Tank és tank között óriási a különbség
ElemzésekA különböző katonai járművek között néha nehéz különbséget tenni. Amióta Oroszország lerohanta Ukrajnát rengeteg különböző kép és videó terjed a világhálón, amin katonai járművek láthatóak. Ezek egy részén valóban harckocsik szerepelnek, azonban sok olyat is találhatunk, ahol egyéb járművek láthatóak a felvételeken, azonban tévesen tankként hivatkoznak rájuk. Összeszedtünk néhány olyan virálissá vált felvételt, amin nem tank látható, mégis rengetegen tanknak vélik azokat.
Amióta február 24-én csütörtökön Oroszország lerohanta Ukrajnát, a közösségi oldalakon és videómegosztókon folyamatosan terjednek a különböző, gyakran megrázó képek és videók a háborúról. Ezeken többször szerepelnek különböző katonai járművek is. A felvételeken látható teherszállító járművek általánosságban kisebb figyelmet is kapnak, illetve az sem jellemző, hogy más járműkategóriákkal összetévesztik ezeket, azonban a többi katonai jármű beazonosítása terén már komoly tévedésekkel, félreértésekkel lehet találkozni a világhálón. Mindez azért érdekes, mert egészen más képességekkel bír egy tank, mint a többi harcjármű, és egy szállító harcjármű elvesztése például közel sem akkora veszteség egy hadsereg számára , mint egy harckocsié.
Alapvetően jellemző, hogy az interneten legtöbbször tankként, magyarul harckocsiként hivatkoznak azokra a járművekre, amik sok keréken (8X8-as hajtás) gurulnak, vagy lánctalpakon közlekednek, terepszínűre, esetleg csak simán zöldre vannak festve és esetleg valamilyen fegyver is van rajtuk. Ez viszont elég jelentős tárgyi tévedésekhez vezet.
Mit nevezünk tanknak?
A tank elnevezés az I. Világháború idejéről származik. Angolul a tank szó tartályt/víztartályt jelent és a britek az általuk előállított első harckocsi fedőneveként használták. Az elnevezés megmaradt és az angol szakzsargonban az alapharckocsikat a mai napig MBT-nek azaz Main Battle Tanknak hívják.
Mark I-es nehézharckocsi, ez volt a világ első valódi harckocsija; Forrás: Wikipedia
A harckocsi egyébként egy erősen páncélozott, nagy tűzerejű fegyverekkel ellátott, viszonylag mozgékony, lánctalpas járművet takar. A harckocsik persze nagyon komoly evolúción mentek keresztül és elképesztő a különbség az első világháborús tankok és a mai harckocsik között, illetve a mai harckocsik fegyverzete és páncélzata között is vannak eltérések. A lényeg azonban változatlan; kissé leegyszerűsítve ezek a harcmezők úgymond ’’ modern nehézlovassága’’. Ez a jelenlegi helyzet szempontjából azért érdekes, mert más katonai jármű kategóriák alapvetően mind fegyverzetükben, mind páncélzatukban elmaradnak a harckocsiktól, ráadásul a harckocsiknak a motorikus képességei is rendszerint kiemelkedőek, hogy meg tudják mozgatni a hatalmas páncélzatot (persze vannak kivételek, egy tüzérségi eszköz tűzereje például a maga nemében nagyobb, mint egy harckocsié, de a páncélzatuk rendszerint gyengébb, és kevésbé mozgékonyak, illetve más a szerepük a harctereken, mint a harckocsiknak).
T-72-es harckocsi; Forrás: Wikipedia
A közösségi médiában, videómegosztókon terjedő képeken látható tanknak nevezett járművek pedig nagyon gyakran egyáltalán nem tankok/harckocsik. Össze is szedtünk néhány olyan, az elmúlt napokban nagy karriert befutott képet, ahol tévesen hivatkoznak tankokra.
Ellopták az ukránok a tankot
Nagy sikert aratott az a videó a közösségi oldalakon, amelyen Herszon régióban a helyi falusiak ellopnak és egy traktorral elvontatnak egy orosz járművet. A videót rengetegen kiposztolták, megosztották, a járművet pedig rendszerint tankként emlegették. El is terjedt a hír az egész világon, hogy az ukránok elloptak egy orosz tankot.
