A béremelésekre is hat a csökkenő foglalkoztatottság?

Hírek2024. nov. 29.Növekedés.hu

Jól látszik a munkaerőpiac csökkenő feszessége, ami a jövő év elején várható béremelések mértékét is korlátozza - íra Regős Gábor a mai munkaerőpiaci adatokra reflektálva. A legfiatalabbak állástalansága nőtt nagyobb mértékben.

Októberben a foglalkoztatottak száma az előző havival megegyezett, 4 millió 699 ezer főt tett ki, ami egy év alatt 27 ezer fős mérséklődést jelent.

A foglalkoztatás tehát összességében továbbra is magas, de volt már ennél valamivel magasabb is, jól látszik a munkaerőpiac csökkenő feszessége, ami a jövő év elején várható béremelések mértékét is korlátozza: a munkaadóknak kevésbé kell megfizetni munkavállalóikat, nincs akkora verseny értük - írja a mai munkaerőpiaci adatokhoz fűzött értékelésében Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője.

A munkaerőpiaci feszesség csökkenése mögött elsősorban az ipar gyengélkedése áll, de az alacsony építőipari kereslet is meglátszik benne. Azaz most már kevésbé igaz az, mint korábban, hogy a gyenge gazdasági teljesítmény ellenére is sok esetben megtartják a cégek a munkavállalókat, ami különösen is igaz a kölcsönzött, nem állományban lévő munkavállalók esetében.

A foglalkoztatás éves alapú mérséklődése teljes egészében a férfiak foglalkoztatásához kapcsolódik, a nőknél még minimális mértékű emelkedés is történt.

A munkanélküliségi ráta továbbra is 4,5 százalékon áll, ami megegyezik az előző havival, de egy év alatt 0,3 százalékpontos növekedést jelent.

Éves alapon legnagyobb mértékben a legfiatalabbak állástalansága nőtt, 1,0 százalékponttal, 15-24 százalékra.

Ez azt jelenti, hogy a munkaerőpiacra újonnan belépők helyzete nehezedett meg leginkább.A következő hónapokban nagyobb változásra nem számítok a munkaerőpiaci adatokban.

Középtávon a foglalkoztatás alakulását az határozza majd meg, hogy a gazdasági teljesítmény – összhangban az ipar teljesítményével, azaz a külső kereslet alakulásával és a járműgyártás helyzetével – hogyan alakul.

Segítséget jelenthetnek a következő években beinduló nagyobb ipari üzemek, hiszen ezek jelentős munkaerőigénnyel jelennek meg. a piacon, amely remélhetőleg belső erőforrásokból kerül fedezésre. Ez hozzásegíthet a munkaerőpiac feszességének fokozásához, amire azért is szükség van, mert enélkül az érdemi bérnövekedés elképzelhetetlen - írja Regős Gábor.