Az utolsó pillanatban az oroszok menekítették ki Aszadot Szíriából
HírekAz NBC News-nak adott interjúban beszélt Bassár el-Aszad kimenekítéséről Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
Oroszország menedéket nyújtott Bassár el-Aszadnak, miután a volt szíriai vezetőt „a lehető legbiztonságosabb módon” szállította orosz földre, mikor rendszere összeomlott - mondta az orosz külügyminiszter-helyettes az NBC Newsnak adott exkluzív interjújában kedden.
„Biztonságban van, és ez azt mutatja, hogy Oroszország úgy cselekszik, ahogyan egy ilyen rendkívüli helyzetben szükséges” - mondta Szergej Rjabkov, aki az első orosz tisztviselő lett, aki megerősítette Aszad jelenlétét az országban.
„Fogalmam sincs, mi történik vele most” - mondta Rjabkov, hozzátéve, hogy nem részletezné, mi történt és hogyan sikerült kiemenkíteni az elnököt«.
A Kreml hétfőn közölte, hogy Vlagyimir Putyin elnök személyesen döntött arról, hogy Aszadnak menedéket ad Oroszországban. Bukása nagy csapás Iránnak és Oroszországnak, amely beavatkozott a 13 éve tartó szíriai polgárháborúba, hogy megpróbálja megerősíteni Aszad uralmát, illetve biztosítani az orosz befolyás alatt álló katonai támaszpontokat és kikötőket Szíriában.Mohammed al-Bashir szíriai új ideiglenes miniszterelnök bejelentette, hogy a Bassár el-Aszad elnököt megbuktató lázadók támogatásával nevezték ki.
A Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette lázadókkal tárgyaló amerikai tisztviselők arra ösztönözték őket, hogy ne vegyék át automatikusan az ország vezetését, hanem tárgyaljanak más erőkkel is egy átmeneti kormány megalakításáról
Az állami televízióban kedden elhangzott rövid beszédében a Szíria nagy részén kevéssé ismert Mohammed al-Bashir azt mondta, hogy március 1-jéig ő vezeti az ideiglenes hatóságot.
„Ma kabinetülést tartottunk, amelyen részt vett az Idlíbben és környékén működő Üdvkormány és a leváltott rezsim kormányának egy része” - mondta.
Mögötte két zászló volt - a zöld-fekete-fehér zászló, amelyet Aszad ellenfelei lobogtattak a polgárháború alatt, és egy fehér zászló, amelyen fekete írással az iszlám hitvallás volt látható, és amelyet jellemzően a szunnita iszlamista harcosok lobogtatnak Szíriában.
A Kreml szóvivőjének tájékoztatása szerint a szíriai orosz támaszpontokról még korai beszélni. „Egyelőre figyelik az új Szíria formálódását, s e kérdést a végül ténylegesen hatalomra kerülőkkel tervezik megbeszélni.” Ugyanakkor az országba telepített mintegy 100 orosz katonai létesítményről van szó, amiknek a további sorsa a kérdés az új fejlemények fényében,s ezek mind magas készültségbe lettek helyezve.Tehát nem egy nyugodt kivárást tapasztalunk, hanem tettre kész megfigyelést, hogy az eddig ismert Szíria romjaiból milyen új állam emelkedik ki, s hogy egyáltalán az egyben marad-e - mondta a Növekedés.hu-nak Sárkány László, az Eurázsia Központ elemzője.