Vetélytársat kaphat Ursula von der Leyen
ElemzésekAz Európai Bizottság jelenlegi elnökével szemben a francia elnök Mario Draghit javasolja, aki kevesebbet politizál és gyakorlatisabb, és az Európai Központi Bank elnökeként, valamint olasz miniszterelnökként már bizonyított.
Az európai parlamenti választások után az EP megválasztja az Európai Bizottság elnökét is, és alapesetben akár maradhatna újabb 5 évre Ursula von der Leyen, akadnak, akik szívesen látnának más jelöltet, irányváltásra számítva. Kétségtelen, hogy a jelenlegi elnök 2019-es megválasztása óta drámai események zajlottak a világban.
Macron ismét aktivizálta magát
A francia elnök, Emmanuel Macron 5 éve erősen támogatta von der Leyent, most azonban úgy gondolja, hogy a jelenlegi helyzetben jobb lenne, ha egy szakértő, gyakorlatias vezetője lenne a Bizottságnak, kevesebb átpolitizáltsággal. Meg is van a jelöltje, aki már betöltött fontos funkciókat: Mario Draghi, az Európai Központi Bank előző elnöke, aki később olasz miniszterelnök is lett. Macron a kérdésről a Bloomberg szerint már tárgyalt is Georgia Meloni jelenlegi olasz miniszterelnökkel, aki valószínűleg nem ellenezné, hogy honfitársa jerüljön az Európai Bizottság élére.
Más megközelítést igénylő fontos kérdések
Macron úgy gondolja, hogy jelenleg olyan kérdések vannak napirenden, melyek kevesebb átpolitizáltságot, és az általános érdekek erősebb figyelembevételét igényelnék, kevesebb megosztottsággal a tagállamok között. Ez vonatkozik úgy a klímapolitikára, mint az USA-val fenntartott kapcsolatokra vagy az Unió kereskedelmi kapcsolataira (például Kínával).
Jól láthatóan Macron az utóbbi időben határozottabban lép fel az európai kérdésekben, de Franciaország szerepe amúgy is megkerülhetetlen, miután a fontos posztokra való jelölés háttértárgyalásokon zajlik, ahol a nagyobb tagállamok sokszor nagyobb befolyással bírnak, szemben sok más döntésnél, ahol mindenkinek egy szavazata van az apró Luxemburgtól a legnagyobb Németországig.
A döntő pártszövetség
Mindazonáltal a jelenlegi várakozások szerint az Európai Néppárt lesz a legerősebb pártszervezet az EP-ben, így leginkább ők jelölik az Európai Bizottság elnökét, de könnyen előfordulhat, hogy ők is a változást preferálnák. Mario Draghi nagy tekintéllyel bír, miután mesterien vezényelte le az eurózóna néhány országának adósságválságát, ráadásul olasz miniszterelnökként az eladósodott olasz gazdaságot is egyensúlyba tudta hozni, sőt, beindította a rég várt gazdasági növekedést is.
Szükség lehet a szélesebb konszenzusra
Ami Draghi ellen szólhat, az 76 éves kora, bár az amerikai elnökjelöltekhez képest szinte fiatalnak mondható. A döntést végül a parlament hozza meg, ahol abszolút többségre van szüksége a győztesnek, és von der Leyen már 2019-ben is csak 9 szavazattal nyert, így most még kiélezettebb lehet a helyzet, reális lehet már most olyan alternatív jelöltben gondolkodni, akit adott esetben szélesebb körben elfogadnak.