Tovább lassult az infláció Magyarországon

Elemzések2020. dec. 8.Harsányi Péter

Folytatódott az infláció csökkenő trendje, süllyedtek az inflációs várakozások is. A fogyasztói árindex a tavaszi hónapokig enyhén 3 százalék alatt maradhat. Az alacsony külső árdinamika és az Európai Központi Bank várhatóan ismét lazuló pénzpolitikája miatt megnőtt a Magyar Nemzeti Bank mozgástere, hogy fenntartsa, illetve szükség esetén finomhangolja a támogató jegybanki programokat.

Novemberben 2,7 százalékra lassult a fogyasztói árindex Magyarországon. Az infláció mérséklődésében a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet.

Az élelmiszerinfláció 6,2 százalékra mérséklődött. Az élelmiszerek drágulása ugyanakkor jellemzően régiós jelenség.

Az elmúlt időszakban Lengyelországban, Romániában, Észtországban és Bulgáriában is gyorsabb dinamika volt megfigyelhető az élelmiszerárakban. Ez többek között a kedvezőtlen időjárási körülményekkel és a kínai sertéspestissel magyarázható.

Élelmiszerek, szolgáltatások és üzemanyagok árának változása éves alapon

Forrás: MNB

A maginfláció és az MNB által kiemelten figyelt adószűrt maginfláció 0,1 százalékponttal 3,8 és 3,3 százalékra emelkedett novemberben, de továbbra is a jegybank 2-4 százalékos célsávján belül tartózkodnak.

A maginflációs mutatók enyhén magasabb értékei a szolgáltatások árdinamikájára, valamint a dohányáruk és szeszes italok áremelkedésének újbóli erősödésére vezethető vissza. Az MNB adatai alapján a szolgáltatások esetében a korábbi évek átlagánál magasabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások, illetve a biztosítási díjak árainak emelkedése okozta.

Forrás: MNB

Inflációs várakozások

Decemberben és a jövő év első negyedévében az infláció 3 százalék közelében vagy az alatt mozoghat. A visszafogott áremelkedés a magas bázis, a járvány miatt átmenetileg gyengébb belső kereslet és a tartósan alacsony külső infláció következménye. Utóbbi az iparcikkek mérsékelt áremelkedésében ölt leginkább testet.

A lakossági inflációs várakozások is visszafogottak, a jegybank 3 százalékos célja közelében tartózkodnak.

Előretekintve, 2021 és 2022 egészében várhatóan a jegybank 3 százalékos célja közelében alakulnak az inflációs mutatók.

Monetáris politika

A mérséklődő inflációs környezet és az Európai Központi Bank várhatóan tovább lazuló pénzpolitikája növeli a Magyar Nemzeti Bank mozgásterét. Az MNB így szükség esetén akár újabb célzott támogató intézkedésekről dönthet.

A rövid kamatlábak ugyanakkor változatlan szinten maradhatnak. A jegybank már többször jelezte, hogy biztonságos távolságot szeretne tartani esetükben a nulla százalékos szinttől.

Rövidtávon az MNB még kivárhat, hiszen az inflációs pályát jelentős bizonytalanság övezi a járványhelyzet miatt.