Ukrajnát a korrupció kapcsán is vizsgálják - Kijevnek rögös az út az uniós tagságig

Elemzések2024. júl. 2.Növekedés.hu

Hivatalosan is megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával. A korrupció elleni küzdelem az Ukrajnával szemben támasztott feltételrendszer hangsúlyos pontja. A tárgyalási keret leszögezi: Ukrajna korrupció elleni küzdelemben elért eredményeit, beleértve a nyomozások és elítélések terén elért sikereket, szorosan figyelemmel kísérik - írja elemzésében Tárnok Balázs, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet megbízott intézetvezetője.

Az Európai Tanács 2023. december 14–15-i ülésén döntött a csatlakozási tárgyalások megnyitásáról Ukrajnával, amelyet a 2024. március 21–22-i következtetéseivel is megerősített. Az uniós állandó képviselők június 14-én megállapodtak az Ukrajnával folytatott tárgyalások általános tárgyalási keretéről (negotiation framework), amit a Tanács június 21-én hivatalos is jóváhagyott, így megnyílt az út a csatlakozási tárgyalások megkezdése előtt.

A tárgyalások a június 25-i luxemburgi kormányközi konferencián kezdődtek meg - írja a ludovika.hu-n megjelent elemzésében Tárnok Balázs, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet megbízott intézetvezetője.

Mint a szakértő felhívja rá a figyelmet: a csatlakozás magában foglalja az Unióhoz és annak intézményi keretéhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek elfogadását, az ún. „acquis” átvételét. Az acquis számos fejezetre bomlik, amelyek mindegyike egy adott szakpolitikai területet fed le;

a fejezetek a már korábban említett hat tematikus klaszterbe csoportosítva jelennek meg.

A tárgyalási keret alapján Ukrajna a csatlakozás követően derogációval rendelkező tagállamként vesz részt a gazdasági és monetáris unióban, és az eurót hivatalos valutájává teszi egy Tanács általi döntés alapján, az ehhez szükséges feltételek, vagyis az ún. maastrichti kritériumok teljesítésének értékelése után.

A feltételrendszer arra is kitér, hogy Ukrajnának teljes mértékben fel kell karolnia és folytatnia kell a jogállamiság és alapvető jogok területén, a demokratikus intézmények megerősítésében és a közszolgálati reformban, valamint a gazdasági kritériumok terén végrehajtott reformokat.

A dokumentum szerint különös figyelmet kell fordítani az igazságszolgáltatási reformra, a korrupció elleni küzdelemre, valamint a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek védelmére és diszkriminációmentes kezelésére.

Ez utóbbi kitétel a magyar politika érdekérvényesítés eredménye.

Az uniós csatlakozási tárgyalások jellemzően éveket vesznek igénybe a felkészült országok esetében is. Ukrajna felkészültségét többen kifogásolják, a csatlakozási előrehaladás nehézkességét pedig jól szemlélteti, hogy több nyugat-balkáni ország esetében immár évtizedes távlatokban beszélhetünk a tárgyalásokról, anélkül, hogy látnánk azok végét.

Nincs gyorsított eljárásrend Ukrajnának az EU-hoz való csatlakozásához, azonban politikai értelemben Ukrajna helyzete annyiban speciális, hogy az ország jelenleg a létéért küzd egy katonai agresszióval szemben, az uniós csatlakozás perspektívája pedig egyrészt támogatást nyújt az ukrán félnek ebben a küzdelemben, másrészt számos tagállam támogatja abban Ukrajnát, hogy ahol lehet,

sürgessék az előrehaladás elérését.

Az elemzés teljes szövege EZEN a linken érhető el.