Scholz deportálásról beszél, forrnak az indulatok Solingen után - itt a régóta várt fordulat Németországban? 

Globál2024. aug. 29.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

Scholz kancellár deportálásról beszél, a legnagyobb ellenzéki párt vezetője nemzeti vészhelyzetet hirdetne, és listázta azokat az országokat, ahonnan senkit nem lehetne befogadni. Elkezdtek felébredni csipkerózsika álmukból a vezető német politikusok, vagy a soha nem hallott kemény szavakkal csak a hétvégi tartományi választásokra hangolnak? Nemzetközi sajtószemlénk a solingeni terrortámadás utóéletéről.

A Németországba irányuló illegális migrációnak „vissza kell szorulnia” - mondta Olaf Scholz. „Ez terrorizmus volt, terrorizmus mindannyiunk ellen” - mondta a német kancellár hétfőn Solingenben tett látogatása során, miután

egy menedékkérőként Németországba érkezett szíriai férfi, Issa Al H. a múlt héten három embert megölt az Észak-Rajna–Vesztfália tartományban található 165 ezres városban, ahol utcai rendezvénnyel ünnepelte fennállásának 650. évfordulóját. A szíriai férfi késsel támadt az ünneplőkre, három embert megölt, nyolcat megsebesített, köztük négyet súlyosan. 

Scholz hozzátette, hogy kormányának „mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy azokat, akik nem maradhatnak és nem is szabadna itt maradniuk Németországban, hazatoloncolják és kitoloncolják”, és hogy a kitoloncolásokat szükség esetén fel fogják gyorsítani.

Azt is megígérte, hogy „nagyon gyorsan” szigorítani fogják a fegyvertartásra vonatkozó törvényeket - írja a BBC “Scholz vows to speed up deportations after Solingen stabbings” című összefoglalójában.

A brit portál szerint a tragédia politikai következményei már akkor elkezdtek visszhangozni Németországban, amikor a hatóságok megerősítették, hogy a pénteki halálos késelés gyanúsítottja szíriai menekült volt.

A feltételezett támadót - akit 26 éves Issa Al H.-ként neveztek meg - azzal gyanúsítják, hogy kapcsolatban áll az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel.

Már senki nem beszél willkommenskulturról

A migrációról szóló, amúgy is heves vita még hevesebbé vált - summázza a BBC, mivel A solingeni támadás gyanúsítottja 2022-ben szíriai menekültként érkezett Németországba.Kérelmét azonban elutasították, és elrendelték, hogy toloncolják ki Bulgáriába, mert ott már regisztrált menedékjogért. A hatóságok szerint amikor megpróbálták kitoloncolni, nem tudták megtalálni, így Németországban maradt.

Egy nappal a merényletek után Friedrich Merz konzervatív ellenzéki vezető a szíriai és afganisztáni menekültek befogadásának leállítását követelte, és a német határok ellenőrzésére szólított fel. 



Alice Weidel, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) vezetője egy lépéssel tovább ment, és a migráció teljes leállítását követeli.Szakértők szerint az ilyen javaslatok nem megvalósíthatóak, és összeegyeztethetetlenek a német és az európai uniós joggal.

Olaf Scholz kormányzó balközép SPD pártja szerint Németország továbbra is elkötelezett a jogi és humanitárius kötelezettségvállalásai mellett, hogy segítse az üldöztetés elől menekülőket. Kormánya azonban azt is vállalta, hogy kitoloncolja azokat a migránsokat, akik súlyos bűncselekményeket követtek el, valamint azokat, akiknek a menedékkérelmét elutasították - szögezi le a BBC.

Höcke vagy Solingen?

A mostani támadásnak óriási politikai hatása lehet - jegyzi meg a BBC, ugyanis vasárnap két nagy keletnémet tartományban - Szászországban és Türingiában - kulcsfontosságú regionális választásokat tartanak. 

Az AfD, amely reméli, hogy jól szerepelhet, és akár a legtöbb szavazatot is elnyerheti, máris kampánya részeként használja a támadást. 

