Forint árfolyam: Fontos adat mozgathatja a forintot szerdán
HírekA 405-ös szint felett ragadt a forint geopolitikai bizonytalanságok, a pénzpiaci kockázatvállalási hajlandóság csökkenése, a gázár emelkedése miatt. A héten jelenik meg a harmadik negyedéves GDP-adat, amely ha a vártnál gyengébb lesz, tovább gyengülhet a forint.
A nemzetközi geopolitikai helyzet romlása csökkentette a pénzpiacok kockázatvállalását, a gáz ára emelkedett és a friss hazai munkanélküliségi adatok is a vártnál rosszabbak voltak - mindez a forintot kis mértékben gyengítette, de a 404-es szint fölött maradt.
Péntek este a Standard and Poor's megerősítette Magyarország eddigi besorolását, leminősítésre vagy negatív kilátásra tehát nem került sor, ami jó hír. Idén 1,6 százalékos GDP növekedéssel, jövőre 3,1 százalékos bővüléssel számol a hitelminősítő.A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa pedig keddi ülésén 6,5 százalékon tartotta az alapkamat szintjét, és felhívta a figyelmet, hogy akár huzamosabb ideig sem csökkenthetik a kamatszintet - mindez szintén védi a forintot.
Ha a harmadik negyedéves GDP-adatok a várakozásokhoz képest gyengébbek lesznek, a forint-euró árfolyam továbbra is a 2022 végén látott gyenge szinten maradhat, vagy tovább gyengülhet.
A Központi Statisztikai Hivatal eddig közölt makrogazdasági adatai alapján nem várható pozitív meglepetés a növekedési ütem alakulásában: a fogyasztás a vártnál nehezebben indul be, a beruházások és az ipar teljesítménye lehúzza a GDP-t, az aszálykárok pedig a mezőgazdasági mutatókat rontják, ígya szolgáltatásokban, az exportban és a fogyasztás élénkülésében lehet bízni az első féléves adatok alapján.A növekedési trendet árnyalja, hogy a GDP a második negyedévében 1,5 százalékkal emelkedett, de az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal mérséklődött.
Az első félévében a gazdaság teljesítménye 1,5 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál.
A növekedéséhez pozitívan járultak hozzá a szolgáltatások (1,4 százalékponttal), a termékadók és -támogatások egyenlege (0,4 százalékponttal), valamint az építőipar (0,3 százalékponttal).
A mezőgazdaság teljesítménye 0,2, az iparé 0,5 százalékponttal mérsékelte a nemzetgazdaság teljesítményét.
A háztartások tényleges fogyasztása 4,0%-kal emelkedett az előző év azonos időszakihoz képest.
A beruházások a második negyedévben 15,4%-kal visszaestek.A növekedéshez a végső fogyasztás 1,9 százalékponttal járult hozzá, miközben a bruttó felhalmozás 1,4 százalékponttal lassította.
A külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 1,0 százalékponttal bővítette a gazdasági teljesítményt.