Háború: Kínát kezdi bosszantani, ahogy Oroszország kezeli a háborút
HírekEz történt az ukrán háború 1005-dik napján:
- Az ukrajnai háború geopolitikai következményei Ázsiában is éreztetik hatásukat, és az Egyesült Államokban azt állítják, hogy Kína „egyre kényelmetlenebbül érzi magát” Észak-Korea Oroszországgal való kapcsolata miatt. Kínát idegesíti a Phenjan és Moszkva közötti növekvő együttműködés - mondta Kurt Campbell, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese. A jelentések szerint mintegy 10 ezer észak-koreai katona van Oroszországban.
- Volodimir Zelenszkij attól tart, hogy Ukrajna az orosz lőszerek „kísérleti terepévé” válik. Az elmúlt héten közel 500 drónt, valamint több mint 20 rakétát vetettek be az ország ellen. Bár csütörtökön az Oreshnik közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta első orosz bevetése Dnyipro ellen magára vonta a világ figyelmét, vasárnap Zelenszkij a Shahed dróntámadások megnövekedett szintjét emelte ki. Ukrajna szerint Oroszország két gyárat állított fel az iráni tervezésű, Shahed 136 jellegzetes, Moszkva által Geran-2-nek nevezett drónok gyártására.- A jelentések szerint egy brit állampolgárt foglyul ejtettek az orosz erők a kurszki régióban, miközben Ukrajnáért harcolt. A háborúpárti orosz Telegram-csatornákon vasárnap közzétett videón egy harci öltözéket viselő férfi látható. Az angol akcentussal beszélő férfi azt mondja, hogy 2023-ig a brit hadseregben szolgált, mielőtt csatlakozott az ukrajnai Nemzetközi Légióhoz, hogy harcoljon Oroszország ellen.
- A megsemmisített ukrán drónokról lehullott törmelék tüzet okozott egy ipari létesítményben az oroszországi Kalugában - közölték hétfőn kora reggel a hatóságok. Vlagyiszlav Sapsha, a régió kormányzója elmondta, hogy nem történt sérülés, és három drón megsemmisült.
- Nagy-Britanniának és NATO-szövetségeseinek az élen kell maradniuk az „új mesterséges intelligencia fegyverkezési versenyben” - jelentette ki hétfőn Pat McFadden, a brit kormányközi kapcsolatokért felelős miniszter, aki arra figyelmeztetett, hogy az orosz kiberbűnözők egyre inkább az Ukrajnát támogató országokat veszik célba.
A Reuters szerint McFadden a londoni NATO kibervédelmi konferenciáján felszólalva várhatóan bemutatja Nagy-Britannia terveit egy új, mesterséges intelligenciával foglalkozó biztonsági laboratórium felállítására, amely segítene jobb kibervédelmi eszközök létrehozásában és a támadásokkal kapcsolatos hírszerzési információk rendszerezésében. Az Ukrajnát támogató nemzetek elleni kibertámadások fokozásával kapcsolatos legújabb figyelmeztetésben McFadden felszólítja az Egyesült Államok vezette katonai szövetséget, a vállalkozásokat és az intézményeket, hogy tegyenek meg „mindent, amit csak tudnak, hogy bezárják saját digitális ajtóikat”.