Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Enyhítheti a lakásdrágulást az áfahatáridő meghosszabbítása

Hírek2018. nov. 8.Növekedés.hu

A kedvezményes lakásáfát 2023 végéig kitolná a kormány - a november 1-én építési engedéllyel rendelkezők számára. Az ingatlan.com szerint, ha életbe lép a szabály, akkor több ezer, akár több tízezer lakás építtetője jut levegőhöz - nem kell kapkodniuk a kivitelezéssel, és a lakásdrágulás üteme is csökkenhet. A kedvezményes áfa meghosszabbítása pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy az építőiparban foglalkoztatott több mint 300 ezer embernek munkája több évre biztosítva legyen.

Levegőhöz jut az eddig megfeszített tempóban működő a lakásépítési piac, ezáltal az új lakások iránti kereslet kiegyensúlyozottabb lehet egy most bejelentett kormányzati lépés eredményeként. A Pénzügyminisztérium ugyanis jogszabály-módosítást kezdeményez, amelynek értelmében a 2018. november 1-jén építési engedéllyel rendelkező lakóingatlanok eladására 2023 végéig vonatkozna a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs. Szintén 2023 végéig meghosszabbítaná a javaslat az kedvezményes áfaidőszakot azoknál a 300 négyzetméternél kisebb családi házaknál, amelyek építését 2018. november 1-ig bejelentették.

Vége lehet a kapkodásnak, enyhülhet a drágulás üteme

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta, hogy az építőipari szakmai szervezetek javaslatain alapuló szabályváltoztatásról még nem jelent meg a törvényjavaslat és azt még nem fogadták el, de, ha életbe lép, akkor a tervezhetőbbé válnak a fejlesztések.

“A változtatás nyomán a már engedéllyel rendelkező beruházásoknál a fejlesztőknek nem kell kapkodniuk a kivitelezéssel, lesz elég idejük az építkezésre. Emellett a vevőknek sem kell tartaniuk attól, hogy a kivitelezésben tapasztalható csúszások miatt 2020-től egyik napról a másikra akár 20 százalékkal megemelkedik a korábban kialkudott vételár a magasabb áfakulcs miatt”

- fogalmazott az ingatlan.com szakértője. Hozzátette: azoknak is kedvező, akik már minden papírt beszereztek, sőt, akár le is szerződtek az építkezésre, de az építőipari kapacitáshiány miatt még nem tudtak belevágni. A szabálymódosítás akár tízezres nagyságrendű építkezés menekült meg az esetleges áfaemelkedéssel járó kockázattól. A változtatás másik lényeges piaci hatása a szakember szerint, hogy lassulhat az új lakások drágulási üteme, hiszen a beruházók az elmúlt időszakban folyamatosan beárazták a 2020-ban életbe lépő áfaemelést. Balogh László elmondta, hogy a projektek újraütemezésével bizonyos – még csak tervezőasztalon létező – új lakások ára akár még csökkenhet is a korábban tervezett és kommunikált árszinthez képest.

Több százezer dolgozót érint

A módosítással az építőiparban kialakult munkaerőhiányból, például a projektek átadásának csúszásából adódó problémákat szeretnék orvosolni. Balogh László azt is elmondta, hogy a kedvezményes áfa meghosszabbítása makrogazdasági, munkaerőpiaci szempontból is fontos: az építőiparban foglalkoztatottaknak lesz munkájuk az építkezések vagy éppen utólagos munkák vagy lakásfelújítások miatt. Az ágazat ebből a szempontból évtizedes csúcson van: részben a lakásépítések felfutásának köszönhetően az idén már közel 340 ezren dolgoztak az építőiparban, nagyságrendileg annyian, mint 2007-ben, 2008-ban, amikor évente több mint 36 ezer új lakás épült évente. Összességében az a lépés hozzájárulhat ahhoz, hogy a mostani lakásépítési kedv és ingatlanpiaci élénkülés kitarthat 2020 után is.