Elajándékozta a fél szlovák légierőt, most hazaárulással vádolják a korábbi védelmi minisztert 

Globál2024. jún. 24.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

Szlovákia 13 darab MiG-29-es vadászrepülőgépet adományozott tavaly Ukrajnának, ezzel gyakorlatilag teljes vadászrepülőgép-állományát átadta szomszédjának. Robert Kaliňák védelmi miniszter ugyanakkor úgy látja, elődje alkotmányellenes döntést hozott a gépek elkótyavetyélésével, ráadásul annyira meggyengítette a szlovák fegyveres erőket, ami szerinte már hazaárulás. Kinek van igaza?

Újabb belpolitikai feszültség élezi a Robert Fico elleni merénylet óta amúgy sem nyugodt szlovák közéletet. Robert Kaliňák védelmi miniszter a napokban bejelentette, feljelentést tesz az elődje által tavaly tavasszal Ukrajnának ajándékozott szlovák MiG–29-es vadászrepülők ügyében. Ez pénteken meg is történt, a szlovák védelmi minisztérium büntetőfeljelentést tett Eduard Heger, Szlovákia volt miniszterelnöke és védelmi minisztere, Jaroslav Nad ellen, jelentette be egy pénteki sajtótájékoztatón Igor Melicher, a védelmi tárca jelenlegi államtitkára.

Szlovákia, mint az tavaly tavasszal kiderült, 13 darab MiG-29-es vadászrepülőgépet és két KUB légvédelmi rendszert adományozott Ukrajnának, illetve a berendezésekhez tartozó vezérlőrendszert, pótalkatrészeket és rakétákat.

Nem akármilyen ajándék volt ez északi szomszédunktól, tekintve, hogy ezzel gyakorlatilag teljes vadászrepülőgép-állományát nyújtotta át Ukrajnának, amiért már akkor is számos bírálat érte a kormányt, és Jaroslav Naď akkori védelmi minisztert. Az ellenzéki pártok azzal érveltek, hogy a Heger-kabinetnek ügyvezető kormányként nem volt hatásköre ilyen fajsúlyos kérdésben döntést hozni. 

A MiG-29-esek átadásáról az akkori ellenzék több alkalommal is rendkívüli parlamenti ülést indítványozott, de azok egyikét sem tartották meg a kormánypártok képviselőinek parlamenti obstrukciói miatt. Az ügyvivő kormány akkor azzal válaszolt, hogy a katonai felszerelések adományozásáról szóló, a szlovák kormány és az ukrán miniszteri kabinet között született megállapodás megfelel Szlovákia külpolitikai érdekeinek, Jaroslav Nad  pedig úgy nyilatkozott az átadásáról szóló kormányközi megállapodás aláírásakor, hogy Szlovákia ma egyértelműen deklarálta, hogy a történelem jó oldalán áll.

A legnagyobb érték az emberi élet, és hiszem, hogy a szlovák technológiának köszönhetően a lehető legtöbb emberéletet meg tudják majd védeni. Ezt egyébként ma is így látja, mint mondta, az Ukrajnának adott hadianyag nemcsak erkölcsi kérdés volt, hanem Szlovákia valamilyen egyértelmű igazodásának kérdése is a nyugati világban hozzátéve, hogy nagyon büszke a Heger-kormány döntésére, amellyel Ukrajnának segítettek. 

Mára viszont fordult a kocka a szlovák politikában, és Robert Kaliňák védelmi miniszter egyáltalán nem osztja elődje véleményét, sőt arról beszélt, hogy Jaroslav Naď a vadászgépek elajándékozásával meggyengítette a szlovák fegyveres erőket, és ezzel az alaptörvény rendelkezéseivel ellentétes döntést hozott.

Mint mondta, “ilyen módon meggyengíteni a fegyveres erőket az alkotmánnyal szemben, ezt a mi politikai szótárunkban csak hazaárulásnak lehet nevezni”.

F-16 még, Mig-29 már nincs

Igaza van Robert Kaliňáknak, amikor hazaárulással vádolja elődjét? Nézzük meg, mi a helyzet a szlovák légierő háza táján. Tény, hogy az igen nagylelkűen elajándékozott gépeknek már nem sok lett volna hátra, Szlovákia 2018-ban kötött szerződést az Egyesült Államokkal 14 darab F-16 Block 70/72 típusú vadászgép beszerzésére.

A gyártási folyamat és a szállítás előkészítése azóta zajlik. Célba azonban mindeddig nem értek, az első gépek szállítása várhatóan 2024-ben kezdődik. Az új vadászgépek teljes üzembe helyezése és a szlovák légierő állományának megfelelő kiképzése ugyanakkor néhány évet igénybe vehet.

Ez jelentős mértékben növeli majd a szlovák légierő képességeit és hozzájárul az ország védelmi erejének erősítéséhez, ám tény s való, hogy jelenleg, ez nem segít a legatyásodott szlovák légierőn, amelynek az elajándékozott MiG-29-es vadászgépek adták a gerincét.

Az orosz gyártmányú gépek Szlovákiába  érkezése több szakaszban történt a Szovjetunió összeomlása után. 1993-ban, Csehszlovákia békésen kettévált Csehországra és Szlovákiára.

Az egykori csehszlovák légierő tulajdonában lévő MiG-29-eseket is megosztották a két új állam között. Ekkor Szlovákia 9 darab MiG-29A és 1 darab MiG-29UB típusú vadászgépet kapott. A 2000-es években Szlovákia további MiG-29-eseket szerzett be és modernizálta meglévő gépeit. 2005-ben Szlovákia és Oroszország között szerződést kötöttek, amely alapján a szlovák MiG-29-es flottát korszerűsítették és karbantartották.

Ezek a gépek fontos szerepet játszottak Szlovákia légvédelmében több mint három évtizeden keresztül, Szlovákia elsődleges vadászgépei voltak, melyek a légierő harci képességeinek gerincét alkották, felelősek voltak az ország légterének védelméért, beleértve a légtérsértések elleni védekezést és a légirendészetet.

A szlovák légierő az ajándékozással nem szűnt meg, két C-27J Spartan taktikai szállító repülőgéppel is rendelkezik, amelyek különféle szállítási feladatokra használhatók, illetve kisebb szállító repülőgépekkel, amelyek rövid hatótávolságú feladatokra alkalmasak. Helikopterflottája a régi szovjet forgószárnyasok mellett UH-60M Black Hawk-okkal is rendelkezik. Vadászgépe azonban egy darab sincsen, így egészen érdekesen is alakulhat a legújabb szlovák politikai csörte a bíróságon.