A nagy európai lopás
HírekAz általános forgalmi adó, az ÁFA körbeszámlázása lehetőséget teremt bűnbandák számára, hogy milliókat lopjanak az államtól. Az effajta csalás különösen súlyos károkat okoz Németországnak, olvasható a dw.com hírportálon.
Egy friss jelentés 50 milliárd eurós (mintegy 16 176 milliárd forintos) adócsalásról számolt be, amely éveken át zajlott Európában. A bűntényre a jelentés szerzői szerint Németország teremtett lehetőséget, és egyben a német költségvetés lett a csalássorozat legnagyobb áldozata is.
A hatalmas visszaélést 30 különböző ország újságírója fedezte fel, akik a német nonprofit tényfeltáró Correktiv hírügynökség kérésére vettek részt az akcióban. A riporterek az egész kontinenst felölelő bűnbanda egyik tagját nyomon követve derítették fel a folyamatot.
A csalásban résztvevők az olyan termékek kereskedelmébe kapcsolódnak be, mint az autók vagy a mobil telefonok, de foglalkoznak olyan nagy értékű tételekkel is, mint a széndioxid-kibocsátási igazolások. Azt használják ki, hogy minden egyes európai ország különböző ÁFA-kulcsokat alkalmaz, a bűnözők az egyik EU-tagállamból a másikba utaztatják a termékeket és milliós adóvisszatérítéseket igényelnek vissza olyan tételek után, amelyeket soha sem fizettek meg.
A Correctiv szerint a csalás pénzügyi terheit elsősorban Németország viseli, ahol az adóbevételekből évente 5-15 millió eurót (mintegy 1 618 – 4 853 milliárd forintnak megfelelő összeget) fizetnek ki a csaló kereskedőknek.
A német rendszer egyben az egyik legnagyobb akadálya annak, hogy a nyomozók könnyen felderítsék a csalásokat. Az ÁFA beszedését ugyanis az egyes tartományok adóhatóságai intézik, amelyek csak nehézkesen működnek együtt. Arra sem hajlandók, hogy hatáskörüket a szövetségi kormánynak átengedjék.
A nyilvánosságra került jelentés beszámol arról, hogy egy fiatal, Németország nyugati részén élő fiatal, aki kezdetben mobil telefonokat adott-vett egy iskolaudvarban, néhány év alatt hogyan vált az ÁFA-körbeszámlázás kulcsfigurájává. Leírja azt is, hogyan alapított más személyek adatainak felhasználásával alvó társaságokat.
A jelentés figyelmeztet: EU-szintű ÁFA-szabályozás hiányában a tagállamok aligha tudják megállítani a bűnbandákat. Amint visszaigényelték a pénzt, a bűnözők azt azonnal offshore adó-paradicsomokba utalják, ahol az európai hatóságok már nem érhetik utol.