Bajban lesz a hazai turizmus, ha bezuhan a belföldi forgalom
ElemzésekVan, aki idén is erős szezonra számít, de bőven akadnak aggasztó előjelek. Magyarország legnagyobb online szállásközvetítő vállalata viszont arra figyelmeztet, jelenleg 16 százalékos csökkenést látnak a nyári időszakra tavalyhoz képest, a hazai vendégek belföldi utazásai egyértelműen visszaestek.
Noha a gondok tavaly már szaporodtak, rekordévet zárt a magyar turizmus, a COVID utáni első szabad évben az akkor még csak fenyegető gazdasági problémák sem riasztották el az utazni vágyókat. A Magyar Turisztikai Ügynökség adatai szerint már 2022 júniusa, azaz
a nyári főszezon első hónapja 4 millió vendégéjszakát hozott, jelentős ugrás volt ez a korábbi 2,6 millióhoz képest. Az év első hét hónapjában közel 8 millió vendég 21 millió vendégéjszakát töltött el hazánkban.
Ennek 37 százalékát külföldi, 63 százalékát pedig belföldi vendégek hozták össze. De mit láthatunk majd idén, amikor az infláció jól láthatóan már rányomta a bélyegét a fogyasztási szokásokra?
Idén nyáron is erős szezonra számítunk a Danubius Hotels szállodáiban. Vidéki, wellness szolgáltatást nyújtó szállodáinkban, a Danubius Hotel Bükben, a balatonfüredi Danubius Hotel Marinában és az Annabellában is közel teltházas szezont várunk
- mondta a Növekedés.hu-nak Fabriczki Petra, a Danubius Hotels kommunikációs igazgatója, június 20-án hozzátéve, a vendégek érezhetően már nemcsak napokkal előre, a legutolsó pillanatban foglalnak, hanem ismét terveznek és nagyobb biztonsággal mernek nekivágni az utazásoknak.
A nyár első fele keresettebb a vendégek körében, de látszik, hogy a szünidő további részére is napról napra nő a bejövő foglalások száma. Vannak olyan extra hatások, amelyek mozgatják a foglalásokat, most épp az iskolai nyári szünet kezdetével ugrott meg a szobafoglalások száma, de az időjárás is nagy befolyással bír a foglalási kedvre. A kommunikációs igazgató szerint vidéken látható, hogy az all inclusive szolgáltatást nyújtó szállodáink iránt kiemelt az érdeklődés.
Csökkent a magyarok aránya
Fabriczki Petra szerint, ha a tavalyi évet vetjük össze az ideivel, ezekben a szállodákban nem változott a magyar vendégek száma, arányuk azonban a külföldi vendégekéhez képest 5 százalékkal csökkent. Ez annak köszönhető, hogy míg tavaly a bizonytalan gazdasági környezet és az ukrajnai háború kitörése miatt több országból is elmaradtak a régóta várt turisták, idén ismét egyre többen foglalnak náluk.
- A magyarok mellett főként csehek, szlovákok és németek érkeznek a Danubius Hotels vidéki szállodáiba - mondja az igazgató, aki úgy látja, azzal tudunk versenyképesek lenni, felkelteni és megtartani a vendégek érdeklődését, hogy folyamatosan fejlesztik szolgáltatásaikat és több korosztálynak tudnak egyszerre kikapcsolódási, szórakozási lehetőséget nyújtani.
Ha Budapestet nézzük, ott is hasonlóan forgalmas nyárnak nézünk elébe a Danubius Hotelsnél. Itt a nemzetközi és hazai nagyobb események, fesztiválok köré szerveződik a jelentősebb érdeklődés.
Szerencsére ezekben bővelkedik a nyár, a mindig népszerű a Forma 1 és a Sziget Fesztivál mellett idén az Atlétikai VB is színesíti a képet.
Budapesten az elmúlt években kismértékben, de fokozatosan nőtt a magyar vendégek száma. Ez az idei évre is igaz, de itt összességében így is csak 10-12%-os a magyar vendégek aránya a külföldiekhez képest.
Ez a szám messze elmarad más nyugati országoktól, ahol a hazai turisták nagyobb arányban látogatják a fővárosukat. Különböző kampányokkal igyekszünk a belföldi turistákat a fővárosba csábítani - mondja Fabriczki Petra.
Nem mindenki ilyen szerencsés
Az összkép ugyanakkor koránt sem ilyen rózsás, a Szallas.hu jelenleg 16 százalékos csökkenést lát a nyári időszakra tavalyhoz képest.
- Hiába biztatóak a külföldi vendégek magyarországi vendégéjszakáiról szóló hírek, árnyalja a képet a hazai vendégek belföldi utazásainak csökkenése. A Szallas.hu adatai szerint ugyan látszódik az utazási kedv, de a visszaesés is.
Különösen azok a régiók és szállásadók aggódhatnak leginkább, ahol nincs bejáratott külföldi vendégforgalom - mutat rá Kelemen Lili. A Szallas.hu sajtószóvivője szerint legfrissebb felmérésük eredménye összecseng a foglalási trendekkel: a magyarok számára idén felértékelődött az ár szerepe, az olcsóbb szálláshelyeket és ajánlatokat keresik.
- Öt lezárt hónap eredményeit összesítve a magyarok belföldi foglalásainak száma 11 százalékkal csökkent a Szallas.hu adatai szerint tavalyhoz képest, éppúgy mint a vendégéjszakák száma is. Mindezek ellenére a foglalásokból származó bruttó szobaár bevétel 8 százalékkal nőtt.
Az elmúlt 5 hónap átlaga alapján egy főnek egy éjszaka 12 500 forintba került- mutat rá Kelemen Lili hozzátéve, a hosszú hétvégék előfoglalásai biztatóan indultak, azonban a korábban elinduló keresleti görbe az időponthoz közeledve már laposabb volt az előző évinél, a leutazások eredményeit összesítve pedig csökkenést tapasztaltak tavalyhoz képest.
A hosszú hétvégék közül a legnagyobb visszaesést a húsvét hozta, végül 18 százalékkal kevesebb foglalást és 17 százalékkal kevesebb vendégéjszakát rögzítettek 2022-höz viszonyítva.
A Szallas.hu felmérése szerint a belföldi utazók elsősorban az akciós árakat, a csomagajánlatokat, az előleg fizetése nélküli foglalást és a SZÉP-kártyás fizetési lehetőséget keresik.
A Szallas.hu-nál 2023. január óta két belföldi és két horvát akciós előfoglalási, illetve június elején egy nyári leárazás kampány is futott. Jól látható, hogy azok a szállásadók tudtak eddig idén növekedést mutatni, akik részt vettek az idei kedvezményes előfoglalási kampányainkban, hiszen a kedvező árú ajánlatok közül döntenek a vendégek - teszi hozzá Kelemen Lili.