Tunézia szaúdi segítséggel akar zöld hidrogén nagyhatalommá válni

Elemzések2024. aug. 31.Tárik Meszár

Tunézia a jövőben még az európai energiabiztonság fenntartásához is hozzájárulhat.

A szaúd-arábiai ACWA Power egyetértési nyilatkozatot írt alá a tunéziai Ipari, Bányászati ​​és Energiaügyi Minisztériummal azzal a céllal, hogy tanulmányozza egy új projekt megvalósíthatóságát, amely évente mintegy 600 000 tonna zöld hidrogént állít elő, aminek egy részét az Európai Unióba exportálnák.

A szaúdiak úttörők a területen

A szaúdi ACWA Power, Air Products és a NEOM 2021 augusztusában bejegyzett vegyesvállalata, a NEOM Green Hydrogen Company (NGHC) a világ legnagyobb megújuló energiával működő zöld hidrogén-alapú ammóniagyártó létesítményét kívánja létrehozni.

A Szaúd-Arábia 2030-as jövőképét támogató megaüzem akár napi 600 tonna szénmentes hidrogént állít elő zöld-ammónia formájában, amely költséghatékony megoldást jelent a globális szállításhoz.

A zöld hidrogént víz elektrolízisével állítják elő, kizárólag megújuló energiák – nap- és szél – felhasználásával. Szaúd-Arábia egyre nagyobb tapasztalattal rendelkezik a területen, amely tudását kész átadni más arab országok számára is.

Észak-Afrika hatalmas zöld hidrogén termelési potenciállal rendelkezik

Észak-Afrika, és azon belül is Tunézia zöld hidrogén termelési potenciálja világviszonylatban is jelentős. A régió megújuló energiaforrásai hatalmasak. A fosszilis tüzelőanyagok exportból származó bevételei kritikus fontosságúak az olaj- és gáztermelők pénzügyi stabilitása szempontjából, de a fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet várhatóan tetőzik, majd végül csökken.

Európának, amely jelenleg a fosszilis tüzelőanyagok behozatalától függ, szinte bizonyosan tiszta energiaimportra lesz szüksége a jövőben.

Egyértelműen közös érdek tehát az észak-afrikai megújuló energia kapacitás hasznosítása a régió saját energetikai átalakulásának alátámasztására – munkahelyteremtésre, továbbá a gazdasági és társadalmi stabilitás előmozdítására –, valamint Európa tiszta energiaellátási igényeinek kielégítésére. Tunézia jóval több megújuló energiát tud előállítani annál, mint amire szüksége van.

Hatalmas, ritkán lakott területekkel és szinte folyamatos napsugárzással rendelkezik. Emellett a régió szélkészlete is nagy, a passzátszelek magas és gyakran nagyon egyenletes szélsebességet biztosítanak.

A szaúdi-tunéziai megállapodás

Az egyetértési megállapodás értelmében az ACWA Power legfeljebb 12 gigawatt megújuló energia termelési kapacitású villamosenergia-termelő egységek létrehozásán, üzemeltetésén és karbantartásán fog dolgozni, beleértve a tárolórendszereket és a távvezetékeket, valamint a vízsótalanító üzemet, az elektrolizáló berendezéseket és az ezekhez szükséges infrastruktúrát.

A cég tájékoztatása szerint az első ütemben négy gigawatt kapacitású, két gigawatt elektrolízis kapacitású megújuló energiaforrásokat telepítenek, és évente mintegy 200 ezer tonna zöld hidrogént állítanak elő.

A projekt célja az export növelése a „South 2” nevű vezetéken keresztül, amelyet a Villamosenergia-átviteli Rendszerüzemeltetők Európai Hálózata (ENTSO-E) kezdeményezéseként fejlesztettek ki. Ez a vezeték köti össze Tunéziát Olaszországgal, Ausztriával és Németországgal.

A projekt támogatni fogja Tunézia zöld hidrogénre és származékaira vonatkozó nemzeti stratégiáját, amelyet 2023 októberében jelentettek be. A stratégia egy ambiciózus cselekvési terv végrehajtását foglalja magában, amely 2050-ig több mint hatmillió tonna zöld hidrogént exportál az EU-ba az ACWA Power szerint.

Ouael Chouchene, Tunézia energiaátállásért felelős államtitkára elmondta:

Ez a projekt tökéletesen illeszkedik a tunéziai kormány stratégiájához, amely 2050-ig évi 8,3 millió tonna zöld hidrogén termelését célozza meg.

Hozzátette:

Bízunk benne, hogy az ACWA Power-rel kötött megállapodás kamatoztatni fogja Tunézia erősségeit, beleértve a stratégiai földrajzi elhelyezkedését, a meglévő infrastruktúrát és a képzett munkaerőt, hogy fenntarthatóbb jövőt teremtsen az ország számára.

Marco Arcelli, az ACWA Power vezérigazgatója a maga részéről így nyilatkozott:

Izgatottan várjuk, hogy a tunéziai kormánnyal együtt dolgozhassunk ezen a projekten, amely [során] a megújuló energiaforrások, a sótalanítás és a zöld hidrogén terén szerzett szakértelmünket felhasználva hidat épít[enek] Európával a szén-dioxid-mentesítés elérése [érdekében]. Ez a projekt jelentős mértékben hozzájárulhat a gazdasági növekedéshez, a munkahelyteremtéshez és a fenntartható energiamegoldásokhoz, jól példázza a zöldebb jövőről alkotott közös elképzelésünket.”

Mindezek tudatában kijelenthető, hogy Európának szüksége van Észak-Afrikára, különösen Tunéziára, mert ez az arab ország hatalmas lehetőségekkel rendelkezik a megújuló energiaforrások terén.

Kedvező földrajzi fekvése és éghajlati adottságai révén ideális helyszín a nap- és szélenergia kiaknázására.

Az ország nagy napenergia-potenciállal bír, mivel éves szinten jelentős a napsütéses órák száma, míg a tengerparti területeken a szélenergia is kardinális szerepet játszik.

Az európai energiapolitika egyik kiemelt célja a megújuló energiaforrások arányának növelése, amelyben Tunézia partnerként való bevonása jelentős lépést jelentene az a fenntarthatóság irányába.

Az együttműködés nemcsak gazdasági előnyöket hozhat mindkét fél számára, hanem hozzájárulhat a globális klímavédelmi célok eléréséhez is.

Tárik Meszár a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ és az Migrációkutató Intézet vezető kutatója.