55 milliárd forinttal csökkent a befektetési alapok vagyona
HírekA befektetési alapokban kezelt vagyon 0,7 százalékkal, 55 milliárd forinttal 7510 milliárd forintra csökkent márciusban - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) kedden.
A közleményben kiemelték: a kötvény, az árupiaci és a pénzpiaci alapok kivételével mindenhol tőkekiáramlás volt az év harmadik hónapjában. A legnagyobb kategóriánál, a vegyes alapoknál jelentős, 29 milliárdnyi tőkekiáramlás volt márciusban, és miután a hozamok ezúttal sem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így a kategória vagyona 2,2 százalékkal 1691 milliárd forintra csökkent.
Az ingatlanalapokbból márciusban 29,1 milliárdnyi tőke távozott, amely a legmagasabb érték a kategóriák között.
A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 1,6 százalékkal 1679 milliárd forintra csökkent.
A kategóriák között a legnagyobb mértékű, 11,1 milliárd forint értékű tőke márciusban a kötvényalapokba áramlott be; a hozamokkal együtt azonban a kategória vagyona 1,2 százalékkal 1479,2 milliárd forintra csökkent. A pénzpiaci alapokhoz közel félmilliárdnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni, így összességében 2,1 százalékkal 28,5 milliárd forintra nőtt a vagyon a legkisebb kategóriánál.
A részvényalapoknál 8 milliárd forintos tőkekiáramlás volt megfigyelhető az elmúlt hónapban. Az árfolyammozgások azonban segítették a növekedést, így összességében a részvényalapok vagyona 1,1 százalékkal 791,3 milliárd forintra nőtt.
A tőkevédett alapokból 6,3 milliárdnyi tőke távozott, amely két lejáró alap számlájára írható. A vagyon ennek megfelelően 17,1 százalékkal 32,5 milliárd forintra csökkent.
Az abszolút hozamú alapokból 5,9 milliárd forintnyi tőke távozott, a hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategóriánál minösszese 0,3 százalékkal 859,1 milliárd forintra csökkent a vagyon. A származtatott alapokból 8,2 milliárdnyi tőke áramlott ki, amely nagyrészt három lejáró alapnak volt köszönhető. A hozamok nem alakultak pozitívan, így a kategória nettó eszközértéke 13,1 százalékkal 65,8 milliárd forintra csökkent.
Az árupiaci alapokhoz 0,8 milliárdnyi tőke érkezett, továbbá a hozamok is kedvezően alakultak, így a vagyon 14,6 százalékkal 71,1 milliárd forintra nőtt.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba 18 milliárnyi tőke érkezett márciusban; a hozamok ezen még javítani is tudtak, így a vagyon 3,6 százalékkal 812,4 milliárd forintra nőtt márciusban.
A tájékoztatás alapján a Bamosz 25 tagja 11 200 milliárd forint vagyont kezel.