Európa nagyon békülékeny üzenetet küldött Trumpnak
HírekUrsula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke bejelentette, hogy az EU azt javasolta Donald Trump amerikai elnöknek, hogy mindkét fél törölje el az ipari termékekre kivetett vámokat. Európának sok a vesztenivalója, az Egyesült Államok az egyik legnagyobb felvevőpiaca, ezért kifejezetten békülékeny az uniós hangnem.
„Nulla-nulla vámot ajánlottunk az ipari termékekre, ahogyan azt már sok más partnerrel is megtettük” - mondta von der Leyen hétfőn Brüsszelben. Az ajánlat továbbra is az asztalon marad. „Európa mindig készen áll egy jó üzletre”.
Ugyanakkor arra is utalt, hogy arra is készen áll, hogy szükség esetén ellenlépéseket tegyen.
Az EU már a Trump által április 2-án meghirdetett Szabadság Napja előtt is megtette az ajánlatot, de az nem talált pozitív visszhangra. A vámok bejelentése után az Unió megújította az ajánlatot.Az Egyesült Államok az EU exportjának nagy részére - mintegy 70 százalékára, 380 milliárd euró értékben - magas vámokat vetett ki, 20-25 százalékos mértékben, vagy még többet, például az autók esetében 27,5 százalékot. Ez az Egyesült Államoknak évente több mint 80 milliárd euró vámbevételt hoz, ami jóval meghaladja az eddigi 7 milliárdos szintet.
Kérdésre von der Leyen hozzátette, hogy különösen az autók szabad kereskedelmének témája már többször is napirendre került, de nem érkezett megfelelő válasz.
A bizottsági elnök kijelentései előtt Elon Musk amerikai elnöki tanácsadó a hétvégén egy vámok nélküli transzatlanti szabadkereskedelmi övezet mellett foglalt állást.
Reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok és Európa a korábbinál is szorosabb partnerségben tud megállapodni - mondta az elektromos autókat gyártó Tesla vezetője a jobboldali olasz kormánypárt, a Lega firenzei pártkonferenciáján - számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Ami pedig a vámokat illeti, remélem, hogy egy vámmentes helyzet felé haladunk, egy Európa és Észak-Amerika közötti szabadkereskedelmi zónával
- mondta.
Von der Leyen hétfőn világossá tette, hogy a tárgyalási erőfeszítések mellett továbbra is készülnek a lehetséges ellenintézkedésekre arra az esetre, ha a tárgyalások kudarcot vallanának. Emellett védelmet biztosítanának a világ más részeiről érkező kereskedelmi áramlásoknak az amerikai importvámok következtében esetlegesen bekövetkező átterelődése ellen is. Ebből a célból egy „importfigyelő munkacsoportot” állítanak fel.
Von der Leyen azt is bejelentette, hogy a kereskedelmi kapcsolatok bővítését más országokkal is elő fogja mozdítani, példaként Indiát, Thaiföldet, Malajziát és Indonéziát hozva fel. Utalt a dél-amerikai Mercosur szövetséggel, valamint Mexikóval és Svájccal már tervezett megállapodásokra is.
A világkereskedelem 83 százaléka az Egyesült Államokon kívül zajlik
- mondta von der Leyen.
A nyugat-európai tőzsdék ma folytatták a csütörtöki és pénteki zuhanást, és ismét komoly mínuszokban zártak.