Betiltásának vasárnapi hatályba lépése előtt a TikTok rövid videós alkalmazás szombaton késő este megszüntette működését az Egyesült Államokban, elérhetetlenné vált a 170 millió amerikai felhasználója számára és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is.
Szombaton késő este a felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kaptak, amely szerint a TikTok szolgáltatásai "ideiglenesen nem elérhetőek". "Azon dolgozunk, hogy szolgáltatásunkat a lehető leghamarabb helyreállítsuk az Egyesült Államokban" - folytatódott az üzenet.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét.
A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is.
A törvény magas, felhasználónként 5000 dolláros büntetést ír elő azokra az amerikai szolgáltatókra, amelyek a határidő lejárta után továbbra is kínálják a TikTokot. Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya bejelentette, hogy a következő adminisztrációra bízza a törvény végrehajtását. A TikTok azonban pénteken közvetlen biztosítékokat követelt a kormánytól, legalább a legfontosabb technológiai szolgáltatóknak, és közölte, hogy ennek hiányában vasárnap leállítják a szolgáltatás az Egyesült Államokban. A megválasztott elnök, Donald Trump korábban egy interjúban jelezte, hogy "valószínűleg" 90 napos haladékot ad a TikToknak a tilalom alól, miután hétfőn hivatalba lép.
Az Egyesült Államokban arra figyelmeztetnek, hogy a kínai kormány hozzáférhet az amerikaiak TikTok-adataihoz, és a platformot a közvélemény befolyásolására használhatja.