Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Veszik az aranyrudakat, mint a cukrot, de valahol biztonságosan tárolni is kell

Elemzések2024. aug. 21.F. T.

Divat lett az elmúlt években a fizikai arany váráslása aranyrudak és ékszerformájában, mondván, ez az igazi védelem a geopoitikai kockázatok és mindenféle válság ellen. Igen ám, de különleges kockázatuk, hogy könnyen elveszíthetők, ellophatják őket, így olyan tárolóhely kell, ami szinte minden helyzetben megbízható.

Az arany tárolása nem megoldott egy hagyományos banki széfben, otthon tartva pedig a legkockázatosabb. Ezért olyan tárolóhelyre van szükség, amit külön erre a célra hoznak létre, minden ellen biztosítható, és szinte minden szélsőséges külső behatást kibír.

Az új Svájc

Ilyeneket egyre több helyen építenek a növekvő kereslet miatt, érdekes módon Szingapúrban különösen nagy a kereslet: sokan szívesen tartják ott a nemesfémeket. Egyrészt geopolitikai szempontből veszélytelen helynek tűnik, másrészt hosszútávon is stabil a politikai helyzet és a pénzügyi szabályozás. A városállam szinte átvette Svájc helyét a Credit Suisse csődje után a Bloomberg szerint.

Végső menedék

Népszerű lett emellett Új-Zéland is hasonló okokból: a fővárosban, Wellingtonban a New Zealand Vault nevű intézmény óriási forgalomnövekedést tapasztalt. A tulajdonos szerint az országnak, mint szigetnek nincsenek ellenségei, messze van minden lehetséges háborús övezettől, így aki sokan végső menedéknek tekintik.

Alapvetően persze túlzóak ezek a világvége várakozások, de akinek nagy vagyona van, és ennek egy részét ilyen módon akarja biztonágban tudni, miért ne vihetné bárhová azt, ahol biztonságosnak találja. Még a jegybankok esetében is előfordul, hogy hazaviszik aranytartalékuk a nagy tárolóközpontokból, mint London és New York.

A legnagyobb tárolóhelyek

A világ legnagyobb aranykészletei mindazonáltal még az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-nél vannak New Yorkban (6331 metrikus tonna), valamint Londonban a Bank of England páncéltermeiben (5266 metrikus tonna).

Összehasonlításként: összesen 187 ezer metrikus tonna aranyat termeltek ki eddig és 57 ezer tonna becsült tartalék van még a föld mélyén.