A szarvasmarhák sántaságát szűrnék ki a NAK TechLab egyetemi versenyének győztesei
HírekSzámtalan olyan fiatal is kedvet érzett ahhoz, hogy innovatív elképzelésével megoldást találjon a hazai mezőgazdaság kihívásaira, aki nem agrár szakirányon folytatja tanulmányait. A NAK TechLab Egyetemi Ötletversenye azt is megmutatta: izgalmasan alakulhat az ágazat jövője. A döntőt a szarvasmarha-sántaságot előrejelző ötlet nyerte.
Kimagaslóan erős volt a NAK TechLab Egyetemi Ötletversenyére jelentkezők mezőnye, így az eredetileg tervezett öt csapat helyett hét vehetett részt a verseny múlt heti döntőjén. A megmérettetésre a mezőgazdaság hatékonyságának növelését célzó innovatív ötletekkel lehetett jelentkezni. A résztvevők a döntőt megelőzően online szakmai segítséget kaptak üzletfejlesztési és mezőgazdasági szakértő mentoroktól. Változatos koncepciókkal, sokszínű elképzelésekkel érkeztek a hallgatók.
A döntőben az első helyezést a CowBaj nevű csapatnak ítélte oda a zsűri.
Az ő megoldásuk a szarvasmarhák különféle kondícióit mérnék, egészen pontosan az állatok esetleges sántaságát szűrnék ki digitális, automatizált módszerrel.
Jutalmuk egy DJI drón, egy nemzetközi innovációs fesztiválon való részvétel és további szakmai konzultációk a fejlesztés tökéletesítéséhez. Különdíjas lett a Tornádó nevű csapat megoldása, vagyis egy infrakamera-rendszer, mely képes változatos körülmények között is megbízhatóan és pontosan visszaadni a növények hőmérsékletét, ezzel segítve az optimális termelést.
A versenyzőket szakmai zsűri értékelte: dr. Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár; Dr. Gyuricza Csaba, a Szent István Egyetem megbízott rektora; Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója; Umenhoffer Péter az Axiál Kft. marketingigazgatója, valamint Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.
Győrffy Balázs így fogalmazott a döntő után:
„Öröm volt részt venni a programban és zsűrizni azokat az ötleteket, amelyek egyértelműen azt a célt szolgálják, hogy sikeresebbé tegyük a magyar agrárgazdaságot. Öröm volt látni azt is, hogy számos olyan fiatal is érkezett a programra, aki nem agráregyetemen tanul. Ez azt mutatja, hogy hozzánk hasonlóan látnak fantáziát a hazai mezőgazdaságban, így ennek az ágazatnak bizonyára van jövője.”
A NAK és a Design Terminal tavaly indított, több programelemből álló innovációs együttműködésének célkitűzése, hogy a hazai gazdálkodók versenyképessége érdekében a legjobb, legújabb megoldások helyet találjanak maguknak az agráriumban, lehetővé téve hosszú távú beépülésüket a szektorba.
Az egyetemi ötletverseny fő célja a mezőgazdaságban kiaknázatlan lehetőségek feltárása volt, emellett az agrárium vonzóbbá tétele a fiatalok számára.
A kihívás így motiválni tudja őket arra, hogy ezen a területen kezdjenek el tevékenykedni, innovatív ötleteket megfogalmazni és megvalósítani, hiszen az általános nézettel szemben a hazai agráripar jó adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy felkarolja a tech megoldásokat.