Van mit nézni a mozikban - Mads Mikkelsen is jön!

Elemzések2023. okt. 13.Tóth Zsófia

Október 18-ig tart a jubileumi, azaz 10. Skandináv Filmfesztivál az Art+ Cinemában. Ennek apropóján elhoztunk öt filmet a fesztivál műsorából, melyek között mindenki találhat neki valót.

A fesztivál szervezőinek jóvoltából az északi filmművészet szerelmesei egy héten keresztül jobbnál jobb alkotásokból csemegézhetnek majd, legyen szó a már jól ismert kedvencekről, vagy a legújabb mozifilmekről, ugyanis a fesztivál négy premier előtti vetítésre is lehetőséget ad.

Válogatásunkban igyekeztünk a lehető legkülönfélébb filmeket összegyűjteni a fesztivál palettájáról, azonban érdemes a teljes műsort átböngészni, nehogy lemaradjunk valami érdekesről.

Lars von Trier – Melankólia

Erről a filmről valószínűleg azok is hallottak, akik nem éppen a skandináv életérzés szerelmesei, ugyanis 2011-es megjelenése óta a depresszió, illetve a szorongás bemutatásának egyik ikonikus példájává nőtte ki magát. A történet során két nővér, Justine és Claire életének egy fejezetébe kapunk bepillantást, amelynek során felfedezik, hogy a Melankólia elnevezésű kisbolygó rohamos ütemben halad a Föld felé. A film azonban ennél rétegnél jóval többet kínál, ugyanis tele van szimbólumokkal és metaforákkal, amik megfejtésért kiáltanak.

Mads Mikkelsen dán színész a 71. San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztiválra érkezik 2023. szeptember 25-én. MTI/EPA-EFE/Juan Herrero

Hans Petter Moland – Az eltűnés sorrendjében

Moland filmje egy igazi skandináv fekete vígjáték, amelynek főszereplője a pedáns Nils, aki egy hatalmas hókotró sofőrjeként rója az Norvég utakat, megszemélyesítve az ideális északi embert, aki egy ponton még az Év Állampolgára díját is elnyeri. Élete azonban tragikus fordulatot vesz, mikor kiderül, hogy fiát drogtúladagolás következtében holtan találták meg. Ő azonban meg van győződve arról, hogy fia sohasem drogozott, így fejébe veszi, hogy ő maga göngyölíti fel az ügyet. A történet véres és sötét komédiába torkoll, amelynek egy célja van: a bosszú.

Axel Danielsonés Maximilien Van Aertryck És a király így szólt: Milyen csodás szerkezet!

A két rendező nem kisebb feladatot vett a vállára, mint hogy körbejárja, hogyan jutottunk a camera obscurától odáig, hogy fénykép vált önimádatunk első számú eszközévé, illetve hogy hogyan vált életünk legtermészetesebb részévé, hogy a világot szinte gyakrabban szemléljük lencsén keresztül, mint közvetlenül. A dokumentumfilm célja, hogy leleplezze, mi az, ami valójában a képernyő elé szögez bennünket, és hogyan változtatta meg viselkedésünket az évtizedek során a felvételekkel való megszállottságunk.

Pella Kågerman és Hugo Lilja – Aniara

A film Harry Martinson 1958-as azonos című verses eposzát dolgozza fel, melynek története során egy Aniara elnevezésű űrhajó sodródását követjük végig a világegyetemben. A történet szerint miután a földi élet ellehetetlenül egy csapat ember útra kel, hogy új kolóniát alapítson a Marson, azonban útközben letérnek a pályájukról, ami egyet jelent az emberiség- és saját pusztulásukkal. A film olyan egzisztenciális utazásra invitál bennünket, amely során igazán átérezhetjük milyen apró is az ember valójában.

Thomas Vinterberg – A vadászat

A vadászat a 2012-es év egyik legemlékezetesebb filmje volt, amelyet mesteri cselekmény mellett Mads Mikkelsen játéka tett felejthetetlenné. A történet szerint a nemrég elvált Lucas megbecsült tagja közösségének, sok barátja van, és úgy tűnik szerelmi élete is kezd a helyére billenni. Azonban minden megváltozik, amikor az óvodában, ahol éppen dolgozik egyik barátjának kislánya azt állítja, Lucas szexuálisan bántalmazta. A meggondolatlan kijelentés hatalmas lavinát indít el a kisvárosban, amelynek következménye egy modernkori boszorkányüldözés lesz.