Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A ruházkodási szokásainknak nagyobb hatása van a világra, mint gondolná - Workshop a Kutatók Éjszakáján a METU-n

Hírek2024. szept. 27.Növekedés.hu

A textilipar az egyik legnagyobb környezetszennyező ágazat a világon, és hatalmas kárt okoz a környezetben. Vajon, ha mi, hétköznapi emberek tudatosabban vásárolnánk, átgondolnánk ruházkodási szokásainkat és a meglévő darabjainkból újakat alkotnánk, akkor a nagyvállalatok is változtatnának gyártási módszereiken? A válasz talán igen, hiszen mi is tehetünk a változásért, és az egyik oldalért biztosan felelősséget vállalhatunk.

A Budapesti Metropolitan Egyetem idén először, 2024. szeptember 27-én csatlakozik a Kutatók Éjszakája országos programsorozathoz. Ennek részeként az Újrahasznosító Akadémiát is meghívták, hogy egy kreatív workshop keretében vezesse be a résztvevőket a fenntartható textilhasználat világába.

A workshopon az érdeklődők megismerkedhetnek az értékteremtő újrahasznosítás szemléletével, amely nem csupán a használt ruhadarabok átalakításáról szól, hanem egy újfajta, környezettudatos gondolkodásmód kialakításáról is. A Réthy Fashion, az újrahasznosított textilekre épülő márka alapítója, Réti Éva, már 2012 óta foglalkozik ezzel a megközelítéssel, és azóta az általa létrehozott Újrahasznosító Akadémia keretein belül is tanítja a fenntartható textilipar és kreatív újrahasznosítás alapjait.

Amikor létrehoztam a Réthy Fashion márkát, nem gondoltam, hogy ilyen mély és fontos társadalmi kérdésbe vágom a fejszémet. Ez a munka sokkal többről szól, mint egy elhasznált farmer új ruhává vagy táskává alakításáról. Ez egy új gondolkodásmód, amely megváltoztathatja az emberek hozzáállását a környezethez

– mondta Réti Éva.

A Kutatók Éjszakája program keretében a résztvevők egy már megunt ruhadarabot hozhatnak magukkal, amelyet közösen átalakítanak egy olyan darabbá, amelyet szívesen viselnek majd. A workshop célja, hogy a résztvevők saját bőrükön tapasztalják meg a kreatív újrahasznosítás örömét és tanuljanak olyan technikákat, amelyeket később otthon is alkalmazhatnak.

Ez az alkotó folyamat nemcsak a fenntarthatósághoz járul hozzá, hanem segíti az önismeret fejlesztését és a kreatív energiák kibontakozását.

Az eseményre 2024. szeptember 27-én, 15:50-től kerül sor a Budapesti Metropolitan Egyetem Nagy Lajos király úti campusán. Az érdeklődők előzetes regisztrációval vehetnek részt a programon, ahol fantasztikus, alkotó délutánt tölthetnek együtt, miközben gyakorlatban tanulják meg az értékteremtő újrahasznosítás alapjait.