Gazdaságvédelmi Akcióterv: bértámogatás jön januárban a KFI szektornak

Hírek2020. dec. 30.MTI

Munkahelyük megőrzése érdekében ismét bértámogatásban részesülhetnek a kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektor magasan képzett szakemberei a járványhelyzet miatt, három hónapos időtartamban” – jelentette be Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kifejtette: a Gazdaságvédelmi Akcióterv részét képező intézkedéssel a kormány célja az ágazatban dolgozó több tízezer munkavállaló tartós foglalkoztatása, a munkabérek fenntartása és új munkahelyek teremtése.

„Munkahelyük megőrzése érdekében ismét bértámogatásban részesülhetnek a kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI) szektor magasan képzett szakemberei a járványhelyzet miatt, három hónapos időtartamban” – jelentette be Bodó Sándor. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kifejtette: a Gazdaságvédelmi Akcióterv részét képező intézkedéssel a kormány célja az ágazatban dolgozó több tízezer munkavállaló tartós foglalkoztatása, a munkabérek fenntartása és új munkahelyek teremtése.

A koronavírus-járvány miatt létrehozott Gazdaságvédelmi Akcióterv egyik fontos eleme a KFI szektor magasan képzett szakembereinek munkában tartása, hiszen ez elengedhetetlen a gazdaság újraindításához. A Kutatók és fejlesztők innovációs bértámogatása programban 2021. január 4-től ismét elérhető támogatást ezért többek között mérnökök, kutatók, informatikusok után kaphatják a vállalkozások.

„A lehetőséggel minden kutatást, fejlesztést végző, nem költségvetési szerv munkáltató élhet. A program így az összes ágazatot lefedi, hiszen minden gazdasági szektor vállalkozásai foglalkoznak kutatással, akár főtevékenységük mellett is. A támogatás tehát a teljes nemzetgazdaság számára segítséget jelent. Fontos újdonság, hogy a hozzájárulás már újonnan felvett dolgozókra is igényelhető, így a munkahelyek megvédése mellett újak létrehozását is támogatja vele a kormány”

- részletezte Bodó Sándor.

A programban három hónapos időtartamra biztosított támogatás egy főre eső összege a munkáltatói járulékokat is figyelembe véve nem haladhatja meg a havi 318.920 forintot. Az így megítélt összeget a munkáltató kapja. A vállalkozásnak a támogatás fejében garantálnia kell, hogy a kérelem benyújtása előtti létszámát szinten tartja vagy bővíti, támogatott – meglévő és újonnan felvett – munkavállalóit legalább három hónapig továbbfoglalkoztatja. A támogatás és a továbbfoglalkoztatás időtartama alatt a munkáltató nem csökkentheti munkavállalójának a támogatásról szóló jogszabály megjelenésének napján érvényes munkabérét.

A program részletes dokumentációja a munka.hu oldalon lesz elérhető. A kérelmeket a munkáltató székhelye vagy telephelye szerint illetékes megyei vagy fővárosi kormányhivatal foglalkoztatási főosztályához lehet majd benyújtani a honlapon jelzett határidőig.

A tavasszal indított KFI bértámogatás a járvány első hullámát követően közel 23 ezer magasan képzett szakember munkahelyének megtartásához járult hozzá összesen több mint 17 milliárd forinttal. A nemzetközi kitekintésben is egyedülálló program eredményességét jelzi, hogy a szektor foglalkoztatása minden nehézség dacára folyamatosan bővül.