A NATO keleti szárnyának új bástyája – Székesfehérváron teljes harckészültségben vannak
GlobálElérte a teljes műveleti képességet a Székesfehérvárra települt Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság, azaz készen áll és képes részt venni a régiós NATO-műveletek parancsnokságában és irányításában bármely lehetséges válság vagy konfliktus esetén. Ez növeli az elrettentő és gyors reagálási képességeket, biztosítva az azonnali és összehangolt reakciót fenyegetés esetén. Ezzel Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint hadtörténelmet írt a parancsnokság.
„Az erő nemcsak a fegyverekben vagy a számokban rejlik, hanem a felkészültségben és az akaratban is, hogy megvédjük, amit nagyra tartunk” - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter annak apropóján, hogy elérte a teljes műveleti képességet a Székesfehérvárra települt Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság.
A NATO-szervezet már 2023. március 31-én elérte a kezdeti műveleti képességet, majd 2023. június végén a Strong Bastion 2023 nemzetközi gyakorlat során bizonyította felkészültségét, ez a folyamat ért most sikeresen véget.
„Történelmi tapasztalataink egyértelműen azt mutatják, hogy e régió nemzetei kulcsszerepet játszanak Európa és ezzel együtt közös kultúránk értékeinek védelmében” – mondta a miniszter, aki úgy fogalmazott,
ez a régió nem egyszerűen a keleti szárny része, hanem geopolitikailag is kulcsfontosságú helyen fekszik, észak és dél, valamint kelet és nyugat találkozásánál. A parancsnokság „egy kis hadtörténelmet írt” a teljes műveleti képesség elérésével.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az HQ MND-C készen áll és képes részt venni a régiós NATO-műveletek parancsnokságában és irányításában bármely lehetséges válság vagy konfliktus esetén. Ez növeli az elrettentő és gyors reagálási képességeket, biztosítva az azonnali és összehangolt reakciót fenyegetés esetén.
Hiánypótló parancsnokság
A Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság egy olyan harcászati szintű vezetési elem, amely biztosítja a felajánlott NATO kötelékek és képességek integrálását egy harcászati magasabb egységbe, illetve képes azok vezetésére a szárazföldi műveletek teljes spektrumában.
A közép-európai régió biztonsági kihívásaira válaszul Magyarország, Horvátország és Szlovákia kezdeményezésére jött létre A NATO keretében működő szervezet célja, hogy megerősítse a Szövetség elrettentő és védelmi képességeit, valamint hatékony vezetési struktúrát biztosítson a régió kollektív védelmi és válságkezelési műveletei számára.
Korábban ugyanis nem volt olyan állandó szövetséges parancsnokság, amely a változó biztonsági környezetre oly módon tudna választ adni, hogy közben hozzájárul a Szövetség, azaz a NATO elrettentő és védelmi erőfeszítéseihez.
Létrehozásának gondolata 2018-ban merült fel, majd 2019 októberében Benkő Tibor magyar és Damir Krsticevic horvát védelmi miniszter közösen értesítette Jens Stoltenberg NATO-főtitkárt, hogy felajánlják a létrehozásra tervezett parancsnokságot a NATO haderő struktúrájába.
A tényleges szervezeti kereteket egy 2020 márciusában aláírt magyar-horvát egyetértési megállapodás teremtette meg, amely alapján a parancsnokság nemzetközi katonai szervezetként kezdhette meg működését. Az első parancsnoka Denis Tretinjak horvát vezérőrnagy lett.
A HQ MND-C fő feladata, hogy integrálja és vezesse a NATO-tagállamok által felajánlott erőket, biztosítva a szárazföldi műveletek teljes spektrumának lefedését. A parancsnokság működéséhez tíz NATO-ország járul hozzá: a három alapító állam mellett Lengyelország, Németország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szlovénia és Törökország is személyi állománnyal segíti a szervezet munkáját.
A vezető beosztásokat rotációs rendszerben töltik be, jelenleg a parancsnok szlovák, a parancsnokhelyettes magyar, míg a törzsfőnök horvát tiszt.
Jelenlegi fő feladatai közé tartozik a szervezeti struktúrák további finomhangolása, valamint a magyar és szlovák NATO Előretolt Szárazföldi Többnemzeti Harccsoportok teljes körű integrációja. E lépésekkel a HQ MND-C még hatékonyabbá válik a régió védelmének és stabilitásának biztosításában.