztalékhozam ugyan jóval kisebb, mint a tavalyi, de az inflációban még nagyobb különbség volt, így most a jelenlegi inflációhoz viszonyítva szép reálhozamot biztosít az osztalék.

Az immár harmadik éve az adózott nyereség felénél nem sokkal alacsonyabb osztalék azt jelenti, hogy

a Mol gyakorlatilag osztalékpapírrá alakult.

Nagy növekedési lehetőségek nincsnek, ami alapvetően az iparág jellemzője, ezért az olajcégek gyakran magas osztalékot fizetnek. Nem is véletlen, hogy Warren Buffett, minden idők legsikeresebb portfólióbefektetője, most is tart olajrészvényeket a portfóliójában.

Árazás

Ennek megfelelően a részvény árazása is egyre inkább úgy alakul, mint egy osztalékrészvényé, az aktuális inflációt és a kockázatmentes hozam fölötti elvárt prémiumot figyelembe véve. A kockázatmentes hozam, amit alapvetően az állampapírokkal lehet elérni, jelenleg lakossági szinten évi 7 százalék (3 évre a FixMÁP megvásárlásával), intézményeknek 6-6,5 százalék közötti futamidőtől függően. 

A Mol 8,5 százalék körüli hozama úgy, hogy ezt 3 hónapon belül kifizetik, ehhez reálisan igazodik. Az osztalékfizetés előtt még emelkedhet az ár, mert sokan

kifejezetten az osztalékra vásárolnak, abban bízva, hogy annak kifizetése után kisebb mértékben esik vissza a részvény árfolyama, mint az osztalék mértéke.

Mindezek alapján a papír árfolyama reálisnak tekinthető kevéssel 3000 forint alatt.