OECD: Új kiskapukat találtak a multik, alig fizetnek adót
ElemzésekA multinacionális vállalatok még a magas társasági adókulcsokkal működő országok jogrendszereiben is alacsony nyereségadót fizetnek az adókedvezmények miatt - derül ki az OECD adatbázisából. A multiknak a befektetési központokban egy alkalmazottra elkönyvelt bevétele közel hatszorosa a többi országban bejelentett bevétel átlagához képest.
Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) új elemzése szerint alacsony adózott nyereséget termelő multinacionális vállalatok több mint fele magas adókulcsokkal dolgozó jogrendszerekben működnek világszerte, ennek ellenére alacsony a valóságos adókulcs, ami alapján adót fizetnek - olvasható ki az OECD adataiból.
A nagy multinacionális vállalatok (MNE) nyereségének megadóztatására vonatkozó új adatok és becslések bemutatják, hogy a magas - törvény által meghatározott - átlagos adókulcsokkal rendelkező jogrendszerekben az adókedvezmények és egyéb engedmények hogyan teszik lehetővé egyes cégek számára, hogy alacsony effektív adót (ETR) fizessenek.
Az adatok rávilágítanak arra, hogy az OECD illetve a G20 keretrendszere által elfogadott globális minimális adókulcs bevezetése a nagy multinacionális vállalatok nyereségére új lehetőségeket teremtene a hazai erőforrások mobilizálására a magas és alacsony adókulccsal dolgozó joghatóságok számára egyaránt.
Az OECD legfrissebb társaságiadóra vonatkozó statisztikai jelentése és az ezt kiegészítő dokumentum, a multinacionális vállalatok (MNE) effektív adókulcsairól, újabb bizonyítékot jelentenek a globális alacsony adózású nyereségre, amely kulcsfontosságú a globális minimum adó hatásának meghatározásában.
A dokumentum megállapítja, hogy a becslések szerint a globális nettó nyereség (összesen 6 503 milliárd dollár) 37,1 százaléka (2 411 milliárd USD) 15 százalék alatti effektív adókulcs (ETR) alapján adózik.
Az egy alkalmazottra jutó multinacionális nagyvállalat bevételének medián értéke a befektetési központokban 1 710 000 dollár/alkalmazott, szemben az összes többi joghatóságra eső 290 000 dollárral.
A korábbi tanulmányokkal ellentétben, amelyek az alacsony adózású nyereséget csak alacsony adózású jogrendszerekben értelmezték, az új tanulmány becslése szerint a magas adózású joghatóságok, amelyek a 15% feletti törvény által meghatározott, átlagos adókulcsok több mint felét (56,8%-át) teszik ki az összes, jelenleg 15% alatti adót terhelő globális nyereségből. Ez a nyereség a magas adózású jogrendszerekben minden országcsoportban megtalálható, függetlenül a jövedelmi szinttől, és a becslések szerint az összes alacsony adózású globális nyereség 28%-a alacsony vagy közepes jövedelmű országokban található.
A magas adózású joghatóságok a nagyon alacsony adózású profitok több mint 20%-át teszik ki, amelyek effektív adókulcsa 5% alatti.
Ezek a magas adókulcsokkal rendelkező jogrendszerekben elért alacsony adózású nyereségek, amelyek valószínűleg adóösztönzők és más célzott engedmények eredménye, rávilágítanak a globális minimumadó bevételnövelő potenciáljára, még azokban a joghatóságokban is, amelyeket korábban magas adókulccsal működőnek tartottak - írja az OECD.
A társasági adóstatisztikában található több mint 160 ország és joghatóság adatai a multinacionális vállalatok adózására vonatkoznak, melyek új részletes információkat jelentenek a cégek nemzetközi tevékenységeiről, valamint két év összesített országonkénti jelentés (CbCR) adatait, amelyeket vállalatokkal és az adóhatóságokkal osztanak meg.
A jelentés azt mutatja, hogy a multinacionális vállalatok nyeresége és a reálgazdasági tevékenység továbbra is eltér a világ piacain.
Bár ezek a hatások bizonyos kereskedelmi megfontolásokat is tükrözhetnek, valószínűleg az úgynevezett báziserózió és a nyereségátcsoportosítás gyakorlatát is jelzik, ami tovább hangsúlyozza a globális adómegállapodás végrehajtásának fontosságát - húzza alá a szervezet.