Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Merénylet Trump ellen - már a legmagasabb politikai körökben is a legvadabb összeesküvés-elméletek terjednek 

Globál2024. júl. 15.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

A demokraták szerint false flag művelet volt, és Putyint emlegetik, a republikánus oldalról viszont máris elhangzott a vád, Joe Biden küldte a parancsot, aki ellen vádat kellene emelni "merényletre való felbujtásért". Az ilyen horderejű merényletek a múltban is mágnesként vonzották az összeesküvés-elméletek gyártóit, ezúttal azonban az őrület a politikai spektrum minden oldalát megragadta, és már a legmagasabb politikai körökben is terjednek a legvadabb elméletek. Az ügyben Elon Musk is megszólalt.

Donald Trump volt elnök szombat esti beszéde a pennsylvaniai Butlerben ugyanúgy kezdődött, mint korábban több tucat gyűlésen – a résztvevők azt skandálták, hogy "USA! USA!", Trump pedig tapsolt és az arcokra mutatott a tömegben, mielőtt a pulpitushoz lépett volna.

A volt elnöktől körülbelül 150 yarddal északra egy fegyveres mászott fel egy épület tetejére a gyűlés biztonsági peremén kívül. Egy AR-típusú fegyver volt nála. Hat perccel a volt elnök beszéde után a fegyveres célba vette Trumpot és meghúzta a ravaszt.

- foglalta össze a CNN vasárnap

Ami ezután történt, történelmi jelentőségű - írja a hírportál A fegyveres, akit az FBI később Thomas Matthew Crooks néven azonosított, több lövést adott le, köztük egyet, ami Trump szerint súrolta a fülét. Trump a földre vetette magát. Öt titkosszolgálati ügynök rohant a színpadra és fedezte a volt elnököt, miközben két további sorozat lövések hangja visszhangzott.

Negyvenhárom másodperccel az első lövés után egy titkosszolgálati ügynök közölte, hogy a lövöldöző el lett intézve. Trumpot, akinek füle és arca véres volt, talpra állították. Ökölbe szorított kézzel, dacos és ikonikus pózban jelezte támogatóinak, hogy rendben van, mielőtt az ügynökök elvitték volna a színpadról és az autójába tették.

Az esetet merényletkísérletként vizsgálják. Ez az első alkalom 1981 óta, amikor John Hinckley Jr. megpróbálta meggyilkolni Ronald Reagant, hogy egy jelenlegi vagy volt elnökre rálőttek. Még túl korai megállapítani, milyen biztonsági hibák történhettek, például hogyan sikerült a lövöldözőnek tiszta rálátást nyernie Trumpra - szögezi le a CNN. Bőven vannak ugyanakkor, akik korántsem tartják korainak a merénylet hátterének megfejtését.

“Az amerikai elnökök elleni merényletkísérletek a múltban is mágnesként vonzották az összeesküvéseket - a leghíresebb John F. Kennedy 1963 novemberében történt meggyilkolása. Ami azonban kiemelkedő volt, az az, hogy ez az őrület a politikai spektrum minden oldalát megragadta. Nem korlátozódott a politikai támogatók elkötelezett csoportjaira - írja a BBC hozzátéve,

mint mindig, az összeesküvés-elméletek néha jogos kérdésekkel és zűrzavarral kezdődtek. Ezek középpontjában állítólagos biztonsági hiányosságok álltak, és sok felhasználó érthető módon azt kérdezte, hogyan történhetett ez meg. Hogyan jutott fel a támadó a tetőre? Miért nem állították meg őket? Ebbe a vákuumba hitetlenkedés, spekuláció és dezinformáció hulláma zúdult - írják.

Elon Musk is megszólalt

“Joe Biden küldte a parancsot" - ez volt az első dolog, amit Mike Collins georgiai képviselő posztolt a Donald Trump elleni tegnapi merényletet követően. Hogy egyértelművé tegye, hogy nem túlzásokba esett, Collins ezt azzal folytatta, hogy Biden ellen vádat kellene emelni "merényletre való felbujtásért".

Ugyanakkor messze nem ő volt az egyetlen (és még csak nem is az egyetlen kongresszusi képviselő). A lövöldözés után pillanatokon belül néhány Trump-rajongó elkezdett az interneten spekulálni a titkosszolgálat bűnrészességéről. "Tagadni, hogy itt valami gyanús, annyi, mint szándékosan vaknak lenni" - írta egy több mint 800 ezer követővel rendelkező Instagram- fiók egy képaláírásban a gyűlés helyszínéről készült kép alá. "Másodperceken belül lövés érte (a merénylőt), miután meghúzta a ravaszt. Tehát a titkosszolgálat tudta, hogy ott volt". 

Elon Musk nyilvánosan feltette a kérdést, hogy a Secret Service "szándékosan" döntött-e úgy, hogy figyelmen kívül hagyja a biztonsági hiányosságokat. - foglalja össze a The Atlantic.

A demokraták ismét előhúzták Vlagyimir Putyint

A baloldal sem volt rest hajmeresztő elméleteket gyártani, A Semafor arról számolt be, hogy Dmitri Mehlhorn, egy demokrata stratéga a merénylet után  e-mailben sürgette az újságírókat, vegyék fontolóra annak lehetőségét, hogy a lövöldözést a jobboldal rendezte meg, hogy Trump jó színben tűnjön fel. 

“Mehlhorn e-mailt küldött szombaton 19:34-kor újságíróknak és a Semafornak, amelyben azt írta, hogy van egy lehetőség - ami Amerika számára szörnyű és abszurd, de globálisan gyakori -, hogy ezt a 'lövést' ösztönözték, sőt talán meg is rendezték, hogy Trump fotókat készíthessen és hasznot húzhasson a visszacsapásból. Ez egy klasszikus orosz taktika, mint amikor Putyin 1999-ben 300 civilt ölt meg és a terroristákra kente, hogy hatalomra kerüljön."

- írja a portál hozzátéve, Mehlhorn világossá tette, hogy hajlik a false flag elmélet felé. "Tudom, hogy hajlamos vagyok az elfogultságra, de ez egy klasszikus Putyin-játék, és a tények alapján valószínűbbnek tűnik - idézi a lap a demokrata stratégát. Mehlhorn később újabb nyilatkozatot küldött, amelyben sajnálatát fejezte ki az eredeti e-mailért, és bocsánatot kért csapattársaitól és nyilvánosan is.

Trump nem ült fel az összeesküvés-vonatra

Az esemény hatalmas sokkot okozott az amerikai közvéleményben, és tovább növelte a politikai feszültséget. Joe Biden elnök azonnal elítélte az erőszakot és nemzeti egységre szólított fel, ideiglenesen felfüggesztve minden negatív kampányreklámot. 

Trump a közösségi médiában, különösen a Truth Social platformon, köszönetet mondott a Titkosszolgálatnak és az elsősegélynyújtóknak. Posztjaiban hangsúlyozta a nemzeti egység fontosságát és Isten kegyelmét, amely megakadályozta a tragédiát. Ezen felül Trump megígérte, hogy nem hagyja magát megfélemlíteni, és folytatja kampányát az elnöki posztért​, ám ennél többet, legalább is egyelőre nem mondott.

Elemzők szerint az eset jelentős hatással lehet a közelgő elnökválasztásra. Egyesek úgy vélik, hogy a merényletkísérlet növelheti Trump támogatottságát, mivel szimpatikusabb fényben tüntetheti fel őt a választók szemében. Mások viszont aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az ilyen események tovább polarizálhatják a társadalmat, és növelhetik az erőszak kockázatát a választási időszakban​.