Az ellopott orosz harcjármű. Ebben a bejegyzésben is tankként hivatkoznak rá. A képen nehéz kivenni, hogy milyen felépítmény van a járművön. Forrás: Twitter
Egy MT-LB hátulról; Forrás: weaponsytems.net
A videó hitelességét egyébként nem sikerült bizonyítani és cáfolni sem eddig, ezt ebben a cikkben mi sem fogjuk megtenni, annyi azonban bizonyos, hogy a videón szereplő jármű nem tank, azaz nem harckocsi. Ugyan lánctalpakon gurul, és páncélzata is van, sőt különböző fegyverekkel is fel lehet szerelni, de nem tank. A videó ugyan elég rossz minőségű és homályos de a képkockákon valószínűleg egy MT-LB látható.
Az ellopott orosz harcjármű. Ebben a bejegyzésben is tankként hivatkoznak rá. A képen nehéz kivenni, hogy milyen felépítmény van a járművön. Forrás: Twitter
Egy MT-LB modell, ez a kép azért érdekes, mert hasonlóan a videón látható példányhoz ennek is fel van nyitva a ''motorházteteje''. Ez egyébként utalhat arra, hogy a twitter bejegyzésben látható jármű valamiért meghibásodott. Forrás: finescale.com
Ezt a járműcsaládot még a Szovjetunióban fejlesztették ki, és egyaránt használja még mai is az orosz és az ukrán hadsereg is. Típusát tekintve egy többcélú könnyűpáncélozott vontató. Alapvetően nagyon sokoldalúan felhasználható, ráadásul kétéltű képességekkel is rendelkezik ez a páncélozott vontató és szállító jármű. Használták és használják szállítójárműnek, tüzérségi vontatónak, műszaki járműnek, sőt a SZNAR-10-es verziója tüzérségi felderítő radarral volt ellátva. Van toronnyal ellátott és torony nélküli változata, lehet rá szerelni géppuskát, rakétaindítót, 9K35 Strela-10 rövid hatótávolságú föld-levegő rakétarendszert, sőt akár komolyabb nehézlöveget is.
MT-LB többcélú könnyű páncélozott vontató; Forrás: Wikipedia
A lényeg azonban az, hogy ez nem egy harckocsi, a páncélvédettsége nem közelíti meg egy valódi harckocsiét. 3-10 mm-es vastagságú páncélzata csak kézi lőfegyverek és repeszek ellen nyújt védelmet. Összehasonlításképp a Magyarországon rendszeresített T-72A és T-72M harckocsiknak a toronypáncélzata 530 mm vastag, míg a teknő frontpáncélja még ennél is vastagabb egy 16 mm-es keményített acélréteggel. Így ha valódiak is a felvételek, a helyi ukrán lakosok akkor sem egy tankot loptak el, csupán egy könnyű páncélozott járművet. Ez persze nem kisebbíti a járművet eltulajdonítók érdemeit.
Hogyan vezessünk tankot
Hasonlóan virális volt az a videó, amelyen egy ukrán TikToker orosz ’’tank’’ vezetésre oktatja a közönséget. A videón azonban nem tank, hanem egy BTR-80-as harcjármű látható.
