Amerikai robot segíti a hazai térdprotézisek beültetését
HírekEgyelőre a térd, de 2025-től a csípőprotézisek beültetésénél is az amerikai fejlesztésű ROSA robot támogatja majd a sebészek munkáját az Emineo Magánkórházban, ahol Európában egyedülálló robotsebészeti centrumot és kompetenciaközpontot fejlesztenek – tudtuk meg a magánkórház sajtótájékoztatóján.
Nem csupán a protézis elhelyezkedése lesz precízebb, hanem maga a beavatkozás is kevésbé invazív a robot asszisztálásával végzett operációknál, emiatt gyorsabb a felépülés és hatékonyabb lehet a rehabilitáció- mondta dr. Knoll Zsolt ortopédsebész, a kórház alapító orvosigazgatója. A robottámogatással végzett beavatkozások során precíz, és a végeredmény szempontjából fontos milliméter- és fokeltéréseket is rendkívül pontosan lehet meghatározni, illetve korrigálni operáció közben.
A robotasszisztens klinikai vizsgálatokkal alátámasztottan segítséget jelent a szalagok műtét közbeni beállításában, ami hozzájárul a mozgásfunkció és mozgástartomány, ezáltal a beteg életminőségének minél sikeresebb helyreállításához.
A hagyományosan végzett térdprotézis beültetés 80-82 százalékos sikerrátáját további tíz-tizenöt ponttal javítja ez a technika, azáltal, hogy a térd minden pozíciójában figyelembe veszi a szalagok állapotát
– hangsúlyozta az orvosigazgató.
Knoll Zsolt kiemelte, hogy a beavatkozás során soha nem a robot, hanem az orvos dönt, és ha szükségesnek látja, bármikor felülbírálhatja az eszköz javaslatát, vagy akár áttérhet a hagyományos eljárásra.
Eddigi eredmények, szakmai képzés
Bár a robotasszisztált műtét elvégzése kezdetben 30 százalékkal hosszabb műtéti időt igényelt, a tizedik beavatkozás után a sebészek már ugyanolyan gyorsan végeztek az operációval, mint a hagyományos célzással végzett műtéttel.
A betegellátáson túl egy egyedülálló szakmai műhely kialakítására is törekszenek az Emineoban, ahová az ország minden pontjáról érkeznek a sebészek a robotasszisztált műtéti technika elsajátítására. Eddig tizenegy sebész szerezte meg a robotasszisztált ortopédiai beavatkozások elvégzéséhez szükséges bizonyítványt.
Folyamatos a transzparencia, a betegelégedettség mérése
Nagy figyelmet fordítanak a kórházi fertőzések elkerülésére, a műtétet megelőző kivizsgálás során rutinszerű MRSA-szűrést végeznek. Az eddig elvégzett ötven, robotasszisztált műtét esetében nem volt szövődmény. Egyébként is alacsony, mindössze két ezrelék a panaszos betegek aránya, de ebben a pénzügyi és kommunikációs problémákból eredő, vagy a protézis kilazulása miatt történő reklamáció is benne van.
Hét éves fennállásunk alatt mindössze két esetben volt szükség arra, hogy igénybe vegyék az intenzív ellátást biztosító háttérintézményük (állami kórház) szolgáltatásait. Nagy ugrásra készülünk
– mondta az orvosigazgató, mert transzparenssé szeretnénk tenni a betegelégedettségi, és a szakmai mutatóinkat, hiszen rendkívül jók a számaink, amire büszkék is vagyunk.
Kapcsolat a betegekkel
A betegek egyre tudatosabbak, sokkal több tényre és adatra kíváncsiak a beavatkozásokkal kapcsolatban, mint korábban. Érdekli őket, hogy mi vár rájuk, mit tehetnek azért, hogy jól sikerüljön a műtét, vagy az azt követő rehabilitáció, és az is fontos számukra, hogy milyen eszközt ültetnek a szervezetükbe – sőt, egyre többen előre utánajárnak az implantátumok minőségének, tartósságának.
A páciensek szempontjából nemcsak a kihordhatóság esszenciális kérdés, hanem az is, hogy az életmódjához, aktivitásához leginkább megfelelő implantátumot kapja meg
– emelte ki dr. Börzsei-Knoll Veronika.
A páciens az orvosi vizsgálat és konzultáció után, a műtét szervezési kérdéseit illetően egy felsőfokú végzettséggel rendelkező szakasszisztenstől kap választ a felmerülő kérdésére.
Rehabilitáció
Fábián Kálmán, az Emineo stratégiai igazgatója arról beszélt, hogy a műtétet követő rehabilitáció a beültetést követően aznap, gyógytornász segítségével kezdődik el. Megtanítják a beteget a segédeszköz használatára, arra, hogy milyen mozgásokat lehet végezni. Hozzátette azt is, hogy – elsősorban a budapesti betegek számára – elérhető posztrehabilitációra is van lehetőség.
A vidékiek ebből a szempontból hátrányban vannak ugyan, de nekik azt a telefonos applikációt kínálják, amelyben a gyógytornász szakmai útmutatása alapján térhetnek vissza a mindennapi megszokott rutinjukhoz.
A kórházban egyébként továbbra is elérhető a hagyományos eljárással végzett térdprotézis beültetés, a két műtéti eljárás árában mintegy félmillió forintos eltérés van.