Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Lavrov: Oroszország ragaszkodik a zaporizzsjai erőműhöz

Hírek2025. márc. 26.Sz.A.

Ez történt a háború 1130. napján:

Oroszország és Ukrajna megállapodott abban, hogy „megszünteti az erő alkalmazását” a Fekete-tengeren, miután párhuzamosan tárgyalásokat folytatott az amerikai tárgyalókkal Rijádban, bár a Kreml azt mondta, hogy a tengeri tűzszünet csak akkor kezdődik, ha a mezőgazdasági exportra vonatkozó szankciók enyhítését kapja - írja a Guardian.

Donald Trump közölte, hogy Washington felülvizsgálja az orosz előfeltételeket, miután a Kreml ragaszkodott ahhoz, hogy olyan engedményeket tárgyalt a Fehér Házzal, amelyek a szankciók első jelentős visszavonását jelentenék a 2022-es teljes körű invázió óta.

Egy fekete-tengeri tengeri biztonsági megállapodás célja, hogy Moszkva visszatérjen a kiszámítható gabona- és műtrágyapiacokhoz, ami lehetővé tenné a profitot és biztosítaná a globális élelmiszerbiztonságot

- mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden késő este közzétett megjegyzéseiben. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy az egyezmények nem igénylik a szankciók enyhítését - ami szerinte gyengítené Ukrajna pozícióját -, és azonnal hatályba lépnének. Ha Oroszország megszegné azokat, arra kérné Trumpot, hogy további szankciókat vezessen be Moszkvával szemben, és további fegyvereket biztosítson Ukrajnának - mondta. „Nem bízunk az oroszokban, de konstruktívak leszünk” - mondta.

Az ukrán elnök azt is mondta, hogy nem született megállapodás a feltétel nélküli tűzszünetről, mert „az oroszok nem akarták”. Úgy vélte, hogy a tárgyalások folytatásával „az emberek napról napra egyre kevésbé fognak hinni az oroszoknak”.

Zelenszkij bírálta Steve Witkoffot, Trump megbízottját, aki a tárgyalások előtt azt mondta, hogy az Oroszország által a részben vagy teljesen megszállt négy ukrajnai régióban megrendezett népszavazások legitimek voltak, és azt mutatták, hogy „a túlnyomó többség” azt akarja, hogy „orosz uralom alá kerüljön”.

Az ukrán elnök szerint Witkoff megjegyzései „nagyon is összhangban vannak a Kreml üzeneteivel”, de hozzátette, hogy reméli, hogy idővel az amerikai tárgyaló és mások a Fehér Házban fokozatosan belátják, hogy az orosz vezetés nem őszinte.

Az orosz külügyminisztérium szerint a zaporizzsjai atomerőmű orosz létesítmény, és lehetetlen átadni az irányítását Ukrajnának vagy bármely más országnak. Az orosz erők az invázió elején foglalták el az erőművet.

Donald Trump ebben a hónapban Volodimir Zelenszkijjel folytatott telefonbeszélgetése során azt vetette fel, hogy az USA segíthetne Ukrajnának az atomerőmű működtetésében.

Ukrajna déli kikötővárosának, Mykolaivnak a polgármestere, Oleksandr Senkevych azt mondta, hogy szerdán kora reggel vészhelyzeti áramkimaradások voltak a városban, miután a régió kormányzója arról számolt be, hogy az éjszaka folyamán hét drónt semmisítettek meg a térségben.