Alig több mint 58 ezer koronavírus-fertőzött lehetett itthon

Hírek2020. júl. 1.Haiman Éva

A járvány ideje alatt nagyon alacsony lehetett Magyarországon a koronavírus-fertőzéssel érintettek száma, derült ki az első országos reprezentatív vizsgálatból. A négy orvosképző hely és a KSH közös vizsgálata alapján május 16-ig mindössze 56439-en eshettek már át korábban az új típusú koronavírus-fertőzésen, míg a felvétel időpontjában 2421 lehetett a fertőzöttek száma az országban – tudatták a felmérés eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.

Tízezer magyar közül átlagosan mindössze 68 kaphatta el a koronavírus-fertőzést május közepéig, ugyanakkor a nyugdíjasok körében ez az arány lényegesen magasabb, 110/10000 lehetett azzal együtt is, hogy a H-UNCOVER elnevezésű reprezentatív országos vizsgálatban nem vettek részt idősotthonban élők. Mag Kornélia, a KSH elnökhelyettese a vizsgálat közölte: a felmérésbe az ország 489 településéről 17778 tizennégy éven felüli, saját háztartásban élő – tehát nem intézetben lakó – állampolgárt terveztek bevonni, végül a kérdőívet 12236-an töltötték ki, de a teszteket csak 10575 embernél tudták elvégezni. A vizsgálatban a részvételi arány így is 67,7 százalékos volt, ami nemzetközi mércével mérve is kimagasló.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Klinikai Járványelemző Munkacsoport vezetője elmondta: a vizsgálat célja az volt, hogy még az újranyitás előtt pontos képet kapjunk az új típusú koronavírussal fertőzöttek és átfertőzöttek valós számáról, a járvány kiterjedéséről. A május 16-án zárult vizsgálat eredményei 95 százalékos pontosságúak, ami azt jelenti, hogy 50 és 86 közé tehető azok száma, akik addig az időpontig átestek a Covid-19-en (a felmérésbe bevontak közül 70 ember mintája lett úgynevezett szeropozitív, ami egy már lezajlott fertőzésre utal).

Mivel mindössze 3 aktív fertőzöttet találtak a mintában, az ő számukat országosan és aktuálisan 2421-re becsülték, ez azt jelenti, hogy 10 ezer lakosból legfeljebb 6,7 szervezetében lett volna kimutatható májusban a vírus. A vizsgálat alapján azt is tudni lehet, hogy a központi régióban és Nyugat-Magyarországon az aktív generációk, míg Kelet-Magyarországon az idősebbek voltak inkább érintettek, ami összefügghet az előbbi két területre jellemző nagyobb mobilitással, illetve azt mutatja, hogy a védtelenebb korosztály nagy valószínűséggel behurcolt vírussal fertőződött.

Kiderült az is, hogy a dohányzás és a túlsúly nem jelent nagyobb rizikót az új típusú koronavírus-fertőzésnél, viszont vannak a magas vérnyomás, a szívbetegség, a krónikus tüdő-, vese- és májbetegség igen.

A vizsgálat megerősítette, hogy a láz, a nehézlégzés, a hasmenés mellett a Covid-19-nek speciális tünete a szaglás- és ízérzék-zavar, illetve a testszerte jelentkező erős fájdalom.

Merkely Béla szerint a vírus szempontjából nyáron valószínűleg nyugodtabb lesz a helyzet, a legvalószínűbb forgatókönyv a járvány további lecsengése. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy behurcolt esetek bármikor okozhatnak újbóli járvány-fellángolásokat, és Romániában, Ukrajnában, Bulgáriában is a járvány első szakaszához hasonló a fertőzöttek száma.

Nagyon meg kell gondolni, ki hová megy, mert még tart a járvány a világban. Emlékezetes, a rektor hétfőn novemberre valószínűsítette itthon a járvány második hullámát, és most is úgy fogalmazott, hogy az iskolák, egyetemek újraindulásával, a hőmérséklet csökkenésével emelkedhet majd a fertőzések száma, ezért, ha ezt indokoltnak látják, szeptember végén, októberben újabb átfogó vizsgálatot indítanak.

Arra a kérdésre, hogy ha a meleg idő akadályozza a vírus terjedését, mivel magyarázható, hogy az a forró éghajlatú országokban is terjed azt mondta: ha a melegben zárt, légkondicionált térben tartózkodunk, mint teszik ezt Dubaiban vagy Ománban, azzal nem gátolják a vírus terjedését.