Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Befutottak a kamatdöntés elemzői kommentárjai: Még sokáig maradhat a 6,5 százalékos szint

Hírek2025. márc. 26.Sz.A.

A Monetáris Tanács a márciusi kamatmeghatározó ülésén sem változtatott az irányadó kamatokon. A jegybanki alapkamat továbbra is 6,50 százalékon áll. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott semmilyen meglepetést, megfelelt a széles körű elemzői konszenzusnak - vélik banki elemzők.

A Monetáris Tanács állásfoglalásának publikálásával párhuzamosan Varga Mihály, a jegybank frissen hivatalba lépett új elnöke ismertette a döntés hátterét. A helyzet értékelése – nem meglepő módon - az inflációval indult.

E szerint az inflációs pálya az idei évben a korábban vártnál magasabban alakul, a cél elérése későbbre tolódik, ezért a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt és az alapkamat huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat.

A Magyar Nemzeti Bank új elnöke ismertette a csütörtökön megjelenő, legfrissebb Inflációs Jelentés legfontosabb megállapításait, köztük az új előrejelzéseket is.

A magyar gazdaság teljesítménye 2025-ben várhatóan 1,9–2,9 százalékkal emelkedik, míg 2026-ban 3,7–4,7 százalékkal, 2027-ben pedig 2,8–3,8 százalékkal bővül tovább a jegybank várakozása szerint.

Az MNB előrejelzése szerint idén éves átlagban 4,5–5,1 százalék közötti infláció várható, míg 2026-ban 2,9–3,9 százalék között, 2027-ben pedig 2,5–3,5 százalék között alakul a fogyasztóiár-index.

A Monetáris Tanács előretekintő iránymutatása:

A Monetáris Tanács elkötelezett az inflációs cél fenntartható elérése mellett. Az inflációs pálya az idei évben a korábban vártnál magasabban alakul, a cél elérése későbbre tolódik. A felfelé mutató inflációs kockázatok, valamint a kereskedelem- és geopolitikai feszültségek továbbra is óvatos és türelmes monetáris politikát tesznek szükségessé. A Tanács megítélése szerint a bizonytalan nemzetközi környezet és az inflációs kilátások a szigorú monetáris kondíciók fenntartását indokolják.

A keddi döntés, közlemény és kommentárok alapján sok újdonságot nem találunk - írja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.

A jegybank új, megemelt előrejelzései továbbra is optimisták akár a növekedést, akár az inflációs számokat vesszük tekintetbe mind a mi várakozásunkkal, mind a széleskörű piaci prognózisokkal összevetve.Az alapkamat csökkentésére egyelőre nincs kilátás, ugyanakkor fenntartjuk a korábbi álláspontunkat, miszerint az év második felében – párhuzamosan a nagy és régiós jegybankok vélelmezett lépéseivel – egy-két alkalommal sor kerülhet a monetáris kondíciók itthoni lazítására is.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető elemzője szerint nagy csodára azonban nem lehetett számítani, hiszen a mostani inflációs helyzetben az MNB-nek nincs mozgástere a monetáris kondíciók lazítására.A jegybanki politika folytonosságát hivatott hangsúlyozni, hogy a kamatkondíciókat tartalmazó dokumentumot Varga Mihály mellett Virág Barnabás alelnök is aláírta (eddig nem szerepet rajta aláírás) – az előző hónapokban is ő fejtette ki a jegybanki vezetés szakmai véleményét az inflációs folyamatokról és a monetáris politikáról.

Varga Mihály a kamatdöntést követő tájékoztatón hangsúlyozta a szigorú monetáris politika fontosságát. Ennek célja az új vezetés hitelességének megalapozása, a piac bizalmának elnyerése. A fő üzenetek tehát nem változtak: az új jegybanki vezetés a szigorú monetáris politika fontosságát és a kamatszint tartós változatlanságát hangsúlyozta.Az új jegybanki előrejelzésben az inflációs várakozásokat a jegybank felfelé húzta, idénre a 3,3-4,1 százalékos sávból a 4,5-5,1 százalékos sávba emelkedett, míg a GDP-növekedési várakozás a 2,6-3,6 százalékos sávból az 1,9-2,9 százalékos sávba csökkent – azaz a jegybank nagyobb inflációt és ezzel párhuzamosan kisebb növekedést vár.

Ez az inflációs pálya várakozásaimnál minimálisan alacsonyabb (itt persze kérdés az árrés-stopok inflációs hatása és kivezetésének ideje), de a jegybanki vezetés is a felfelé mutató kockázatokat hangsúlyozta.

Várakozásaim szerint az alapkamat az év végéig a mostani 6,5 százalékos szinten marad, azaz az inflációs adatok miatt nem nyílik lehetőség lazításra, de a korábbinál valamivel erősebb forintárfolyam szigorítást sem kényszerít ki. Ebből a szempontból ugyanakkor meghatározó lesz a nemzetközi kamatkörnyezet alakulása, valamint hazánk kockázati megítélésének változása.

Ezek mellett a beérkező inflációs adatok lesznek azok, amelyek meghatározzák, hogy amikor az MNB legközelebb módosít a kamatkondíciókon, akkor az szigorítás vagy lazítás lesz.

Talán a lazítás tűnik valószínűbbnek, de ez már várhatóan nem az idei év eseménye lesz

- írja Regős Gábor.

Az Equilor szerint Varga Mihály az ülést követő sajtótájékoztatón újságírói kérdésre elmondta, hogy huzamosabb ideig nem látnak lehetőséget az alapkamat csökkentésére, a várt inflációs pálya felrajzolásakor mérlegeltek minden kockázatot.
Egy másik, kamatemelésre vonatkozó kérdésre úgy válaszolt, hogy ma úgy ítélték meg, hogy az inflációs cél elérése érdekében kamattartásról kellett dönteni, más opciót nem is tárgyaltak.
A forintjegyzés hetek óta a 398-as, rendkívül erős és fontos támaszt tesztelgeti, de szignifikáns letörésre nem került sor. Az indikátorok továbbra is felfelé mutatnak, erős pozitív divergenciával, így a technikai kép alapján jó esély van egy felpattanásra a következő időszakban. Az első fontos ellenállási zóna 399,60-400,00 között látható, majd a 200 napos mozgóátlag 401,65-nél képez ellenállást.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint 

Az MNB Monetáris Tanácsa keddi kamat-meghatározó ülésén a várakozásokkal összhangban nem módosította irányadó kamatát,

miközben a kommunikáció -szintén nem meglepő módon- szigorú maradt. A döntés egyhangú volt, az előretekintő iránymutatás szerint az alapkamat huzamosabb ideig a jelenlegi szinten marad.

Összességében a forintra nehezedő nyomás -legalábbis átmenetileg- enyhült, ez azonban biztosan nem ellensúlyozza a bizonytalan külső hangulatot és a romló hazai inflációs kilátásokat.

A mérleg nyelve továbbra is az óvatos, fegyelmezett, szigorú monetáris politika irányába billen. Az év első felében így nem várunk kamatcsökkentést. Azt azonban továbbra sem zárjuk ki, hogy -amennyiben adott minden feltétel- az év második felében lejjebb ereszkedik az alapkamat. Ehhez azonban stabil külső környezet, stabil forint árfolyam és az inflációs kilátások érdemi javulása szükséges. Alapforgatókönyvünk év végére 5,75%-os alapkamatot tartalmaz.

A kilátásokat övező bizonytalanságok azonban nem elhanyagolhatóak, az alapelőrejelzéshez képest felfele és lefele mutató kockázatokat is azonosíthatunk.