Mivel kereshettünk a legtöbbet 2020-ban?
PénzügyMely részvénypiacok emelkedtek a legtöbbet 2020-ban? Mi váltotta ki a történelem leggyorsabb és legnagyobb részvénypiaci szárnyalását? A márciusi mélypontról a BUX index 40 százalékot, a német DAX index 60 százalékot, az amerikai S&P 500 index pedig közel 70 százalékot emelkedett Karácsonyig.
2020 elején még mindenki azt találgatta, hogy meddig folytatódhat a történelem egyik leghosszabb részvénypiaci emelkedő trendje. A koronavírus-járvány és a korlátozó intézkedések hatására drámai gazdasági károk keletkeztek. Ezzel összhangban a befektetők is pánikba estek és elkezdték két kézzel szórni a részvényeket.
A hazai, a német és az amerikai részvénypiacok nagyságrendileg 35-40 százalékot estek március közepére.
A nemzetközi piacokon még a defenzívnek számító részvények is nyomás alá kerültek. Ennek az oka, hogy a befektetők a teljes piacot lefedő, úgynevezett passzív alapok, ETF-ek eladásával egy papírt sem kíméltek.
A válasz
A hazai és a nemzetközi jegybankok példátlan méretű lazító intézkedéseket jelentettek be. Volt a terítéken kötvényvásárlási, hitelezést ösztönző és likviditásfokozó program egyaránt, illetve több régiós központi banknál a kamatcsökkentés sem maradt el.
Ennek eredményeképpen a jegybankok mérlegfőösszege meredeken emelkedni kezdett. A világ legmeghatározóbb jegybankjának, a Fed-nek a mérlege például megduplázódott, jó 3500 milliárd dollárral emelkedett. Ezzel párhuzamosan az európai és amerikai költségvetési politika is rendkívül támogatóvá vált és több nagyhorderejű bejelentés született.
A befektetők 2009 után megtanulták, hogy mit kell ilyenkor csinálni és mindenki vadul vásárolni kezdett, nehogy kimaradjon.
Gyors visszapattanás
A fenti folyamatok eredményeképpen több részvénypiacon is kibontakozott a történelem leggyorsabb és legnagyobb emelkedése.
A márciusi mélypontról a német DAX index 60 százalékot, az amerikai S&P 500 index pedig közel 70 százalékot emelkedett Karácsonyig.
A leginkább figyelemre méltó visszatérést az amerikai technológiai Nasdaq index produkálta, mely megközelítőleg 85 százalékkal drágult március közepe és Karácsony között.
A magyar BUX index ugyan kissé lemaradó volt, de nem kell szégyenkeznie a maga 40 százalékos emelkedésével.
Egész éves teljesítmény
Az egész éves teljesítmény már árnyaltabb. A német DAX index december közepére épphogy vissza tudott kapaszkodni az év elején látott szintekre. A hazai BUX index a tavasz óta tartó lendületes emelkedés ellenére még jó 10 százalékkal van alacsonyabban a 2020 elején látott értékekhez képest.
Nehezebben sikerült egyébként az európai részvénypiacoknak a visszatérés. A európai STOXX 600 átfogó részvénypiaci index is hasonlóképpen 10 százalékos mínuszban volt az Ünnepek előtt az év elejéhez képest.
A legjobb teljesítményt ezúttal is az Egyesült Államok mutatta fel a nagy, fejlett piacok közül. A legnagyobb 500 részvényt tömörítő S&P 500 részvényindex az idén közel 14 százalékkal drágult.
A technológiai papírokat tömörítő amerikai NASDAQ részvényindex pedig kimagasló, 45 százalékos árfolyam emelkedést könyvelhetett el 2020-ban. A megváltozott élethelyzetek, a távolságtartó intézkedések és az otthonról történő munkavégzés hatására számos technológiai cég árbevétele jelentősen bővülni kezdett.
TOP részvények
Az idei évben több siker-sztorit is lehetett látni a részvénypiacokon. Ezek közül mindenképpen ki kell emelni az elektromos autókat gyártó Tesla részvényeket, melyek árfolyama nyolcszorozott 2020-ban.
A gyors áremelkedés hatására vállalat akkorára nőtt, hogy az év végén bekerült az S&P 500 részvénypiaci indexbe is. A fejlemények tükrében a cég tulajdonosa és vezetője, Elon Musk a világ második leggazdagabb emberévé vált.