Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Új aranykor, America first - így látta a világ Donald Trump beiktatását

Globál4 órájaDajkó Ferenc Dániel
A rovat támogatója:

Donald Trump másodszor is letette az elnöki esküt. Beiktatása világszerte hatalmas figyelmet keltett, hiszen Trump elnök politikája, retorikája és vezetési stílusa nemcsak az amerikai közéletet, hanem a globális politikai diskurzust is jelentősen befolyásolta. Cikkünkben a nemzetközi sajtó első reakcióit, véleményeit és elemzéseit vesszük górcső alá, bemutatva, hogyan értékelte a világ Trump visszatérését, beiktatási beszédét és ígéreteit.

Donald Trump 2025. január 20-án immár másodízben tette le hivatali esküjét, ezzel az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke lett. A szokatlanul hideg időjárás miatt – amelyre utoljára John F. Kennedy és Ronald Reagan beiktatásánál volt példa – a ceremóniát a hagyományoktól eltérően nem a Capitolium előtti lépcsőn, hanem az épület Rotundájában tartották. Beszédében Trump Amerika aranykorának kezdetét hirdette meg, és ígéretet tett arra, hogy véget vet az igazságügyi minisztérium politikai célú felhasználásának. Bejelentette továbbá, hogy első elnöki rendeleteivel nemzeti energiaügyi vészhelyzetet léptet életbe, valamint szükségállapotot hirdet az ország déli határainál.

Amerika aranykora most kezdődik!

– kezdte beszédét a frissen beiktatott elnök hozzátéve, ettől a naptól kezdve az ország virágozni fog és újra tisztelni fogják az egész világon. Amerikát fogja minden nemzet irigyelni. 

Többet nem engedjük meg, hogy kihasználjanak minket. A Trump adminisztráció minden egyes napján Amerikát fogom az első helyre helyezni. Visszanyerjük a szuverenitásunkat, helyreállítjuk a biztonságunkat, az igazságosság mérlege újra egyenesen fog állni

– hangsúlyozta ünnepi beszédében az Egyesült Államok negyvenhetedik elnöke, aki azt is bejelentette, hogy megszüntet minden kormányzati cenzúrát, illetve hogy mostantól csak két nem van az Egyesült Államokban: nő és férfi.

Washington, 2025. január 20. Donald Trump megválasztott amerikai elnök (b) leteszi hivatali esküjét felesége, Melania Trump társaságában a washingtoni kongresszus kupolatermében 2025. január 20-án. A rendkívüli hideg miatt szabadtér helyett a Capitolium kupolacsarnokában rendezik meg a beiktatási ceremóniát. - Kép forrása: MTI/AP pool/Morry Gash

Trump beiktatási beszédében hangsúlyozta az ország egységének fontosságát, és ígéretet tett arra, hogy véget vet az igazságügyi minisztérium politikai célú felhasználásának. Bejelentette továbbá, hogy első elnöki rendeleteivel nemzeti energiaügyi vészhelyzetet léptet életbe, valamint szükségállapotot hirdet az ország déli határainál.

Így reagáltak a világ vezetői

Globális jelentőségű esemény volt - és a nemzetközi diplomácia lehetséges fordulópontja: Donald Trumpot Washingtonban eskették fel 47. amerikai elnökként. Az elkövetkező hetekben kiderül, hogy Trump visszatérése a Fehér Házba hogyan befolyásolja majd a politikai kapcsolatokat - foglalja össze a Spiegel. Németország egyik legismertebb és legnagyobb hatású hetilapja összegyűjtötte az állam- és kormányfők reakcióit is.

Georgia Meloni volt az egyetlen európai kormányfő, akit meghívtak Trump beiktatására - ami a lap szerint remek alkalom volt az olasz szélsőjobboldali miniszterelnöknek, hogy Európa képviselőjeként mutatkozzon be az X-en: Meloni gratulál az amerikai elnöknek, és a következő gondolatokat osztotta meg:

...az Egyesült Államok és Európa közötti párbeszéd közösségeink stabilitásának és növekedésének alapvető pillére.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is gratulált Trumpnak:

A mai nap a változás napja és egyben a remény napja is, amely számos probléma, köztük a globális kihívások megoldására szolgál

- mondta Zelenszkij. Hozzátette: Trump mindig határozott, és az általa meghirdetett politika lehetőséget kínál az amerikai vezető szerep megerősítésére és az igazságos és tartós béke elérésére. Ukrajna már most aktív és kölcsönösen előnyös együttműködésre számít.

Gratulálok!

- írja Olaf Scholz az X-en, és Trump beiktatása alkalmából küldött üdvözletét egy ígérettel köti össze:

Az USA a legszorosabb szövetségesünk, és politikánk célja mindig a jó transzatlanti kapcsolat.

Vlagyimir Putyin orosz elnök még a hivatalos beiktatás előtt gratulált Trumpnak. Tudomásul vette Trump követelését, hogy állítsák helyre a közvetlen kapcsolatot Moszkva és Washington között, és tegyenek meg mindent egy harmadik világháború megakadályozására - mondta Putyin a nemzetbiztonsági tanács ülésén az orosz hírügynökségek szerint.

