Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Amerikai-orosz tárgyalások: Trump két fontos javaslatát is lesöpörték az asztalról az oroszok

Hírek2025. feb. 18.Növekedés.hu

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter sem az ukrán energiaellátórendszerek támadásával nem hajlandó felhagyni, és Ukrajnában békefenntartókat sem szeretne.

A rijádi Diriyah-palotában folytatott megbeszélések után, amelyek az elmúlt három év legátfogóbb tárgyalásai voltak a két ország között, Marco Rubio amerikai külügyminiszter azt mondta, hogy megállapodás született egy magas szintű csoport létrehozásáról az ukrajnai béketárgyalások támogatására és „az ukrajnai konfliktus sikeres lezárásából adódó lehetőségek” feltárására - számol be a Guardian.

Szergej Lavrov orosz külügyminisztert és Jurij Uzsakovot, Putyin külpolitikai főtanácsadóját lefényképezték, amint Rubióval szemben ültek, aki az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, Mike Waltz és Steve Witkoff, Trump közel-keleti különmegbízottja mellett vett részt a tárgyalásokon.Rubio elmondta, hogy az ukrajnai konfliktus befejezésének minden érintett, köztük Ukrajna, Európa és Oroszország számára is elfogadhatónak kell lennie, és hogy Washington európai szövetségeseivel konzultáltak.A szaúdi fővárosban folytatott megbeszélések azonban aláhúzták a konfliktus megállítására irányuló amerikai erőfeszítések gyors ütemét, ami riadalmat keltett Kijevben és Európa-szerte, ahol hétfőn tisztviselők találkoztak, hogy megvitassák a békefenntartó csapatok Ukrajnába küldésének lehetőségét.Lavrov kedden elutasította egy ilyen lépés lehetőségét. Azt mondta, hogy Moszkva számára elfogadhatatlan a NATO-tagországok csapatainak Ukrajnában való állomásoztatása, még akkor is, ha azok más zászló alatt tevékenykednének. Oroszország többször is elutasította, hogy nyugati bakancsokat vezényeljenek Ukrajnába.

„Ma elmagyaráztuk kollégáinknak, amit Putyin elnök úr többször is hangsúlyozott: a NATO bővítése, Ukrajna bekebelezése az észak-atlanti szövetségbe közvetlen fenyegetést jelent az Orosz Föderáció érdekeire, közvetlen fenyegetést szuverenitásunkra” - mondta Lavrov.Elutasította azt az amerikai javaslatot is, hogy Oroszország és Ukrajna szüntesse be az egymás energetikai infrastruktúrája elleni csapásokat, hamisan állítva, hogy Oroszország soha nem veszélyeztette Ukrajna polgári energiaellátó rendszerét.Röviddel a találkozó után Uzsakov azt mondta, hogy a megbeszélések jól sikerültek. Elmondta, hogy szóba került egy esetleges Putyin-Trump csúcstalálkozó, de nem valószínű, hogy erre a jövő héten sor kerül.

Ukrán tisztviselőket nem hívtak meg a tárgyalásokra. Ankarában tett látogatása során, ahol Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel folytatott megbeszéléseket, Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy országa nem fogadja el az Oroszországgal folytatott háború befejezéséről szóló tárgyalások eredményeit, amelyeket „Ukrajna háta mögött” folytatnak.

Az ukrán elnök újságíróknak azt mondta, hogy Kijev nélkül nem születhet döntés a háború befejezésének módjáról, és hogy mindig elutasítja Putyin „ultimátumait”.A rijádi megbeszélések az első magas szintű kísérlet arra, hogy tárgyalásokat folytassanak Putyin teljes körű ukrajnai inváziójának befejezéséről a háború kezdete óta, amikor a tárgyalások az orosz elnök követelései miatt meghiúsultak.A diplomáciai felhajtás ellenére keveset tudni Trump Ukrajnára vonatkozó béketervéről vagy Oroszország hajlandóságáról a kötelezettségvállalásra, és a keddi találkozó kevés új támpontot nyújtott.

A tárgyalások befejezésekor mindkét fél óvatosan megfogalmazott nyilatkozatot adott ki. Rubio szerint a találkozó „egy hosszú és nehéz út első lépése” volt, hozzátéve: „Az ukrajnai konfliktus befejezésének minden érintett számára elfogadhatónak kell lennie, beleértve Ukrajnát, Európát és Oroszországot”.