Saját népük sírját áshatták meg Izrael megtámadói

Elemzések2023. okt. 8.F.T.

Mindenkit meglepett, hogy egy terrorcsoport, pontosabban egy kvázi kis terrorállam, hogy tudott a jól védett Izrael éberségét kijátszva értelmetlen öldöklésbe kezdeni. Izrael azonban hamar összekapja magát: nem engedheti meg, hogy a Hamász terrorszervezetből bármi maradjon, ami a gázai övezet arab lakosságának nem sok jót ígér.

Ismét bebizonyosodott, hogy tartósan nem tűrheti el a világ, hogy egy állam, vagy kvázi állam élén terrorszervezet álljon. 2001-ben az afganisztáni tálib rendszer tette lehetővé, hogy egy terroristacsoport felkészüljön és kijátszva az amerikai éberséget, ledöntse a World Trade Center ikertornyait New Yorkban, emellett a Pentagon, a washingtoni védelmi minisztérium egy kis szeletét összezúzza, sok halottal.

Nem tanultak a terroristák

Az USA visszacsapott: Afganisztánban megdöntötte a rendszert, a merényletek szervezőjét később elkapta, és megölte. Ugyan Afganisztánba visszatértek a tálibok, de már eszük ágában sincs még egyszer olyanokat dédelgetni, akik egy nagyhatalom haragját hozzák a fejükre.

Hasonló történt az Iszlám Állammal: a nemzetekhez nem is köthető deklaráltan terrorállamot amerikai és orosz erők vezetésével verték le: a közös ellenség együttműködésre késztette az a már akkor is egymással ellenséges két nagyhatalmat (akárcsak a második világháborúban, amikor Hitler ellen küzdöttek).

Úgy tűnik a Hamász ezekből nem sokat tanult, vagy úgy gondolta, ha 16 évig hatalmon volt a Budapest méretű,

2 millió lakosú tengerparti sáv kváziállamában, melyet egyébként Izrael lát el infrastruktúrával, sikerrel járhatnak. Az viszont kezdettől nem látszott, mi lenne a céljuk. Kvázi szabad államban éltek, melynek területét Izrael közel 20 éve elhagyta, sőt, kerítéssel vette körül, épp az Izraelt támadó terroristák miatt.

Értelmetlen pusztítás

Egyetlen értelmes céljuk lehetett volna: békés, jószomszédi viszonyra törekedni, ami gazdaságukat is felvirágoztathatná. Egy terrorszervezet azonban nem bújik a bőréből: lételeme a pusztítás, akkor is, ha semmi értelme nincs.

Most pedig azt próbálták ki nagyban: fegyvereseik kitörtek, hogy minél több izraeli civilt megöljenek, miközben ők is meghalnak egytől egyig, majd az izraeli hadsereg, miután nem tehet mást, bevonul az övezetbe,

ahol az utolsó pisztolyig, veszélyes vegyi anyagig, kerítésbontásra alkalmas munkagépig mindent el kell koboznia és megsemmisíteni.

Mi következhet?

Ezzel népüket is tudatosan óriási szenvedésnek teszik ki, értelmetlenül. Sőt: legitimálják Izrael terrorellenes harcát, miután ezek után nincs olyan jóérzésű állam a földön, aki civilek ilyen brutális mészárlása után kétségbe vonná ennek jogosságát.

Az első nap úgy tűnhetett, hogy valami nagyot tettek, mert lyukat ütöttet a sebezhetetlennek tartott Izrael védelmén, ez azonban csak ahhoz vezet, hogy Izrael megerősíti védelmét, ami óhatatlanul azt jelenti, hogy a gázai övezetet nem hagyhatja magára: minden fegyvert, rakétaépítéshez használható anyagot el kell koboznia. A határkerítést esetleg berlini fallá kell alakítania, amin élve nem sokan jutottak át, a határátkelés pedig, ha egyáltalán lehetséges lesz, egy komplett nemzetbiztonsági átvilágítássá válik.

Egy jobb eset, ha magát a terrorállamot számolják fel, azaz a Hamászt, mint szervezetet felszámolják, és megpróbálnak békésebb polgári vezetést szervezni a területen, olyat, mint a Palesztin hatóság a ciszjordániai területen.

Ott sem minden idillikus, de mégiscsak van egy működőképes rendszer, amely nagy autonómiát biztosít, és az együttműködésre épül, még ha vannak is súrlódások, sőt, néha terrorcselekmények, melyek azonban elszigeteltek.

Most még nem tudni, melyik megoldás lesz a működőképes, de Gáza népére óriási szenvedést hoztak terrorállamuk vezetői, Izraelnek pedig meghozták a világ támogatását, amely az államalapítás óta eltel 75 évben sosem volt ilyen egységes.