Üdvözöljük ezt a hozzáállást, és gratulálunk a megválasztott amerikai elnöknek a hivatalba lépéshez

- mondta az orosz elnök.

Putyin kész arra is, hogy újrakezdje a párbeszédet az új amerikai kormánnyal az ukrajnai konfliktusról. Moszkva szerint Oroszország a hosszú távú békében érdekelt, nem pedig a tűzszünetben, hogy később az erők átcsoportosítása után folytassák a harcot.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is gratulált Donald Trump amerikai elnök második beiktatásához, és ismét hangsúlyozta a két ország közötti sikeres együttműködést. Trudeau nem kommentálta, hogy Donald Trump korábban azzal fenyegetőzött, hogy Kanadát az Egyesült Államok 51. államává teszi, és 25 százalékos vámot vet ki minden kanadai termékre. Trump ezt a fenyegetést nem ismételte meg beiktatási beszédében. Trudeau most a „kölcsönösen előnyös kapcsolatot” hangsúlyozta.

Lehetőségünk van arra, hogy ismét együtt dolgozzunk - hogy több munkahelyet és jólétet teremtsünk mindkét nemzetünk számára. Gratulálok, Trump elnök úr

- írta Trudeau az X-en.

Mennybe menesztés és pánik

Trump második beiktatási beszéde diadal volt számára és támogatói számára is - írja a Fox News publicistája, Hugh Hewitt, aki szerint Trump második beiktatási beszédének éppúgy nyersnek kellett lennie, mint Lincoln második beiktatási beszédének.  Úgy látja, az elnök kijelentései kemények voltak ugyan, de igazságosak, a Joe Biden elnökségének káosza által sok helyen hagyott romhalmaz tagadhatatlan..

Ki kell mondani, és Trump elnök kimondta.

Amerika vissza fogja szerezni szuverenitását a határon, és érvényt fog szerezni a megkötött szerződéseknek. A Kínai Kommunista Párt vezetése bizonyára hallotta Trump elnök megjegyzéseit, és azonnal felfogta, miről szólt a Panama-csatornáról szóló passzus: Róluk.

Trump második beiktatási beszédének nyitánya, és különösen zárása szárnyaló és optimista volt. Sokan, köztük én is, bizonytalanok a William McKinley elnök korának vámtarifáival (az Európában is sokat emlegetett lehetséges vámháborúra utal - a szerk.) kapcsolatban. Abban azonban a legkevésbé sem vagyok bizonytalan, hogy az amerikai hadsereget bővíteni kell, és erősségét nagymértékben növelni kell. Ha hiszünk az amerikai gyártás reneszánszában, akkor remélni kell, hogy a visszatérő elnök meg tudja valósítani ezt a fogadalmat - írja Hugh Hewitt.

Egészen más hangnemet üt meg a Guardian publicistája, Gaby Hinsliff “Kezdődik a rémálom” című írásában.

Az amerikai elnökök mindig is hasonló gondolkodású vezetőket próbáltak támogatni, időnként a megválasztott kormányok feje fölött is. De korábban ez az irányváltási vágy sosem tűnt fenyegetésnek a régi barátokra nézve Európában. Most azonban még a hosszú távú szövetségeseknek is résen kell lenniük, miközben az Atlanti-óceán túloldaláról áramlik a pénz a jobboldali populistákhoz, akik aktívan destabilizálni kívánják őket, ugyanazokat a bevándorlásellenes érzéseket és gazdasági frusztrációkat kihasználva, mint Trump

- aggódik a publicista.

A francia Le Monde elemzése szerint Donald Trump visszatérése a Fehér Házba az "America First" politika folytatását jelenti, amely várhatóan új kihívások elé állítja Európát. A lap hangsúlyozza, hogy az Európai Uniónak egységes és határozott stratégiát kell kidolgoznia az Egyesült Államokkal való kapcsolatok kezelésére, különösen a kereskedelmi és védelmi kérdésekben.

Az amerikai The New York Times Trump beiktatását követően arra hívja fel a figyelmet, hogy az új adminisztráció belpolitikai prioritásai között szerepel a bevándorlás szigorítása és az infrastruktúra fejlesztése. A lap elemzői szerint ezek az intézkedések jelentős hatással lehetnek az amerikai társadalomra és gazdaságra, valamint meghatározhatják az elkövetkező évek politikai diskurzusát.

Az Al-Jazeera által megszólaltatott szakértők arra számítanak, hogy Trump második ciklusában keményebb megközelítést alkalmaz majd Ukrajnával és Kínával szemben, valamint nagyobb kiszámíthatatlanságot hozhat a Közel-Keleten. Ezen kívül várhatóan folytatja a bevándorlásellenes politikáját, beleértve a tömeges deportálásokat és a határvédelem megerősítését. 

Címlapi és borítókép: Donald Trump újonnan beiktatott amerikai elnök és felesége, Melania Trump köszönti az embereket a washingtoni Capitol One Arénában Trump beiktatási ünnepsége után 2025. január 20-án. Forrás: MTI/EPA/Allison Dinner