Újra gyorsult az infláció augusztusban – mutatjuk, mi mennyibe kerül

Elemzések2021. szept. 8.Harsányi Péter

A piaci várakozásokat meghaladva, 4,9 százalékra emelkedtek a fogyasztói árak augusztusban. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok drágultak jelentősen. Az ellátási láncok akadozása, a nyersanyagárak és a szállítási költségek emelkedése begyűrűzik az importált termékek, iparcikkek árába. A vendéglátó ágazatban bérinfláció alakulhat ki a szűkös munkaerő és a megugró lakossági kereslet következtében. A magasabb árdinamika hatására az MNB jó eséllyel folytathatja a kamatemelési ciklust. Az infláció várhatóan jövő év közepére tér vissza 3 százalékhoz több egyszeri tétel kifutásával párhuzamosan.

Augusztusban 4,9 százalékra emelkedett az infláció éves alapon. A gyorsuló árdinamika elsősorban a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok árának megugrására vezethető vissza. A mögöttes folyamatokat jobban megragadó adószűrt maginfláció és maginfláció minimálisan, 3,6 százalékra emelkedett.

Forrás: MNB

Tovább emelkedtek a tartós fogyasztási cikkek árai is, ami a nemzetközi ellátási láncok akadozásának, a nyersanyagok drágulásának és az erős lakossági keresletnek az eredménye.

Az üdülési szolgáltatások ára a berobbanó belföldi kereslet és a koronavírus miatt szűkösebb kínálat következtében közel 10 százalékkal nőtt éves alapon. A munkahelyi étkezés 9,2, az éttermi étkezés 7 százalékkal került többe.

Az élelmiszerek árában összességében további mérsékelt drágulás figyelhető meg.

Termékkörök éves árváltozása, 2021 augusztus

Forrás: KSH, növekedés.hu

Kilátások

Az őszi hónapokban részben bázishatások miatt új csúcsra emelkedhet az inflációs mutató. Felfelé mutató kockázatot jelent a globális félvezetőhiány, a nyersanyagok árrobbanása, az ellátási láncok akadozása, a konténerhiány, valamint a szállítási költségek jelentős drágulása.

A járványhullám után megjelenő számottevő lakossági kereslet és a szűk kínálat találkozása a vendéglátó ágazatban bérinflációt válthat ki. A szektorban munkaerőhiány tapasztalható, ezért magasabb bérekkel kénytelenek visszacsábítani az éttermek, kávézók és szállodák a munkaerőt.

Az élelmiszerek árának emelkedését okozza, hogy az elmúlt időszakban kedvezőtlenek voltak az időjárási körülmények világszerte, illetve az állatállományt is járványok sújtották.

A szántóföldi növények világpiaci árai jellemzően emelkedő trendben mozognak.

Magyar Nemzeti Bank

Az MNB célja, hogy hűtse az inflációs várakozásokat, illetve minél előbb visszaterelje 3 százalékhoz a fogyasztói árindexet.

Ugyan 3 százalék szélesebb környezetében tartózkodnak a maginflációs mutatók, azonban a magas szinteken mozgó inflációval kezdeni kell valamit.

Az átlagbérek is 8-8 százalékkal emelkedhetnek idén és jövőre, ami szintén erős keresletet generál a lakosság oldaláról.

Az eurózónában 3 százalékra ugrott augusztusban a fogyasztói árindex, ami közel egy évtizedes csúcsot jelent. Következésképpen az importált infláció is magasabban alakul, ami az iparcikkek árán is látszik.

Emiatt a jegybank jó eséllyel folytathatja a kamatemelési ciklust. A kamatpályára utaló jelzéseket legközelebb a szeptemberi kamatdöntő ülésén adhat az MNB, amikor ismertté válnak a friss inflációs és gazdasági előrejelzések.

Óriási bizonytalanságot okoz másfelől, hogy miként alakul a járványhelyzet Európában, ami alapjaiban befolyásolja az árdinamikát.

A jegybanki kamatemelésekkel párhuzamosan az infláció várhatóan jövő év közepére tér vissza 3 százalékhoz. Addigra ugyanis több egyszeri áremelő tétel kifut, úgymint az olajárak bázishatása vagy a dohánytermékek jövedéki adóemelésének hatása.