A videó gyorsan virálissá vált. Ez a jármű azonban nem tank, ahogy a bejegyzés írója hivatkozik rá, hanem egy BTR-80. Forrás: Twitter
Egy orosz BTR80-as. Forrás: Wikipedia
A BTR-80 egy szintén a Szovjetunióban fejlesztett 8x8-as kerékképletű páncélozott szállító harcjármű. Az MT-LB-hez hasonlóan ez is egy rendkívül sokoldalú jármű, ráadásul rendkívül mozgékony és jók a terepjáró képességei, valamint a lánctalpas járművekkel ellentétben közúton is jól használható. A fegyverzetét sem szabad lebecsülni. Habár az alapfegyverzete ’’csupán’’ egy KPVT nehézgéppuska, azonban a BTR-80A változatát már egy 30-mm-es kaliberű 2A72 GRAU nagy tűzerejű gépágyúval szerelték, ami oldalirányból akár a T-72-es harckocsik nem korszerűsített változataiban is képes kárt tenni. A páncélzata azonban ennek a járműnek is drasztikusan elmarad a harckocsikétól, mindössze 7-9mm. A páncélja még a gyalogsági géppuskákkal szemben sem nyújt minden lőirányból teljeskörű védelmet, egy RPG-7 vállról indítható páncéltörő rakétagránáttal pedig viszonylag könnyen megsemmisíthető a BTR-80-as. Az RPG-7 találataival szemben egyébként ma már egy modern MRAP (pl. Gidrán) is simán ellenáll.
A videón szereplő BTR-80-as. Forrás: TikTok
Vásárosnaményi ''tankok''
A BTR-80 a hazai közönséget is rendszerint megtéveszti. Sokan hivatkoznak rá tankként, de a BTR attól még nem az. A napokban a magyar médiát is bejárta egy kép, amint Vásárosnamény főutcáján állnak a Magyar Honvédség BTR-80-as járművei. Egy brüsszeli újságíró twitter posztja után kezdett terjedni az interneten hogy Vásárosnaményban állomásoznak a Honvédség csapatai.
A brüsszeli újságíró twitter bejegyzése; ő még csak magyar csapatokról ír; Forrás: Twitter
Fontos kiemelni, hogy az újságírónő csak csapatokról beszél, tankokat nem említ, a magyar sajtó egy része azonban már arról írt, hogy tankok/harckocsik állnak Vásárosnamény utcáin. Nem mindenkit tévesztett persze meg a BTR-80, számos újság/portál helyesen páncélozott harcjárműként, vagy csak simán BTR-80-ként hivatkozott rájuk.
Orosz ''tank'' Kijevben
Egy másik az egész világon rengeteg emberhez eljutó, nagy port kavaró és egyben megrázó felvételen látható jármű is megtévesztette az embereket. A videón az látható, hogy egy katonai jármű nagy sebességgel szó szerint áthajt egy békésen közlekedő civil személyautón Ukrajnában, Kijevben. Az autóban ülő férfi szerencsére, csodával határos módon túlélte ezt a brutális esetet, pedig az autó gyakorlatilag teljesen összelapult. A videón látható járműre szinte az egész világon orosz tankként hivatkoztak, azonban ez a jármű sem tank, sőt még az is kérdéses, hogy orosz-e egyáltalán. Az eset megdöbbentő brutalitásán persze ez mit sem változtat. A képkockákon egyébként egy, a már korábban említett MT-LB-re szerelt 9K35 Strela-10-es rövidhatótávolságú föld-levegő rakétarendszer látható.
Képernyőkép az említett videóból, ez a jármű hajtott neki a személyautónak; Forrás: Twitter
MT-LB-re szerelt 9K35 Strela-10-es rövidhatótávolságú föld-levegő rakétarendszer; Forrás: Wikipedia
A jármű érdekessége, hogy az orosz hadsereg a 9K35 Strela-10-eseket elvileg már korábban kivonta a hadrendből, Ukrajna viszont nem, így az is megkérdőjelezhető, hogy orosz jármű látható-e egyáltalán a felvételeken.
Ebben a bejegyzésben is orosz tanknak nevezik a járművet; Forrás: Wikipedia
A The Observers online portál megpróbált utánajárni az esetnek. A helyszínen készült egyéb videók alapján pedig arra a következtetésre jutottak, hogy az ukrán katonai járművet egy orosz szabotőr tulajdonította el, így valóban egy orosz katona hajthatott át a civil személyautón. Ezt a verziót alátámasztani látszik, hogy Kijevből több orosz szabotázs akcióról is érkezett hír.
A fentiek mellett természetesen valószínűleg számos kép és videó kering az interneten, ahol tévesen neveznek tanknak egyéb járműveket, mi csak néhány érdekesebb, sok emberhez eljutott képanyagot mutattunk be.