Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Miért akadályozza az Egyesült Államok a palesztin államiságot?

Globál2024. ápr. 27.Eurázsia Központ
A rovat támogatója:

Az Egyesült Államok megakadályozta, hogy Palesztina az ENSZ teljes jogú tagjává váljon, amivel elejét vette annak is, hogy a világszervezet elismerje a palesztin államot. A témában az Eurázsia Központ kutatói Klemensits Péter, Seremet Sándor, Szakáli Máté, Tárik Meszár, Veres Szabolcs és Zoltai Alexandra készített összeállítást.

A palesztinok jelenleg csak megfigyelői státusszal rendelkeznek, amelyet az ENSZ közgyűlése 2012-ben szavazott meg számukra. A szavazati joggal rendelkező teljes jogú taggá válás kérelmét a Biztonsági Tanácsnak és a közgyűlés kétharmadának kell jóváhagynia.

A 15 tagú Biztonsági Tanácsban 12 ország igennel szavazott, viszont az Egyesült Államok ellenezte a javaslatot, míg az Egyesült Királyság és Svájc tartózkodott.

Amerikai tisztviselők abban reménykedtek, hogy Washington elkerülheti vétójogának használatát, ha más államok is tiltakoznak azon határozattervezettel szemben, amely Palesztina állam felvételét szorgalmazta az Egyesült Nemzetek Szervezetébe - írja összeállításában az Eurázsia Központ. 

A szavazás előtt a diplomaták azt mondták, hogy az amerikai képviselet megpróbált meggyőzni egy-két másik tanácstagot is arról, hogy tartózkodjanak a szavazáson, amivel enyhíthették volna Washington elszigetelődését ebben a kérdésben.

Miért vétózott az USA?

Washington azon az állásponton van, hogy a palesztin állam létrejöttének előfeltétele, hogy tárgyalásokat tartsanak a közel-keleti békerendezés minden aspektusáról.

Az Egyesült Államok továbbra is határozottan támogatja a kétállami megoldást. Ez a szavazás nem a palesztin államisággal szembeni ellenállást tükrözi, ehelyett annak elismerése, hogy ez csak a felek közötti közvetlen tárgyalások eredménye[ként valósulhat meg]

 – mondta Robert Wood, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövet-helyettese a tanácsnak.

Az ENSZ-főtitkár álláspontja

„A közelmúlt eszkalációi még fontosabbá teszik az Izrael és egy teljesen független, életképes és szuverén palesztin állam közötti tartós béke megteremtésére irányuló jóhiszemű erőfeszítések támogatását” – mondta António Guterres, az ENSZ főtitkára. „Ha nem sikerül előrehaladást elérni a kétállami megoldás felé, az csak növeli a volatilitást és a kockázatot a régióban több százmillió ember számára, akik továbbra is az erőszak állandó fenyegetése alatt fognak élni” – mondta.

Kína és Oroszország igazságtalanságról beszél

Vang Ji kínai külügyminiszter kijelentette, hogy a palesztin állam ENSZ-be való felvételére tett erőfeszítések egy hosszan tartó igazságtalanság orvoslására irányulnak – jelentette a Hszinhua állami média.

Elmondta, hogy az Egyesült Államok gyakorlatilag megakadályozta, hogy az ENSZ elismerjen egy palesztin államot azzal, hogy vétójogával élt a Biztonsági Tanácsban, amivel megtagadja a palesztinok teljes jogú tagságát a világszervezetben.

„Palesztina azonnali felvétele az Egyesült Nemzetek Szervezetébe egy elhúzódó történelmi igazságtalanság orvoslásának lépése” – mondta a kínai külügyminiszter.

Hasonló álláponton van az orosz vezetés is. Vaszilij Nebenzja, Oroszország ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy vétójogának gyakorlásával az Egyesült Államok megmutatta, „mit gondolnak valójában a palesztinokról”. Washington szerint „nem érdemlik meg, hogy saját államuk legyen”, és csak „Izrael érdekét” ismerik el – nyilatkozta.

A nagykövet továbbá hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak világos célja van: meg akarják „törni a palesztinok akaratát, hogy egyszer s mindenkorra rákényszerítsék őket, hogy engedelmeskedjenek a megszálló hatalomnak, szolgákká és másodrendűekké váljanak, és talán egyszer s mindenkorra kiszorítsák őket szülőföldjükről”. Azt is mondta azonban, hogy „ennek a politikának csak ellentétes hatása van”.

Az összeállítást az Eurázsia Központ kutatói készítették. A cikk teljes szövege EZEN a linken érhető el.