Gyakornokok a jövő reménységei
HírekFelelősség, rugalmasság és folyamatos fejlődés – az OTP Bank gyakornokai szerint ezek a főbb szempontok egy gyakornoki hely kiválasztásánál. Az OTP Bankban évente több száz egyetemista kap lehetőséget arra, hogy „bedolgozza” magát a bankszférába. A hitelintézet önálló szakmai gyakorlati programot is működtet, ahol szakmai mentorprogram és valós kihívások segítik a felkészülést a későbbi karrierre.
A valós munkavállalói és munkáltatói igényeket felismerve az egyetemek egyre nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy gyakorlatorientált kurzusokkal egészítsék ki a tanterveiket, de önmagában ez még nem elég. A tapasztalatok szerint továbbra is azok a fiatalok találnak a legkönnyebben munkát, azok tudnak a legkönnyebben integrálódni egy új szervezetbe, akik már tanulmányaik alatt „élesben” is kipróbálták magukat egy kisebb vagy nagyobb vállalatnál. A legvonzóbb munkahelyekre szinte kötelező beugró feltétel lett, hogy a felsőoktatásban megszerzett tudás mellett gyakorlati tapasztalatokat is fel tudjanak mutatni a pályakezdő jelentkezők.
Mindezek tudatában a gyakornokjelöltek is egyre komolyabb elvárásokkal, egyre tudatosabban érkeznek a cégekhez. Fontos szempont a fiatalok számára, hogy a kávéfőzőt és a fénymásolást hátrahagyva felelősségteljes feladatokat kapjanak, amelyeken keresztül átláthatják a komplexebb munkafolyamatokat is, továbbá felismerhetik a saját erősségeiket, és újabb és újabb kihívásokon keresztül fejlődni is tudnak. A munkáltató részéről elengedhetetlen, hogy rugalmas munkarendet, akár a távmunka lehetőségét is biztosítani tudja gyakornokainak, hiszen a munka mellett az egyetemi kurzusokra is időt kell még szakítaniuk.
Amit a legjobban szerettem az OTP-nél, hogy nem sokkal a kezdés után már felelősséggel is járó munkákat kaptam a gyakornokságom alatt. Saját projekteket koordináltam, ezért minden nap valós kihívásokkal találkoztam. Önállóan végezhettem a feladataimat, amiben benne volt a hibázás lehetősége is, de a mentoraimtól komoly szakmai támogatást kaptam, így folyamatosan fejlődtem.
– mondta el Csepi Diána, az OTP Bank marketingkommunikációs szakértője, korábbi gyakornok.
A bank rendszeresen kér fel mentorokat, akik segítik a fiatal munkatársak integrációját és folyamatos szakmai fejlődését. Az egyetemisták ugyanis már hozzászoktak, hogy rendszeresen visszajelzést kapnak oktatóiktól, professzoraiktól, így ez a munkaadó felé is elvárás a részükről. Az OTP Bank mentorrendszere arra is lehetőséget biztosít, hogy a fiatalok több területen is kipróbálják magukat, így könnyebben megtalálhatják azt a munkát, amely megfelel az érdeklődési körüknek.
A legjobb egyetemekről, főleg gazdasági és IT képzésekről érkeznek hozzánk pályázatok. Az OTP Bank hat hónapos gyakornoki programja részmunkaidős foglalkoztatásra ad lehetőséget, az egyetemi órákhoz igazított időbeosztással Természetesen az sem ritka, hogy a diploma megszerzése után a tehetségek állásajánlatot kapnak a bankban
– nyilatkozta Hegyiné Vizi Veronika, az OTP Bank HR folyamatok szenior tanácsadója.
A legmagasabb számban a Debreceni Egyetemről, a Budapesti Corvinus Egyetemről és a Budapesti Gazdasági Egyetemről érkeznek hallgatók az OTP Bank központi területeire, illetve a vidéki hálózathoz. A gyakornoki programok során szerzett tapasztalatok a későbbi munkahelyi beilleszkedésben is sokat segítenek, hozzájárulnak a munkavállaló magabiztosságához, a szervezeti struktúrák átlátásához. Egy jól kidolgozott és átgondolt gyakornoki programmal persze a munkáltató is sokat nyer, hiszen a közvetlen munkakapcsolaton keresztül jobban megismerheti a fiatalabb generációk látásmódját és igényeit, ezt az ismeretet pedig a fejlesztések finomításakor is jól lehet használni. Ráadásul a fiatal munkavállalók új színt vihetnek egy jól összeszokott közösség életébe.