Csökken Európa vonzereje, máshova teszik át székhelyüket a cégek
HírekCsökken Európa üzleti helyszínként játszott vonzereje, gyengül a versenyképessége az Európai Bizottság jelentéstervezete szerint, amelyet előreláthatólag a jövő hét közepén mutatnak be.
A német dpa hírügynökség rendelkezésére bocsátott dokumentum szerint az Európai Bizottság egyértelmű gyengeségeket lát a gazdasági versenyképességben és a növekvő versenykényszer miatt egyre inkább az európai gazdaság fellendítésére összpontosít.
A jelentésben az Európai Bizottság kulcsfontosságú gyenge pontokat azonosít. A jelentés szerin 2008 és 2021 között az Európában alapított úgynevezett "unikornis startupok" - azaz a később egymilliárd dollárnál nagyobb értékű startupok -
csaknem egyharmada külföldre tette át székhelyét, túlnyomó többségük az Egyesült Államokba.
A világ 50 legnagyobb technológiai vállalata közül mindössze 4 európai. Az Európai Bizottság várhatóan február végén nyújt be egy jelentős jogalkotási javaslatot a jelenlegi gazdasági kihívások kezelésére.
A jelentés szerint az európai termelékenység - az egy óra munkával termelt hozzáadott érték - elmarad az Egyesült Államokétól, de jobb, mint az Egyesült Királyságé és Japáné.
Az EU gazdaságának versenyképessége szenved a strukturálisan magas energia- és villamosenergia-árak miatt.
Ez utóbbiak két-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban. Emellett hiány van képzett munkaerőből, és a túlburjánzott bürokrácia megakadályozza, hogy az európai egységes piac teljes mértékben kiaknázza potenciálját. Markus Ferber, a CSU gazdaságpolitikusa úgy látja, hogy a jelentéstervezet ébresztő felhívás a cselekvésre.
A jelentésből kiderül, hogy a versenyképesség kérdésének a jövőben a Bizottság munkáját átható vezérfonalnak kell lennie
- mondta, megjegyezve, hogy a jólét jelentős csökkenésének veszélye áll fenn.