Az oroszok védtelenek az ukrán támadásokkal szemben – a határnál nagy a baj
HírekAmikor az ukrán bombázás pár napja megindult az oroszországi Belgorodban az emberek nem tudtak elvonulni az óvóhelyekre.
Az oroszországi Belgorod lakói már korábban is ki voltak téve a határon átnyúló ukrán támadásoknak, de orosz földön a múlt szombati csapás volt a leghalálosabb a háború kezdete óta.
Huszonöten meghaltak és több mint százan megsérültek a legnagyobb, Ukrajnához közeli orosz városban - számolt be róla a BBC.
Az ukrán rakétacsapások egy nappal azután következtek be, hogy Oroszország a háború eddigi legnagyobb légi bombázását indította el, több mint 40 halottat követelve.
Volodimir Zelenszkij elnök a héten azt mondta, hogy Oroszország mindössze öt nap alatt 500 rakétát és drónt indított Ukrajna ellen.
Vlagyimir Putyin elnök fogadkozott, hogy Ukrajna válaszlépése, amellyel Belgorodot vette célba, nem marad büntetlenül. A város lakói azonban azzal vádolják a hatóságokat, hogy nem tesznek eleget az emberek biztonságáért.
A légiriadó csak fél órával a szombati támadás után volt hallható - állítják a helyiek.
Azt mondták nekik, hogy vonuljanak fedezékbe, de néhányan azt tapasztalták, hogy a lakóházak pincéi zárva vannak.
"Egyes pincék ajtaján egy papírlap van, amelyen a kulcsos személy mobilszáma szerepel" - mondta egy lakó a BBC-nek. "A legrosszabb forgatókönyv az, amikor a kulcs a kezelőtársaságnál van, és mivel téli szünet van, senki sincs a munkahelyén."
Belgorodban, a határtól mindössze félórányira fekvő 340 ezer fő lakosú orosz városban egy Angela nevű nő a közösségi médiában panaszkodott, hogy az illetékes minisztérium regionális osztálya semmit sem tud az óvóhelyekről.
A BBC azt írja: egy férfi ugyanerre a problémára panaszkodott az ukrán határtól mintegy 180 kilométerre fekvő Sztarij Oszkol városában: "A [helyi] adminisztráció nem tesz lépéseket, és csak a szokásos választ adja. Ha ágyúzás történik, nem tudjuk, hová bújjunk".
Egy másik helyi nő szerint Belgorod óvóhelyeivel szinte a háború kezdete óta problémák vannak.
"Nagyon dühös vagyok, mindenki erről beszélt, de az óvóhelyek problémája csak most került napvilágra, amikor már vannak áldozataink" - mondta a BBC-nek a nő, aki inkább névtelenségben akart maradni.
"Másfél évvel ezelőtt, amikor egy többemeletes lakótömböt ért találat, mindenki pincéket keresett, hogy elbújjon, de mind zárva volt. Nálunk nincsenek bombabunkerek - vagyis léteznek, de senki sem tudja a címüket" - mondta.