Íme, a nyugati nyitás: az Amerikai Egyesült Államok csendesen megelőzi Kínát az idei évben, mint a németek fő kereskedelmi partnere. Az export és import összesített adata Németország és az USA viszonylatában 63 milliárd euró volt az idei első negyedévben, míg a német-kínai adat 60 milliárd euró alá csökkent a CNBC számításai szerint.
A helycserében több szempont is szerepet játszott az ING Research vezető makroelemzője szerint: egyrészt az amerikai gazdaság növekedése, miközben Kína korábbi növekedése lelassult, az ingatlanválság miatt pedig a vásárlóerő visszaesett, a lakossági fogyasztás óvatosabb lett.
Kína évekig Németország legnagyobb kereskedelmi partnere volt, de az elmúlt években az USA fokozatosan zárkózott fel. A német exportnak az Egyesült Államok mindig is nagyobb piaca volt, mint Kína, a német importoldalon viszont Kína jelentősége sokkal nagyobb volt.
Kínából ugyanakkor a termelés egy része más ázsiai országokba települt át, más része pedig közelebb jött a felvevőpiacokhoz (például Magyarországra),
így a német importban fokozatosan csökken Kína szerepe.
Tudatos lépés is áll a háttérben
A folyamatban van tudatos német gazdaságpolitikai elem is: az ország csökkenteni akarta a Kínától való egyoldalú függőséget. A német gazdasági intézet, az Ifo szerint 2022 februárjában a német cégek 46 százaléka mondta, hogy függ Kínától, addig ez az arány 37 százalékra csökkent idén februárra.
Egyedi tényezők
Kétségtelen, hogy a kínai elektromos autógyártás felfutása és az elektromos autók ottani gyors elterjedése miatt
visszaesett a német autók iránti kínai kereslet,
mérsékelve a kínai exportot, egyúttal kihívást okozva a német autóiparnak. Ugyanakkor egyedi tényezőként az amerikai-német viszonylatban megemlítendő a gáz szerepe, hisz Németország az orosz gáz importját 2022-ben megszüntette, azt többek között amerikai LNG gázzal pótolja.