A biztonságos internet illúzió, de lehet csökkenteni a világháló veszélyeit
HírekA gyerekek az egyik legveszélyeztetettebb csoportba tartoznak a net felhasználói közül
A biztonságos internet fogalmi ellentmondás, illúzió, de lépésről lépésre növelni lehet a biztonságát, a gyerekeknek pedig meg kell mutatni, mi mindenre jó. Erről is beszélt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke , a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Együtt egy jobb internetért! című rendezvényén.
Koltay András hangsúlyozta: a gyerekek azt gondolják, mindent tudnak az internetről, de valójában csak egy nagyon szűk szegmensét használják.
Nem érdeklik őket a veszélyek, sőt kifejezetten keresik azokat, ezért meg kell mutatni nekik az internet mindkét oldalát: azt, ami hasznos, és azt, hogy súlyos károkat is okozhat.
A hatóság dolga azért nehéz, mert a gyermekek online védelmének leghatékonyabb módja nem jogszabályi tilalmakban keresendő. A médiaszabályozás részei a korhatárkarikák és időbeli korlátozások, ami húsz éve innovatív ötlet volt, de önmagában már nem elég a gyermekek megvédésére, hiszen csupán tájékoztatás, és a család dolga, hogy levonja a megfelelő következtetéseket - magyarázta Koltay András.
A felelős szülői magatartást nem tudja kikényszeríteni a hatóság, a gyerekek pedig ma már elsősorban az interneten fogyasztanak tartalmakat.A 2018-as uniós szabály a videómegosztó portálokat szabályozta, ám ezek csak "jószándékú elvárások", ráadásul a nagy videómegosztók nem Magyarországon bejegyzettek, így nem a magyar hatóságok hatáskörében vannak - mondta az NMHH elnöke. Internetszabályozás, mint olyan nem létezik, ahány szolgáltatás, annyi szabályozás; az uniós szabályok érvényesülnek Magyarországon is, azonban a Youtube és a Meta működéséért az ír társhatóság a felelős, a magyar hatóság hatásköre korlátozott.
Az NMHH idén tavasszal induló partneriskolai programot indít, amely a középiskolák médiatudatosság-oktatását támogatja. A hatóság Médiatudományi Intézete elemzéseket végez ebben a témában is, tavaly például a deep fake-ről szóló kötetet jelentettek meg.
Edvi Péter, a Magyarország Safer Internet Centereként is működő Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) alapító elnöke arról beszélt, hogy manapság az internet meghatározza és megkönnyíti az emberek életét, "de vannak piros lámpák, amiken nem szabad átmennünk".