A késelés után néhány órával az AfD - a párt türingiai tartományi vezetőjére, Björn Höckére utalva - egy videót tett közzé a közösségi médiában „Höcke vagy Solingen” felirattal - jegyzi meg a brit lap.

Merz: nem vagyunk ártatlanok a kialakult helyzetben

Az Olaf Scholz szövetségi kancellárral való keddi találkozóját követő sajtótájékoztatóján Friedrich Merz, a CDU vezetője élesen bírálta a közlekedésilámpa-koalíciót.

„Az egésznek semmi köze a pártpolitikához. De a középpártok lassan elveszítik a polgárok bizalmát. A szövetségi kancellár a saját országát veszíti el. Elveszíti a bizalmat”

- mondta Merz a sajtótájékoztatón, amelyet a Frankfurter Rundschau szemézett. Különösen Scholz koalíciós partnereit, az FDP-t és a Zöldeket vette célba. Ők ellenezték a nagyobb rendőri hatásköröket vagy a szigorúbb migrációs törvényeket.

Mindemellett elismerte, hogy ők maguk is követtek el hibákat - Angela Merkel korábbi kancellár idején. „Nem vagyunk ártatlanok a kialakult helyzetben, és részben felelősek voltunk” - mondta Merz.

A közlekedésilámpa-koalíció azonban 2021 után fontos változtatásokat és szigorításokat csinált vissza. Ha a koalíciós pártok nem lépnek együttműködésre a CDU/CSU-val, Merz azzal fenyegetőzött, hogy maga vezeti be a törvénymódosításokat, és szavazásra bocsátja azokat. Van elég lehetőség - hangsúlyozta a párt elnöke.

“Merz ma reggel (kedden) felajánlotta Scholznak, hogy a Bundestag ülésszakának következő hetében konkrét lépéseket tesz a bevándorlás csökkentése érdekében. Mindkét oldalnak, az SPD-nek és a CDU/CSU-nak is jelölnie kellene egy-egy személyt ennek előkészítésére. Merz szerint több törvényt is módosítani kellene, például a menedékkérők ellátásáról szóló törvényt, a tartózkodási törvényt és az adatmegőrzést” - írja a ZDF.

Emellett a külső határokon nem szabadna beengedni azokat az embereket, akik már egy másik országon keresztül léptek be Európába. Lehetőség lenne nemzeti vészhelyzetet hirdetni, és így felfüggeszteni az európai szabályozást. A dublini szabályok szerint a menekültügyi eljárásért az az uniós ország felelős, ahová a menekült érkezik.

A német közszolgálati televízió idézi Alice Weidelt, az AfD társelnökét is, „teljesen értelmetlen csúcstalálkozónak” nevezte a Merz és Scholz találkozóját. Weidel azzal vádolta a CDU vezette Észak-Rajna-Vesztfália tartományt, hogy nem akadályozta meg a három ember halálát. Az elkövetőt már kötelezték az ország elhagyására, de a Bulgáriába való kitoloncolás meghiúsult. Weidel szerint a dolgok nem lesznek jobbak, ha a CDU/CSU kerül hatalomra.

Az biztos, hogy még amennyiben őszinte is a szándék a változtatásra a német politikai elitben, a migránsok kitoloncolása nem lesz könnyű feladat. Erről a Redaktions Netzwerk Deutschland idézi a német rendőrszakszervezet egyik vezetője, Andreas Roßkopf-ot, aki kertelés nélkül elmondja, hogy

sok, kitoloncolásra váró személy annyira rosszul viselkedik a repülőtéren, hogy a pilóták megtagadják az őket szállító repülőjárat elindítását, vagy kénytelenek megszakítani a kitoloncolási folyamatot a többi utas biztonsága és kényelme érdekében.

Egyesek szándékosan sebzik meg magukat, vagy agresszíven viselkednek, hogy lekerüljenek a kitoloncolást végző járatokról.